Buitenlandsch Nieuws. der terreinoordeelde Zoowel de kantonrechter als de recht bank te Zwolle, dat de verordening niet was overtreden, om dat de misdaad niet was gepleegd op noch zelfs langs den openbaren weg. Ontslag van rechtsvervolging alzoo. Hierin te berusten was moeijelijkeren het openbaar ministerie, hand haver der wetvoorzag zich van deze uitspraak in cassatie en meende, dat wel degelijk het betrokken artikel was geschon den. Maandag 11. werd deze hoogst gewigtige zaak bij den Hoogen Raad behandeld. De heer adv.-gen. Karseboom was evenwel van oordeel, dat met het oog op de omstandigheden en de blijkbare bedoeling van den plaatselijken wetgever om het be roep van straatmuzikant en andere hinderlijke bedrijven zoo veel mogelijk te werenhier niet kon gezegd worden over treden te zijn vermits er niet op of langs de straat was ge zongen. Hij concludeerde derhalve tot verwerping der inge stelde voorziening in cassatie. De uitspraak is bepaald op 33 April. Te Assen is een brutale diefstal gepleegd. Uit de vesti bule van het stadhuis is gestolen de koperen busdie daar geplaatst was door de subcommissie van de damesvereeniging te Deventer, om bijdragen te ontvangen ter oprigting van een gedenkteeken voor Z. M. den Koning. Die bus was met haak en «lot in den muur bevestigd. Naar men verneemt heeft de WelEw. heer Ds. Kramer, predikant bij de Evang. Luth. gemeente te 's Hage, zijn eme ritaat verzocht. Te Harlingen is tot predikant bij de Hervormde ge meente beroepen Ds. P. Steen, Theologiae Dr. thans te Delden. In de Kamper Courant vindt men een gesprek mede gedeeld zoogenaamd gehouden tusschen een ton Bossche en een ton Overijsselsche boter aan de Londensche markt, dat wel niet gehouden zal worden tusschen een ton Leidsche en een tou Delftsehe boter, tenzij de geijkte Leidsche met Bos sche en de geijkte Delftsehe met Overijsselsche boter was ge vuld - een zeer geriefelijk en uitstekend geschikt middel, om op binnen- en buitenlandsche markten de hoedanigheid der boter aftemeten naar het ijkmerkdie de ton van wege het openbaar gezag verkreeg en de waarde of marktprijsdie men aan die soort van boter pleegt toetekennen. De Leidsche en Delftsehe boter moet haar roem verliezenwanneer in het voor haar uitsluitend bestemd pak zulke Overijsselsche en Bos sche boter ter markt wordt gebragt, wat niet onmogelijk, veeleer waarschijnlijk is. Luisteren we dus met belangstelling naar het volgende gesprek. Overijsselsche. "Wel, Bossie, jij ook hier? Bossche (kan bijna niet spreken, hij schijnt verkoudenbat water loopt hem overal uit)eindelyk krijt hij met heesche stem: «jhaa bhuurvrouw! zijt gij hier gekomen, o, hoe zijt gy behandeld en hoe hebt gij de reis gemaakt?" - O, *ik ben geboortig uit Munster in Westphalen, daar verkocht aan koopman W. voor elf stuivers de 2 pondik woog 40 pond en ben gemoffeld met het spoor naar Lingen en van daar naar Almelo. Al spoedig kwam ik in handen van etn boterkooper, wiens naam ik zal verzwijgen; deze kreeg mij dadelijk onder de pomp, ik werd niet geboend maar in een groote balie met roeten getreden even als de bakkers het deeg want mijn vel moest blank zijn, zei de vrouw die mij trapte, na goed ge- wasschen te zyn van afdroogen had die moeder geen verstand, toen werd ik weer netjes behandeldvoor ziekte en bederf werd ik bewaard door het zorgvuldig bestrooijen van al mijn ledematen met zout, de hoeveelheid schat ik op 12 pond, te gelijk |werd ik gekapt dat het een lust was om te ziendoor poeijer gelijkende op tarwemeel, hetwelk ongeveer 10 pond zal bedragen hebben, eindelyk werd ik geblanket met roode verwstof en zoo werd ik in mijn nieuw zondagspak in de OverijsseUche boterton gestoken en over Harlingen naar Lon den ter markt aangeboden. Voor het oog zie ik er nu uil als een blozende en toch kan ik u verklaren dat ik mij van binnen niet wel gevoel, het klokt mij zoo in de borst, ik vrees warempel dat ik door al dat opsmukken niet alleen erg verkouden, maar de geel- en waterzucht heb; zooals gij ziet, loopt men dikwijls om mij heen en voelt men mij aan de pol», een bewijs dus, dat men mijn gestel niet vertrouwd - ên toch sta ik hier als OverijsseUche kwaliteit. B. Gij iüoogt Owaarlijk van geluk sprekenzy hebben u bij mij vergeleken zeer christelijk behandeldwant ik ben niet doof een vrouw maar door een machine schoongemaakt, alle poriën open, met water, zout, meel, krijtwit, verwstoffen enz., zoodanig volgewerkt en geklonderddat ik de helft zwaarder weeg als voor de kunstbewerking, 't Is waar, ik zie er voor het oog knapjes uit, maar o wai, ik ben zoo voos als de winterknol, die nu op het veld staat, ik kan mijn water niet langer houden. Ik ben uit Limburg van geboorte en heb zeker 12 vaders en natuurlijk maar een moeder en tot mijn leedwezen geen van allendie opvoeding genoten heeft, want de opvoeding van het botergeslacht wordt in Lim burg niet ter harte genomengij ziet dan ook dat bijna nie mand mijn gestel vertrouwt, men voelt ook mij de pols en trekt een vies gezigt. Pst! daar komt een Noord-Amerikaan met zijn makelaar; de koop wordt gesloten en B. met O. gaan te zamen naar Californie per de bark Philip. Beide zijn van de oorspronke lijke zwaarte van 40 tot 80 pond in twee uren tijds aange groeid. Beide landgenooten hebben beloofd hun wedervaren uit het goudland later medetedeelen en te gelijk hoeveel aan ieder hunner is verdiend geworden." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag 's avonds te 5 uur 48®, te 8 uur 43°, te 10 uur 40°. Heden Dings- dag 's morgens te 6 uur 38°, te 8 uur 40°, 's namiddags te 12 uur 47°, te 2 uur 49° en te 4 uur 49°. Over de aankomst van Garibaldi te Genua en Turin zijn verscheiden berigten ontvangen. Zij maken eenparig mel ding van zijn ernstigen en somberen blik en zijn ziekelijk voorkomen. Garibaldi lijdt veel aan jichthij draagt den eenen arm in een doek en kan den eenen voet zoo weinig gebrui ken dat hy zich bij het overstappen uit het rijtuig in den waggon moest laten ondersteunen. Zoowel te Genua als te Turin werd hij even hartelijk ontvangen. Toen Garibaldi met den trein, waarmede hij te Turin verwacht werd, niet aan kwam, besloot de volksmenigte, aan het station rustig tot den volgenden trein te blijven wachten. Toen hij onder aanhou dend gejuich zijn woning in de straat Pescatori bereiktever scheen hij terstond op het balkon om het volk voor zijn har telijke ontvangst te danken. Nog lang nadat hij zich verwij derd had, bleef de menigte voor het huis staan. Het Garibaldiaansch comité te Parijs verzekertdat de aanwervingen in geheel Italië op een uitgebreide schaal plaats hebben en dat onlangs 4000 Garibaldianen uit Turin zijn ver trokken, die zich in kleine afdeelingen naar de Donauprovin- cien en naar de ku9ten aan de Adriatische zee begeven. Te Turin is een zeer hooggeplaatst Russisch personaadje aangekomen, die eenige bijeenkomsten heeft gehad met Ko ning Victor Emanuel en graaf Cavour. Te Rome geeft de generaal de Goyon lessen in da krijgskunst aan den jeugdigen Koning van Napels en laat de Fransche troepen onder zijn oogen manoeuvreren. Maandag is de hertog van Modena van daar vertrokken. Algemeen is beweerd, dat hij naar Italië zou zijn vertrokken, hetgeen echter geheel bezijden de waarheid i9. De hertog heeft zich begeven naar het hoofdkwartier zijner troepen sterk 4000 man ongeveer, ten einde ze te inspecteren. Hierbij mag nog wordeu herinnerd dat deze troepen uit de Oostenr. schatkist wor den betaald, ten behoeve waarvan in het afgeloopen jaar 1 mil- lioen florijnen aan den hertog bij wijze van voorschot is ver strekt. Mevrouw Paterson en de heer J. Bonaparte hebben geappelleerd van het vonnis door de rechtbank der Seine ge wezen. De Fransche troepen worden thans geoefend in het doen van geforceerde marschen met eenige dagen vivres bij zich. Ook houdt zich de militaire administratie ijverig bezig met een nieuw 90ort van geweer, aan welker vervaardiging de Kei zer gi'oote zorg heeft gewijd en waarvan men zelfs zegt dat hij de uitvinder is. Dit geweer heeft een zeer korten loop op een vrij zware kolf. Volgens de proeven te Vincenne9 geno men, draagt dit geweer zeer ver, men zegt 3000 ellen, en

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2