Buitenlandsch Nieuws. Men verneemt, dat er in de maand Junij van dit jaar door de heeren militiecommissarissen in hun onderscheiden ressorten een inspectie zal worden gehouden over de miliciens der verschillende ligtingendie zich met groot verlof in hun haardsteden bevinden. Gisteren heeft de heer P. van der Schaft, hoofdonder wijzer aan de openbare school op den Verwersdijk te Delft, zijn zestigjarige ambtsvervulling herdacht. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd is de nog altijd krachtvolle man voort durend met jeugdigen ijver bezield in de waarneming zijner betrekking. Door den hoogleeraar Dr. J. Hoffmann te Leiden is een catalogus van Chinesche matrijzen en drukletters, zoo mede een werk, getiteld: //Mededeeling aangaande dezelve" vervaardigdten aanzien van welke typen bij notariële acten 's Rijks recht van eigendom is gewaarborgd. Het noodige is door de Regering verrigt ter verspreiding van deze werken in Indie. Bij Koninklijk besluit van den 6 April jl. N®. 54 is de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Kat wijk aan Zee als rechtspersoon erkend en de statuten goed gekeurd, waarbij is bepaald, dat de vereeniging is aangegaan voor een tijdvak van 29 jarenaangevangen 1 Junij 1860. Het verslag der commissie van rapporteurs betrekkelijk de Militiewet is gisteren middag aan de leden rondgedeeld. Over het algemeen was de indruk van vele leden niet on gunstig in vergelijking met een vroegere voordragt. Verschei den leden meenden evenwel, dat het ontwerp niet voldeed aan de vereischten der Grondwet. Ook over het contingent van 1 op de 300 zielen bestond groot verschil van gevoelen. Voorts werd door een aanmerkelijk aantal leden ernstig be treurd dat niet gelijktijdig met deze voordragt was aangebo den de zoo dringend noodzakelijke wet op de schutterijen. De vrijwillige dienstneming door minderjarigen was een bepaling, welke mede tot zeer uiteenloopende gevoelens aanleiding gaf. Een groot aantal leden verklaarden er zich nadrukkelijk tegen als een inbreuk op de ouderlijke magt. Met het denkbeeld, om een deel der dienstpligtigen voor de zeemilitie te bestem men kon men zich over het algemeen vereenigen. Ook is rondgedeeld het verslag der commissie van rap porteurs betrekkelijk het recht van zegel op het handelspa pier. De meerderheid wenschte niet een partiële, maar een meer omvattende herziening der zegelwet.. Verschillende leden wezen daarbij op het dagblad- en advertentiezegel, dat zij ten sterkste veroordeeldenterwijl anderen in die veroordeeling niet zoo ver gingenmaar op verlaging van het recht op buitenlandsche dagbladen aandrongen. Afgescheiden daarvan werd het tegenwoordig ontwerp, wat zijn eigenlijken inhoud betreffende het handelszegel aangaat, vrij algemeen ongunstig beoordeeld. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten tot het indienen van een adres aan Z. M. den Koning, hou dende verzoek om niet goedtekeuren den aanleg van eeni- gerlei spoorweg van 's Gravenhage naar Scheveningenwan neer die rigting loopt door het 's Gravenhaagsche Bosch. De heer Ed. Wollschlager heeft het voornemen dit jaar met zijn cirque, bestaande uit een uitgezocht personeel kun stenaars en een schoone verzameling van gedresseerde paar den, de kermissen in Nederland te bezoeken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag 's avonds te 5 uur 60°, te 8 uur 48°, te 10 uur 44°. Heden Woens dag 's morgens te 6 uur 4l°, te 8 uur 47°, 's namiddags te 12 uur 50°, te 2 uur 50° en te 4 uur 47°. Uit Turin wordt berigt, dat de gezondheidstoestand des Pausen geen reden meer tot bezorgdheid geeft. De hertogin de Valmy, die te Parijs was aangekomen en in de vorige week uit Rome was vertrokkenverklaart, dat Z. H. toen welvarend was. Uit Rome schrijft men, dat tegenwoordig bijna alle vaders bij de aangiften der geboorte van een zoon, het kind op het doopregister laten inschrijven onder den naam van Victor, Emanuel, Joseph, (Garibaldi) of Lodewijk. De pries ters hebben wel telkens iets daartegen intebreugenmaar dat helpt niet veel. Zoodra evenwel de naam van Napoleon er wordt bijgevoegdweigeren zij het kind inteschrijven. Graaf Carour heeft een krachtige nota aan den Franschen Minister van buitenlandsche Zaken gezonden naar aanleiding van de woelingen in Napelsdie hij wijt aan de kuiperijen te Rome, alwaar alle zamenzweringen tot omverwerping van den staat van zaken in Italië worden beraamdvan waar alle dra den in beweging gebragt worden en alle gelden komen, om den opstand in het leven te roepen, en de mannen, die zich aan het hoofd stellen. Het is derhalve van het hoogste be lang dat de Romeinsche kwestie spoedig wordt opgelost, als het eenige middel om tot een bevredigenden uitslag te ge raken. Ten slotte wordt op de onmiddelijke terugroeping der Fransche troepen uit Rome aangedrongen. De Moniteur deelt mede dat lord Cowley Zondag laatstleden aan den Keizer een deputatie der Londensche maatichappij voor de bescherming der dieren heeft voor gesteld. Men verzekert, dat Pruissen in weerwil van de pogin gen van Oostenrijk het nieuwe Koningrijk Italië heeft er kend. De wending, die men in de politiek van den Keizer van Rusland ten aanzien der concessien «an de Polen heeft ge meend te moeten opmaken, heeft evenmin als de talrijke arres- tatien van aanzienlijke ingezetenen de Poolsche bevolking te Warschau uit het veld geslagen. De Bisschop van Orleans heeft 11. Zondag een preek gehouden die evenveel sensatie te Parijs maakt als de bro chure van den hertog van Aumale. De nalatenschap der Hertogin Weduwe van Kent in haar geldStaatspapieren en dergelijke roerende goederen is op beneden de 30,000 aangegeven. Uit Rijssel wordt gemeld, dat reeds zes geestelijken, behoorende tot de orde der redemptoristenhet land hebben verlaten. Deze zes zijn geboren Belgen. De drie andere, die geboren FranscLen zijn zullen weldra de reis naar het bui tenland aannemen. Men verneemt dat lord Elgin op zijn doorreis in de Fransche hoofdstad een gehoor bij den Keizer gehad heeft. De door den kanselier der Engelsche schatkist voorgedragen wet, strekkende om 's rijks postkantoren teyens als openbare spaar banken te doen dienenis door het huis der Gemeenten thans definitief aangenomen. Het doel is aan de arbeidende volks klasse aanhoudende en volkomen veilige gelegenheid tot rente- gevende belegging barer besparingen aantebieden hetgeen de particuliere spaarbanken niet doendaar deze meestal slechts eenige uren van de week voor het publiek openstaanen bij slot van rekening geen anderen waarborg dan het crediet van eenige particulieren opleveren. Naar de bepalingen der wet zal het gouvernement slechts 2£ pCt. rente voor de aan deze nieuwe spaarbanken toevertrouwde gelden betalen. Het bedrag der rente is lager dan de dagelijksche rentestandaard gesteld, opdat het verschil een bate voor de schatkist zou zijn ter goed making van de kosten dezer inrigting. De te Londen verblijf houdende Russische uitgewekenen hechten een veel hooger gewigt aan de door Keizer Alexan der II doorgezette emancipatie der boeren dan over het alge meen daaraan gehecht wordten de heer Herzen het midden punt dier emigranten, die sedert vele jaren voor de emancipatie ijverde, houdt zich overtuigd, dat met den dag der uitvaardi ging van de Keizerlijke ukase een nieuwe tijdrekening voor Rusland is aangebroken en dat zijn landgenooten een tijdperk van voorbeeldelooze stoffelijke en onstoffelijke ontwikkeling te gemoet gaan. Zelfs gaf hij, tot viering dier groote gebeurte nis, een luisterrijk feest, waar Duitschers en PolenFranschen en Italianen, Engelschen en Amerikanenmannen van allerlei stand en betrekking vereenigd waren, maar waar de vreugde door de uit Warschau ontvangen tijdingen niet weinig ver gald werd De berigten uit Noord-Amerika worden over het alge meen gunstiger, zij geven vooruitzigt, zoo al niet op herstel der oude verbindtenisdan toch op vreedzame voltooijing der afscheiding zonder bloedvergieten of burgeroorlog. //Het Was-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2