N°. 359. Maandag 29 April. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Da prijs der Advertentiën is voor eikei regel Zes Cents, behalve 35 Cent* segal- recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijk* Nommer» Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.j 12 u. 58 m.; 6 u. 3 in.; 9 u. 13 m. Naar Haarlea en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebjjt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusl igtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te7 u. 55 m, 'smiddagste 12 u.,'s namiddags te 3 u.45m 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maanl, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8—9£ uur. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. -De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9—10 uur, Kantcor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aeaijmaa dagelijks van 91 uur eu van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Donderdag vau 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Naar men verneemt, heeft Z. M. den gen.-maj. van Muikenbevelhebber in de 4de militaire afdeelingbenoemd tot bevelhebber der troepen van het wapen der infanteriedie in Augustus aanstaande het kamp van Millingen zullen be trekken, onder wien als brigadekommandant het bevel zul len voeren de kolonel van Emden van het 1ste reg. en de kolonel van Hoeij SchilthQUwer van het reg. Grenadiers en Jagers. Het 1ste, 2de en 4de bat. van het laatstgenoemde reg. onder bevel van den luit-kol Beekman zullen het kamp betrekken. Door de commissie voor de algemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood is aan alle de weeshuizen vergunning verleend, dat de weezen op Dings dag den 30 April, zijnde den laatsten dag der tentoonstelling der prijsvoorwerpendie tentoonstelling zullen mogen bezigtigen. De koninklijke commissie voor de algemeene tentoonstelling van 1862 te Londen heeft van de Nederlandsche regering de ken nisgeving ontvangen, dat de vereenigingen ter bevordering van nijverheid te HaarlemAmsterdam en 's Hage door den Mi nister van Binnenl. zaken zijn uitgenoodigd een later dooi de regering te bevestigen commissie te benoemenmet het doel de belangen der Nederlandsche exposanten te Londen te vertegenwoordigen. De arrond. rechtbank te 's Gravenhage heeft het vonnis van het kantongerecht te Delft bevestigd, den 16den Maart jl. gewezen op grond dat art. 140 in verband met art. 133 der Grondwetaan den Gemeenteraad overlaat de de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente, terwijl bij art. 135 der gemeentewet aan den raad wordt over gelaten het maken der verordeningendie in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid worden vereischt en van andere betreffende de huishouding der gemeente. De wettelijke kracht der Delftsche verordening, houdende bepa lingen van politie op het koopen en verkoopen van goederen, van 22 April 1856 is daardoor gehandhaafd. De rechtbank heeft hoofdzakelijk overwogendat de raad eener gemeente bevoegd is keuren vasttestellenwaarbij som mige beroepen aan meer beperkende bepalingen worden on derworpen en dat bij het vaststellen van zoodanige keur de Raad zich niet behoeft intelaten met de vraag, of dergelijke verordening ook gevolgen zou kunnen hebben voor andere gemeenten van het Rijk van belangdat het hier slechts geldt, het regelen van een gemeentebelang, waarbij niet van odé-l zettingmaar van beperking van eigendom sprake is, - Mea verneemt dat tegen deze uitspraak voorziening in cassatie Aai. wordeu ingesteld. Bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer op 11. Yrfj?. iag heeft de heer Cool bezwaren ingebragt tegen de vermin? dering der vrachten voor de reederijendie door den heet Idzerda en den Minister van Koloniën zijn bestreden. De hear/ Blussé van Oud Alblas heeft beweerddat de regering vrge?. ger den aanbouw van groote schepen heeft gedrukt en dat de zeemansstand de noodige bescherming mist. De Minister: heeft verklaarddat er bij de regering geen voornemen be~ staat om op den maatregel nopens de vrachten terugtekomen. Uit Maastricht schrijft men nader omtrent 't geen daac dezer dagen plaats vond «■Zondag avond te 7 ure had hier een groote oploop van volk plaats. Een verspreider van bijbels uit Roermond had op dat uur in een locaal, vroeger tot Synagoge der Israeli- ten gediend hebbende, een bijbellezing aangekondigd. Ver scheiden honderden begaven er zich heendan naauwelijk» was de spreker begonnenof een luid geschreeuw verhinderd* hem voorttegaan. Spreker meende toen de vergadering t» moeten uitstellen en verzocht de menigte de zaal te ontrui men. Toen ontstond er een gedrang. Men wierp met de zit ting eener stoel een lamp omver, gooide de armbus het ven-; ster uit en sloeg verscheiden glazen in zoodat de politie genoodzaakt was de zaal te doen ontruimen. Gister had een tweede vergadering plaatseen menigte volks was wederom op de beendan er was in tijds gezorgdde zaal met des gewapende magt aftezettenzoodat het zonder stoornis afliep. In den avond heeft men een werkman der fabriek van den heer St., waarschijnlijk een bijbelverspreider in hem ziende althans ter oorzake van diens komst, vreeselijk toegetakeld. Dit laatste heeft natuurlijk de zaak verergerd en de spanning vermeerderddie men intusschen mag verwachten dat door goede maatregelen tot geen verdere feitelijkheden zal leiden.", Men verneemt, dat de heer C. Gerdenier, te Medemblik, de benoeming tot lid der Ged. Staten in Noordholland niet heeft aangenomen. Dingsdag 11. is te Amsterdam gehouden de eerste al gemeene vergaderiug der vereeniging voor ChrisU naai schoolonderwijs, die door velen uit verschiHende C "t'

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1