N°. 352. Zaturdag 20 April. A0. 180^ Binnenlandsch Nieuws. ,x^ToT> /<Sv s- il OtFii. £jctl Ul Urtg AU AJJIll. a IOUI, LEIDSCH DMBLAft ■I r jy Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 85 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 ra.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends S u., de overige werkdagen 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2p u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 cn 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rsji-.s-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag vaD 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. K&ntoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3—G uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woeusdag en Donderdag van 9—8 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. beeft benoemd tot offic. van Just, bij de an'ond. rechtb. te Alkmaar Mr. D. F. van Leeuwen, subst. off. van Just, te Hoorn- in diens plaats Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohmansubst. griff. te Amersfoort; tot subst. griff. bij de arr. rechtb. te Amersfoort Mr. J. E. van Loenen, adv. te Utrecht, en tot ontv. der dir. bel. en acc. te Kaalte D. ba ron van Slingelandt, thans te Hooge en Lage Zwaluwe. Aanstaanden Dingsdag, den 23 dezerdes namiddags te 2 uur zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare werk zaamheden opvatten. De wets-ontwerpendie thans bij die vergadering aanhangig zijn, zijn de volgende: 1°. Afschaffing der slavernij in West-Indie; 2°. Verdere re geling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1858 3°. Bepalingen omtrent den doortogt en het vervoer van land verhuizers; 4°. Herziening van rechten op den in-, uit- en doorvoer; 5°. Bepalingen omtrent den accijns op het binnenl. gedistilleerd6°- Nadere wijziging van sommige bepalingen der wet van 12 April 1850 (Staatsblad N9. 15); houdende vaststelling van het briefport en regeling van de aangelegen heden der brievenposten)7°. verduidelijking van art. 68 dei- wet van 28 Augustus 1851 (Stbl. N". 125) op de onteigening ten algemeenen nutte (aardhaling); 8°. Nationale militie; 9°. Naturalisatie van G. F. Wille, en 7 anderen; 10°. Kecht van zegel, voor zooveel betreft het handelspapier, enz.; 11*. Na turalisatie van J. A. Thomas en 5 anderen; 12°. Verhooging van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1860 (loodsgelden); 13". Onteigening van perceelcn ten be hoeve van den aanleg van een provincialen weg van Eindho ven over Woensel en Son naar St. Oedenrode (Noordbrabant); 14°. Verklaring van algemeen nut van den aanleg van voet paden in de Spuistraat en Vlamingstraat te 's Gravenhage; 15". Verhooging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1861 (aankoop van een gebouw te Leiden); en 16°. Kanaal door Holland op zijn smalst en verbetering van den waterweg van Rotterdam naar Zee. Het is intusschen de vraag in hoever het nieuwe Ministe rie al deze ontwerpenwaarvan de meesten door zijn voor ganger zijn aangeboden zal overnemen. Immers volgens de in omloop zijnde geruchtenzullen sommige derzelve worden ingetrokken. Daarentegen verwacht men de aanbieding van andere ontwerpenwaaronder 1°. begrooting voor hoofdstuk XI (koloniën) voor 1861 en 2°. regelende het beheer en de verantwoording der koloniale geldmiddelen. Voorts ver wacht men de behandeling van vele verslagen, waaronder dat nopens de enquete omtrent de Maas en Zuidwillemsvaart, een eerste plaats bekleedt. Wijders is bij de Eerste Kamer nog steeds aanhangig het ontwerp omtrent de nieuwe rechterlijke inrigting. Bij de Tweede Kamer zal ook worden overgegaan tot het opmaken eener lijst van kandidaten ter vervulling der betrekking van Raadsheer in den Hoogen Raad in de plaats van wijlen den heer Mr. W. C. B. Wintgens. Volgens de in omloop zijnde geruchten zou dit Ministerie aanst. Dingsdag de werkzaamheden der Kamer openen met de blootlegging van zijn programma. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal den 24sten dezer geen plaats hebben. De heer Staatsraad-Commissaris des Konings in de prov. Zuidholland heeft bepaald, dat de trekking der algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van de slagtoffers door den watersnood, zal gehouden worden op Dingsdag, den 7 Mei a. s. Prof. Hofstede de Groot heeft als districtsschoolopziener in de maand October des vorigen jaars bij de inwijding dei- nieuwe school te Winsum een redevoering gehouden, waarin uitdrukkingen voorkwamen, die men strijdig achtte met de tweede zinsnede van art. 23 der wet op het iager onderwijs De opperrabbijn, inspecteur der Israëlitische scholen in Drenthe, heeft zich daarover tot den Minister van binnenl. zaken ge wend, die dezer dagen heeft geantwoord, dat de wijze, waarop de districtsschoolopziener Hofstede de Groot zich over de toe passing van art. 23 heeft uitgelaten geenszins te beschouwen is als uitdrukkende de zienswijze der Regering, die het toepast in den geest der toelichting bij gelegenheid der behandeling van die wet gegeven en dat de Regering zorgen zal, dat, voor zooveel van haar afhangt, gemeld artikel algemeen wordt toegepast. By de arr.-rechtb. te 's Hage werd Donderdag behan deld de zaak van den heer J., goud en zilverkashouder te Delft. Bij vonnis van den kantonrecht, aldaar was hij veroor- i deeld ter zake van overtreding van art. 4 der ordonn. op het koopen en verkoopen van zekere waren binnen die gemeente, waarbij aan goud- en zilverkasb. de verpligting is opgelegd om de door hen gekochte voorwerpen gedurende drie dagen in denzelfden staat te bewaren en die niet te mogen verkoo-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1