N°. 345. A0. 18 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. 8poortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 n. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2| u. Overige dagen 3 u. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 55 m '3middags te 12 11., 's namiddags te 3 u. 4.5 m,, 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8—9£ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDiugsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur, Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 36 aur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; -van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Men verzekert, dat de kap.-luit. ter zee Gregory be noemd zal worden tot chef der afdeeling materieel bij het dep. van Marine. H. M. de Koningin heeft Woensdag een bezoek gege ven aan de Sophiaschoolaan het Huis met de hoofden, aan Natura Artis Magistra en aan Mvr. Deutz van Assendelft; des avonds was er bij H. M. en bij prinses Hendrik receptie. Z. K. H. de prins van Oranje heeft de in bezetting liggende kavallerie Woensdag geinspecteerd, terwijl prins en prinses Hendrik de kabinetten Fodor en Six hebben bezocht. Voor de algemeene weldadigheidsloterij is uit Vlissingen te 's Hage ontvangen een buitengewoon schoon vervaardigd model van een Ned. linieschip. De commissie voor den aanleg van staatsspoorwegen is met den ingenieur van den waterstaat Waldorp naar Friesland vertrokkenten einde de rigting van den spoorweg aldaar de finitief vasttestellen. In den Gemeenteraad van Utrecht is door een der Wethouders betoogd, dat het strijdt met de artikels 70 en 179 der gemeentewet, wanneer aan een commissie door den Baad benoemd en niet aan Burg. en Weth. de taak wordt op gedragen om Z. M. den Koning bij hoogstdeszelfs verblijf te Amsterdam namens den Baad hulde te bieden. De vraag of dat wettig washad hij zich reeds voor eenige dagen ge steld bij het lezen van een berigt in de dagbladen uit Lei den omtrent zoodanig besluit, terwijl de Leidsche raad in 1853 een gelijksoortig besluit had genomen. Wilde de Itaad be sluiten en corps Z. M. zijn hulde te gaan biedendaar zou hij niets tegen hebben, maar nu gelooft hij, dat de Baad niet anders doen kandan de uitvoering van het besluit, vol gens art. 70 en 179, aan den Burg. of aan Burg. en Weth. opdragen. Deze kunnen zich aanmelden als de stedelijke Be gering van Utrecht, hetgeen een commissie uit de Baad niet kan. Dat gevoelen vond bestrijding, daar het gold een hande ling buiten de gemeentewet en of men in art. 57 der gemeentewet een bepaald voorschrift vond, hetwelk de benoeming eener commissie toelaat. Met 11 tegen 6 stemmen werd besloten tot het benoemen eener commissie en evenzeer met 11 tegen 6 stemmen, dat zij zal bestaan uit Burg. en Weth., die er tegen stemden. Het ruime t en prachtige gebouw, dat te Kampen voor een gesticht van liefde is bestemdis thans geheel voltooid en gereed, zoodat het in de volgende week door de zusters van liefde, van Tilburg derwaarts vertrekkende, zal worden betrokken. Men meldt ons uit Amsterdam, dd. 9 April. Het was Dingsdag avond een lust bij het waarlijk schoone weder, zich door Amstels straten te bewegenniet alleen werd men opgewekt door het tal van duizenden, die zich langs stra ten en grachten bewogenmaar ook door de drukte, die er voor bijna iedere woning heersekte: overal timmerlieden en decorateurs en in het latere gedeelte van den avond kon men reeds menige prachtige versiering aanschouwen. Van allerwege zag men schuitjes met palen en groen aanvoeren overal vond men winkels met ChinescbeBrusselscke en Hollandscke (dat zijn vetglazen) lampions te koop groote aanplakbilletten van vlaggen en publieke vermakelijkheden aangeplakt en boven dat alles voerden jstoombootenspoortreinen, diligences en schui ten reeds duizenden van alle plaatsen binnen de stad, ja, het was zelfs reeds als of de bevolking van Amsterdam verdub beld was. Door het stedelijk bestuur waren de meest doeltreffende maat regelen genomen, en toch zag men niet zonder vreeze den volgenden dag tegemoetwant de opgewondenheid van het volk was zoo groot, dat het tot alles in staat te rekenen was, Zoo vernam ik 0. a. dat _de inwoners van de Willemstraat den treinM zouden volgenofschoon niet in de rij opgenomen, en zouden zij een prachtig vaandel met zich voerendoor de liefdadigheid van eenige dames hun bezorgd. Des nachts te één uur begon men met alle opene pleinen, waar langs de trein trekken moest, aftezetten, zoodat op vele plaatsen de door gang gestremd was. - Buitensporige sommen werden er ge vraagd voor kamers of enkele ramen en moesten vooral de Noord-Hollandersdie reeds iu grooten getale kwamen opzet ten, fiks in hun beursen tasten. Alle huizendie de paleizen van de Keizersgracht wor den genoemd, waren van het begin tot het einde, wat de on dergevels betreft, in plankenschuttingen veranderd; alle be lemmeringen z. a. stijgers, losse pothuizen, kraampjes enz; alles was opgeruimd om toch het feestelijke aanzien niet te verduisteren, Ik heb veel gezien in mijn leven maar zulk een opliooping van menschen, zulke contrasten als heden nimmer en toch, niet alles heeft mij bevredigd. - Heerlijk scheen de zon aan

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1