Buitenlandsch Nieuws. strooming begeven, om in overleg met den heer van der Wijck het meest noodzakelijke te doen verrigten. De gekwetsten zoo van de politie als van de burgerij, zijn vrij ernstig; zelfs is den heer Sckoonenbeekdie door een toeval onder het gedrang geraakte, als 't ware het hoofd gekloofd en verkeert deze in zeer zorgelijken toestand. De maatregelen tot herstel der rust zijn zoowel door het •tedelijk bestuur als door Kommissarissen van de beurs ge nomen en vergaderden daartoe Zaturdag morgen een 7Otal kooplieden op het stadhuisdoch er kunnen vooralsnog geen termen gevonden worden, die O. beletten kunnen op de beurs te komen. Een en ander ziet men met bezorgdheid tegemoet, want het volk is op dien man zeer verbitterd. Gisteren zijn aan Z. M. den Koning door den tuinier C. Vredenberg te Monster nieuwe aardappelen, opdenkouden grond geteeld, aangeboden. De heer GodefroiMinister van Justitie, is heden uit de residentie naar Amsterdam vertrokken. De Minister van Justitie heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat zijn gewone audiëntie op Woensdag den 17 April a. s. zal geen plaats hebben. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal aanst. Woensdag avond ten tooneele worden gevoerd de opera La pie voleuse en de comedie Le serment d'Horace. Men verneemt dat de kunstschilder H. J. F. ten Kate tot off. en de kunstschilder B. te Gempt tot ridder der orde van de Eikenkroon zijn benoemd. Vrijdag 11. is H. K. H. prinses Marianne te Voorburg teruggekeerd, na den vorigen dag met de stoomboot uit Duitschland te Nijmegen te zijn aangekomen en aan boord te hebben overnacht. Heden wordt reeds een begin gemaakt met de opme ting voor den aanleg van een spoorweg tusschen 's Hage en Scheveningen. De verpleging der zieken onder de noodlijdenden door den watervloed te Hedel, Driel en Ammerzoden kost nog steeds veel geld; de typhus heerscht aldaar, die raedegebragt is door hen, die te 's Hertogenbosch waren verpleegd. Te Bommel zijn nog 300 noodlijdenden aanwezigwaarvan 200 dezer dagen zouden vertrekken terwijl de overigen naar Gameren zullen terugkeerenzoodra de lootsen aldaar gereed zijn. Door eenige Hervormde predikanten uit de classis Ou- derdendam zal op de aanstaande classicale vergadering ter teekening worden aangeboden een adreswaarin de Synode verzocht wordt, dat art. 23 van het algemeen Reglement tot werkelijkheid moge komen. Zij noodigen ook andere classicale vergaderingen uitdie met hen het vrije stemrecht der ge meente voorstaan en verlangen ingevoerd te zienom die overtuiging en wensch aan de Synode van 1861 ernstig en krachtig kenbaar te maken. Uit Batavia wordt van Z Maart jl. berigt, dat de hevige en aanhoudende regens in de laatste weken gevallen in de residentiën Soeracarta, Bagelen en Banjoemaas de rivieren in ongeloofelijk korten tijd zoodanig hebben doen zwellendat zij op vele plaatsen buiten hare oevers getreden zijn en ge weldige verwoestingen hebben aangerigt. Het is een nationale ramp, waarvan op Java geen voorbeeld bestaat. In Bagelen is een geheelen stadKoets-Ardjo vernield gewordeneen menigte vrouwen en kinderen omgekomen, geheel het gewas verloren gegaan. In Banjoemaas is de ellende zoo groot dat men zich daarvan geen denkbeeld maken kan. Het lid in den Raad van Indie Jhr. van der Wijck is daarheen vertrokken bekleed met de onbeperkte magt om naar bevind van zaken te handelen en hulp te verleenen. Binnen weinige uren had den eenige handelaren te Batavia tot dit doel 37000 bjj- eengebragt. Ten gevolge der overstrooming die te Solo heeft plaats gehad moet de geheele stad ook het fort en de krater onder water staan een groote menigte vee zijn omgekomen en aan have en goed der ingezetenen aanzienlijke schade toegebragt. Een nieuwe treurmare werd ontvangendat ongeveer 200 menschen onder een aardstorting die op de grenzen der residentien Kadoe en Bagelen heeft plaats gehad, bedolven zijn geworden. Voorloopig is door het gouvernement de som van 8 tonnen gouds ter beschikking van den heer van der Wijck gesteld geworden. De heer de Bruynhoofdingenieur van deu Waterstaat zal zich ook naar de plaats van de over Luidens bijzondere berigten uit Indie van 2 Maart jl. is in de residentien Bagelen en Banjoemaas een waters nood ontstaandie duizenden menschen en vee heeft doen verloren gaan. Het water zou in de laatstgenoemde residentie niet minder dan dertig voeten boven den beganen grond zijn gerezen, en de hoofdplaats van dit schoon gewest bijna on herkenbaar hebben gemaakt. De Regering heeft dadelijk de meest doeltreffende maatregelen genomen, om den ramp te le nigen en de behoeftigen voedselkleeding en huivesting te verschaffen. In het Bataviaasch Handelsblad klaagt men over de vijandige gezindheid van de tegenwoordige residenten op Java behoudens weinige uitzonderingen jegens den particulieren on dernemingsgeest. Men deelt als voorbeeld daarvan mede. dat voor eenigen tijd de heeren H. d. R. en P. d. 1. B. woeste gronden in Kadoe verzochten. De Regering zond een request aan den resident; deze benoemde een commissie, die na plaat selijk onderzoek de gronden voor woest verklaarde en voor inwilliging van het verzoek adviseerde. Het bleek toen dat de resident zich in zijn keuze vergist had. Hij ontbood de com missarissen en trachtte hun te beduiden dat die grond niet woest waren en dat hun advies niet in zijn geest viel. Maar koppig van aard bleven zij in hun meening volharden. Er werd toen een andere commissie benoemd, minder onbuigzaam van natuur of van naauwkeurige instructien voorzien, die de woeste gronden voor ontgonnen verklaarde en tegen de inwil liging van het verzoek stemde. De aanvrage werd natuurlijk geweigerd. - Intusschen blijkt uit een medegedeelde bereke ning, dat nog deel van Java of meer dan 900 vierkante geographische mijlen woest of onbebouwd liggen. De huur daarvan zou meer dan 40 millioen 'sjaars kunnen opbrengen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Za turdag namiddag te 5 uur 48°, te 8 uur 46°, te 10 uur 44°. Zondag morgen te 6 uur 43°, te 8 uur 45°, te 12 uur 48°, 's namiddags te 2 uur 47°, te 5 uur 47°, 's avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 44°. Heden Maandag, 's morgens te 6 uur 43°, te 8 uur 46°, te 12 uur 54°, 's middags te 2 uur 52° en 4 uur 52°. Een brief uit Parijs in den Times zegt: De meest voor vrede gestemde personen beginnen te gelooven, dat oorlog niet alleen waarschijnlijk, maar zelfs onvermijdelijk is. Het berigt van de vernieuwde vreeselijke botsing te Warschau maakt het vooruitzigt op de toekomst nog duisterder. De verbittering van Oostenrijk, de terging van Sardiniëde ongevestigde staat van zaken in Syrië, het verschil tusschen de Fransche en Britsche gouvernementen over de Oostersche kwestie, de woelingen der revolutionaire partij, de uitgebreide krijgstoerustingenwelke men overal opmerkt- dit alles geelt grond voor de somberste voorspellingen. Het hof van cassatie te Parijs heeft 11. Vrijdag het ar rest, waarbij de kanunnik Mallet door het hof van Douai tot zes jaren tuchthuisstraf was veroordeeld, wegens een gebrek in den vorm, vernietigd en de zaak naar een ander hof van assises verwezen. Een boer in de gemeente St. Martin de Seigneaux heeft zich op eersten Paaschdag opgehangen - naar het berigt van een dagblad uit wanhoop over de geboorte van een vierde kind. Onder de talrijke canards die men te Londen in poli tieke kringen verspreidt, is er een, volgens welke in de zuidelijke Staten van Amerika een sterke Katholieke partij het plan zou hebben ontworpen, om Frans II van Napels tot hun Koning te kiezen. Koningin Victoria heeft gelast, dat Sardinie's vertegen woordiger, krachtens het beginsel van den eerbied voor de onafhankelijkheid der volken, als gezant van Victor Emanuel II Koning van Italië zal worden ontvangen. Sedert meer dan twee eeuwen gingen de netten der vis- schers verloren of scheurden op zeker punt in den Teems bij het zoogenaamd Blythesand zonder dat men de oorzaak daar van kon te weten komen die doorgaans aan het wrak van

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2