Buitenlandsch Nieuws. dat de minister van Justitie eerstdaags bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet zal indienen, waarbij de makers van gedichtendie uitgegeven worden bij gelegenheid van waters nood of andere groote rampenaan den strafrechter worden overgeleverdals schuldig aan feitelijke aanranding der eer baarheid van de kunst, met geweld ondernomen en voltooid." Te Maastricht hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheid dat een evangelist, uitgezonden door de Evangelische Maatschappij tot bevordering van waarheid en godzaligheid onder de Katholieken, aldaar een openbare lezing hield. Men heeft de voorwerpen in het lokaal der bijeenkomst vernield de bijbels verscheurd en later hen mishandelddie de rede van den evangelist durfden verdedigen zoodat de policie de wapens heeft moeten gebruiken om hen uit de handen van het gemeen te redden. Een oppassend Israëlitisch huisvader, die Zondag mor gen omstreeks half twee uur zijn woning te Eibergen verliet, om te Deventer manufacturen te koopen werd gruwelijk ver moord gevonden. De som die hy bij zich hadmen zegt f 1000 en zijn horologie waren hem ontnomen, zijn klee deren gescheurd. Hij laat hulpbehoevende ouders, een weduwe en 7 kinderen na wien hij allen onderhield. Uit Voorschoten wordt ons berigt, dat, terwijl aan de dorpsschool in het jaar 1845 ongeveer f 3000 besteed is voor de verandering en vergrooting, zij thans door de bevoegde autoriteit is afgekeurd, niet alleen omdat zij andermaal blijkt te weinig ruimte te bevatten, maar ook ora hare ondoelmatige iurigting. Men vleit zich, dat het ontwerp tot verandering der bestaande of den bouw eener nieuwe school aan een bekwaam architect zal worden toevertrouwd, opdat het na verloop van een 15 of 16 tal jaren niet weer noodig zijn zal, tot verbou wing overtegaanvooral niet ter oorzake van ondoelmatige inrigting, dewijl dat een grievende zaak is voor hen, die zoo zwaar drukkende gemeentelasten moeten dragen. Donderdag avond gaf het corps officieren van het reg. rijdende artillerie, onder bevel van den kolonel van Wickevoort Crommelin, een afscheidsconcert hij het ophanden zijnde ver trek van het reg. naar Arnhem. Na het uitvoeren van eenige muziekstukken stond de heer P. van Weel, president van het Leidsche studentencorps op om een woord van hulde toete- brengen voor de goede verstandhouding die er tusschen de beide ligchamen steeds heerschte. De heer Dijckmeester voegde daarbij, als Commissaris der Studenten Sociëteit Minerva, een woord van erkentelijkheid voor de eer der uitnoodiging aan de leden ditr Sociëteit gedaan 't geen gevolgd werd door een hartelijken dronkdoor den heer Viruly van Poederoijen als commissaris der Sociëteit Amicitia ingesteld. De Kolonel Crommelin dank zeggende voor de welwillende woorden die ontboezemd waren deed hulde aan de Leidsche burgerij voor dc blijken van achting en vriendschapop onderscheidene wijzen en by verschillende gelegenheden aan het weldra ver trekkend corps gedurende den tijd van 7 jaren dat het hier ter stede in bezetting lag, geschonken. De oudste Wethou der Stoffels beantwoorde die toa9tbij afwezigheid van den Burgemeester, namens de regering en de burgerij op een voor het corps en zijn chef vereerende wijze. - Toen stond Prof. van der Boon Mesch opom met vuur en kracht in wel sprekende zinnen en behagelijke vormen de hooge waardij in het licht te stellen waarin het reg. rijd. artillerie 9taat en moet staan bij elk Nederlander* en hoe in 1815 en 1830 het buitenland die waarde heeft leeren schattenen voor eenigen tijd de Keizer van alle Russen die over honderdduizenden het bevel voert, in den persoon van den Kommandant het corps had gedecoreerd en zich over de vaardigheid en juistheid der uitgevoerde bewegingen gunstig had verklaard. Eindelijk werd door den afgetreden praeses van het Leidsche Studentencorps, de heer VHelander Hein in herinnering gebragt de groote diensten door het corps bij den geco9tumeerden optogt van 1860 bewezen en waarvan den gelukkigen uitslag niet het minst was te danken aan de goede zorg en het verstandig beleid van den geachten Kolonel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag ■^avonds te 5 uur 53°, te 8 uur 47°, te 10 uur 47°. Heden Vrij dag 's morgens te 6 uur 47°, te 8 uur 50°, 's namiddags te 12 uur 50°, te 2 uur 51° en te 4 uur 49®. Bedroevend isschrijft men uit Warschaudaar de toe stand: honderden missen leden hunner familieen weten niet of ze dood dan wel gevangen zijn. Een bezending gevangenen is reeds naar Modlin gezondenen zal daar terecht staan. De Minister van justitie heeft den president van het hof van appèl last gegeven, zich voor het onderzoek naar Modlin te bege ven, en op de aanmerking, dat hij slechts in appèl recht kau spreken en een eerste vonnis door de rechtbank van eersten aanleg moet geveld worden, geantwoord: «Ik geef u bevelen en vraag u geen raad. Zoo gij geen recht spreekt, zal er over u recht gesproken." Die zich zonder verlofkaart in rouw gewaad vertoont, wordt gearresteerd of neergesabeld. Het lijdelijk verzet der bevolking duurt voort, en naar aanleiding van het Poolsche spreekwoord: «God is te hoog," zegt het volk, dat het zich zal laten doodentot de lijken zoo hoog liggen opgestapelddat God eindelijk op de aarde kan ne derdalen. De Russische officieren, die zich tegen de strenge maatre gelen sedert 7 April genomen, verzetten, worden naar het leger van den Kaukasus gezonden. Het gerucht neemt toedat Garibaldi besloten zou heb ben, om met een legercorps naar Montenegro te trekken en aldaar Oostenrijk aanteta9ten:. Professor Hoffmann von Fallersleben bevindt zich te Berlijntot het doen van een wetenschappelijk onderzoek. Uit het Lombardijsche wordt geschreven, dat de krijgs toerustingen der Oostenrijkers voortdurenen het aan geen twijfel onderhevig is of Oostenrijk beeft nu tusschen Tyrol en Venetie 250,000 man staan. Dagelijks worden ammunitie, en proviand in de rigting van Ferrara gezonden. Uit Mantua waren onlangs 12,000 gevulde bommen naar Santa Maria ge bragt, waar een verschanst kamp wordt aangelegd. Te Pe- sehiera, Mautua, Verona en Legnano zijn de oude kanonnen door getrokken vervangen. Een Fransch blad (la Presse) schrijft: de Fransche re gering verlangt de wereldlyké magt van den Paus te redden, maar zoo het hof van Rome geen soldaten heeft, 't kan ten minste bidden. Heeft het er ooit wel# aan gedacht den zegen van boven voor den Keizer aftesmeken? Of heeft het niet veeleer de hand gevloekt, die het beschermen wilde? Uit Turin wordt geschrevendat de Grieksche regering onder den drang van de openbare opinieook het nieuwe koningrijk Italië heeft erkend. Koning Otto is, zooals men weet, een Beijersche prine van afkomst, du9 van een vor stenhuis, dat Koning Victor Emanuel vijandig gezind is. Woensdag avond, ten ruim elf ure, een groot kwartier nadat de tooneelvoorstelling in het Theatre des Noveautes te Brussel was afgeloopen, openbaarde zich op'het onverwachtst brand in dit gebouw, die zoo hevig toenam, dat in minder dan een half uur tijds de geheele schouwburgzaal é£n vreese- lijke vuurkolk geleek. Van alle kanten snelde men ter hulp j het corps sappeur-pompiers en de brandwachten uit den om trek deden, onder de directie van den generaal Lefebvre, die door de nabijheid zijner woning een van de eersten op de plaats de9 onheils aanwezig kon zijn, al het mogelijke om de rampzoo al niet afteweerenten minste binnen de naauwst- mogelijke grenzen te beperken. Zij werden daarin bijgestaan door de troepen van het garnizoen, terwijl het vreeselijke maar verheven schouwspel, hetwelk de brand aanbood van de boule vards en omliggende plaatsen door zeker meer dan 20,000 menschen werd aangestaard. De wind, in den aanvang vrij ontrustendbedaarde gelukkigzonder welke omstandigheid het magazijn van hout en andere brandbare waren van de heeren Vrients, aan de overzijde der Senne, aan welk water de schouwburg stonden daarmede dat geheele kwartier moeije- lijk te behouden zou zijn geweest. De ongelukkige bewoners van het groote gebouw, en deze waren vrij talrijkhebben weinig of niets kunnen redden. Ten één uur was men den brand meester en Donderdag morgen ten vijf uur wa9 er van den schouwburg niets meer te vinden dan de vier zwarte, half verkoolde buitenmuren. Als een aardig staaltje van de kunst, die men in Noordt

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2