syr's*t. N°. 350. Donderdag 18 April. A0. \1861 Biimeiilandsch Nieuws. Een uur ln de Kerkeraadskamer ran de Pieterskerk. *Een Natie zonder openbaren geest heeft geen vertegenwoor diging noodig", schreef Gijsbert Karei van Hogendoip en die stelling is evenzeer van toepassing op elke vereeniging, die op maatschappelijk gebied bestaat, van welken aard zij ook we zen moge, 't zij staatkundig, 't zij handeldrijvend, 't zij in dustrieel 't zij kerkelijk. Publieke geest is deelnemende be langstelling in de lotgevallen der vereeniging, waarvan men lid ismet de zucht om elk in zijn kring en naar zijn kracht medetewerken ter bevordering van haar welvaart. Die pligt rust op allen, maar er zijn doorgaans in verhouding slechts weinigendie haar betrachten- enterwijl de onverschila ligendie zich de bedaardsten en gematigdsten noemenzijn ingeslapen en blijven zitten dommelen onder de noodlottige gedachte, dat men het zonder hen wel zal redden, zijn de partijgangers in de weer en spelen gewonnen spel, totdat door de een of andere omstandigheid de slapenden wakker schrik ken of wakker worden gemaakt en partij kiezen uit harts- togt. - Onder zulke omstandigheden is meer dan gewone be daardheid, verstandig overleg en koele redenering noodig, //tegen geschreeuw moeten argumententegen opruijing onder- rigt gesteld worden, tegen dwaling teregtwijzingtegen logen en vleijerij harde waarheden." Die, toen allen sliepen, zich wakker betoonde en, hoewel miskenning hem bejegende, slechts deed, wat allen moesten doen- het naauw verband inzag tus- schen rechten en pligten - hij moet zich vooral wachten om door die hartstogtelijkheid te worden meegesleurd. Sedert eenigen tijd wordt er in verschillende kringen gemompeld over kosten van diaconaalbeheer, die jaarlijks toe nemen, - over geschenken, die betaald zijn uit een kerkelijke armenkas- over sobere en toch onverantwoordelijke bedeeling - over verderfelijke beginselen van armenzorg, - over het bou wen van huisjes voor bedeelden, - over het gebruiken van gel den tot andere einden, dan waarvoor zij gegeven en bestemd zijn, - in een woord, er zijn grieven, die men doet hooren er worden stemmen gehoord, maar 't meest van gefluister in besloten gezelschappenmen overlaadt ons met stukken die tot de zaak betrekking hebben, waarvan men de openbaar heid wil. Welnu, al wat openbaar maakt, is licht, en wat in het duister wordt besproken en het karakter van achter klap en laster draagt door allerlei scheeve voorstellingen moet door dat licht worden bestraald, 't Is goeddat de publieke zaak publiek wordt behandeldmaar dan ook in het rechte licht gesteld. - Wat in de consistori* werd besprokenis tot een onderwerp gemaakt van openbare gesprekken. Al wat de kerkelijke armenzorg betreft is een zaak van algemeen belang, omdat zij ten naauwste verbon den is aan de wettelijke regeling van het armbestuur. Zoodra een kerkelijk armbestuur uit de burgerlijke gemeentekas onder steuning geniet, wordt het van zelf een belang voor allen, die de kas helpen vullen. Bovendien, waar twee derden der bevolking behoort tot het kerkgenootschap, waarvan het dia conaalbeheer wordt aangetast, is een openbare behandeling gepast, oorbaar, heilzaam. Veel is ons medegedeeld, ook door hen, die zeer ijveren tegen het autoriteitsbeginsel op kerkelijk gebiedhet belang der zaak eischte daarbij niets aantenemen en niets te openbaren dan hetgeen rust op eigen waarneming, 't Meest strookte met dat doel het gebruik van het recht dat elk lid der Nederduitsche Hervormde gemeente bezit om inzage te nemen van het diaconaal beheer. Uit dien hoofde weigerden wij de plaatsing van elk artikeldaartoe betrekkelijk, omdat het raadzaam was de uitnoodiging aftewachtendie bij de openbare godsdienstoefening tot de leden der gemeente wordt gerigt om de rekening intezien. Met dat doel rigten wij onze schreden naar de kosterij der Pieterskerk. Z. M. heeft benoemd tot lid der prov. commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland J. J. A. Baert, apotheker te Middelburg en tot ridder der orde van de Eikenkroon de kunstschilder C. J. Springer te Am sterdam. f c-.'.->3 Y LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elksa regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nomraers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7 u. 55 m., 'smiddagste 12 u.,'snamiddags te 3 u.45m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 eu 25 van elke maand. Rijk «-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8—9^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is upen dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. -Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. K. au loo r der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1