Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch INieuws. onoordeelkundige en eenzijdige toepassing. Menig vriend deed veel meer kwaad dan een openbaar vijand. Die bet best over de beginselen kon pratenbegreep menigmaal de uitnemend geschikte man te zijnom die in de maatschappij te doen zegevieren, maar, daartoe in de gelegenheid gesteld, kon het gemis van de onontbeerlijke practische kennis niet lang ver borgen blijven. - 't Moge inconstitutioneel heeten dat een nieuw Ministerie niet gevormd is uit de oppositie, die het vorig Bewind deed wijken, 't Is altijd de vraagof een oppositie partij wel tot regeren steeds bekwaam wasla critique est aisée, mais l'art est difficile. Of zou ook in dit opzigt geen reden zijn, om over teleurgestelde verwachtingen te klagen? - Z. M, heeft benoemd tot kantonrechter te Heerlen Mr. K. de Limpen», adv. te Klimmen - tot ontv. der dir. bel. en accijnsen te Steenwijkerwolde J. D. de Bloeme, thans te Berg- Ambacht; - tot maj. en pl. komm. 3de kl. te Venlo, den kap. J. G. Dusser de Barenne, van het kol. werfdep.; - tot kapits. bij het 3de reg. inf. den len luit. adj. G. M. van de Pol van het kol. werfdep. en bij het 6de reg. inf. den len luit. M. A. Raphels. Op hun aanvraag zijn op pensioen gesteld de luit. kol. A. W. van Dionant, pl. komm. te Venlo en de kap. R. W. R. van Dongen Francke van het 3de reg. inf. Tot hiertoe is de Tweede Kamer der Staten-Generaal nog niet bijeengeroepen en de geruchten, dezer dagen daaromtrent op nieuw in sommige dagbladen verspreid, zijn vooralsnog van allen grond ontbloot. Tot dusverre weet men den juisten tijd van bijeenkomst nog niet. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings- dag den 9den dezer geen plaats hebben. Z. M. de Koning zal bij het bezoek aan de hoofdstad worden vergezeld door den gen.-maj. graaf van Lynden, eer sten adj. en chef van het militair huis des Konings, Jhr. de Casembrootadj., Baron Snouckaert van Schauburg, stalm., den ridm. Tolsma, tijdelijk adj. en den ordonn.-off. Roos- male Nepveu. Volgens een gemaakte berekening is in het jaar 1860 bin nen 's Gravenhage aan binnen- en buitenlandsch gedistilleerd ver bruikt voor een bedrag van 1,319,844. In den Koninklijken Fi'anschen Schouwburg te 's Ilage zullen Zaturdag avond ten tooneele worden gevoerd la Vestale, groote opera in 3 bedrijven, benevens de opera comique le Tableau parlanl. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld, dat dagelijks een groot aantal verpleegden de stad verlaten, om naar hun gemeen ten terugtekeeren. Op 3 April was het getal noodlijdenden nog 436. Te Gameren NieuwaalBruchen en Kerkwijk is men ijverig bezig met het bouwen van houten loodsen tot huis vesting der noodlijdendendie in de aanstaande week der waarts zullen vertrekken. De Bommelerwaard staat nog voor een groot gedeelte onder water, waardoor de arbeidende klasse nog weinig gelegenheid vindtom in eigen onderhoud te voorzien. Johanna van Beek, het zoo zwaar beproefde en won dervol geredde kind te Leeuwen, is bij gelegenheid van het Paaschfeest weder voor het eerst ter kerk geweest en kan dus als volkomen hersteld beschouwd worden. Aangenomen het beroep der Herv. gem. te Sappemeer door ds. C. Camminga te Gorredijk en naar de geref. gem. onder het kruis te Emben door ds. H. van den Oever te Mid delburg. De alg. kerker, der Ned. Herv. gem. te 's Hage heeft ter ver vulling der openstaande predikantsplaats opgemaakt het vol gend negental, als: D.D. Vinke te Rotterdam, Romeny te Leeuwarden, Posthumus Meijjes te Groningen Adriani te Rot terdam Gunning te Hilversum, de Graaf te ApeldoornLau- rillard te Leiden van Toorenenbergen te Vlissingeu en ter Haar te Nijmegen. De uitslag der verkiezingen in het bestuur van het Hoog heemraadschap van Rijnland is als volgt: in het 9de district verkozen de heer H. Koptot hoofdingeland en de heer Corn. Treur, tot hoofdingeland-plaatsvervanger, - in het 12de district de heer J. van der Breggentot hoofdingeland in plaats van zijn overleden vader, en in het 13de district de heer Mr. P. L. F. Blussé, tot hoofdingeland, terwijl voor zijn plaats vervanger een herstemming moet plaats hebben tusschen de HH. G. van der Poel en J. van Mannekus. De Thermometer van Fahi-enheit teekende alhier Donderdag 's avonds te 5 uur 50°, te 8 uur 46°, te 10 uur 41°. Heden Vrij dag 's morgens te 6 uur 42°, te 8 uur 46°, 's namiddags te 12 uur 52°, te 2 uur 54° en te 4 uur 48°. Garibaldi zal eerlang van zijn Schotsche en Londensche vrienden een prachtigen bijbel in de Engelsche en Italiaansche taal ten geschenke ontvangen. Garibaldi heeft aan sir Eardley voorzitter van het Evang. Verbond geschreven dat hij zich bereid verklaarde zoodani- gen bijbel aantenemen. Uit Napels wordt berigt, dat in de meeste provinciën geen roovers gevonden worden en volmaakte rust heerscht, hetgeen vroeger nooit het geval was, In enkele provinciën zijn kleine rooverbendenof zwerven nog eenige Bourbonsche sol daten in de bosschen rond. De toestand is dus over het ge heel vrij wat beter dan toen de rooverbenden 8 jaren lang in de onmiddellijke nabijheid van Napels zich ophielden of men na 12 jaren met hen moest onderhandelen en hun een pen sioen aanbieden, gelijk onder de beide laatste regeringen plaats vond. Men verzekert, dat tusschen Zuidduitsche regeringen wordt onderhandeld, om bij de eerste vijandelijke demonstratie van Keizer Napoleon tegen Duitschlandbinnen korten tijd 200000 man aan den Bovenrijn te concentreren in afwach ting der ondersteuning van de overige Duitsche regeringen. Het voorloopig opperbevel over dat leger zou aan Beijeren worden opgedragen. De krijgsraad te Rijssel zal eerstdaags een zonderlinge zaak hebben te beoordeelen, die voorzeker geen voorbeeld zal hebben. De zaak komt op het volgende neder: In 1857 moest het lot beslissen tusschen twee jongelingen uit de omstreken van Cambray, wie van hen beiden in de conscriptie zou vallen. De een, die op het punt stond een hu welijk aantegaan en gansch niet op de eer was gesteld een deel van het leger uittemaken, trok een laag nummer. De an der, die integendeel op het punt stond vrijwillig dienst te ne men kreeg het hooge nummer en behoefde dus geen deel van het contingent uittemaken. Een overeenkomst werd tusschen de beide jongelieden geslotenwaarbij de laatste eenvoudig den naam en de plaats van den eersten innamwaartegen deze hem beloofde jaarlijks een kleine som gelds te zullen zenden, waarop hij zich zonder eenige vérdere formaliteiten liet inlij ven in de plaats van den minder gelukkigen. Thans heeft hij zijn corps verlaten en een brief aan zijn kameraad geschreven van den volgenden inhoudwelke brief bij de stukken van het proces is gevoegd. //Mijn waarde, me dunkt ge moet na drie jaren tij ds reeds genoeg van het huwelijk hebbenik ben het moede geworden langer commiesbrood te eten; kom gij nu de overige drie ja ren dienst doenwat mij betreftik ben gedeserteerden zal nu ook het huwelijksgeluk met een schoone Zwitsersche gaan beproeven." De desertie heeft de frauduleuse indeplaatsstelling aan het licht doen komenen hij die zich daaraan heeft schuldig ge maakt, is gearresteerd en naar de gevangenis te Rijssel over- gebragt. Bij het Ministerie van Binnenl. Zaken te Parijs denkt men over maatregelenom voor goed een einde te maken aan de vijandige houding van een aantal leden der geestelijk heid en verschillende met haar bevriende associatien. Er zou zelfs sprake zijn van de opheffing van al de niet geau toriseerde congregatiën en van een wetsontwerphetwelk daar- toe bij de Kamers zou worden ingediend. De heer de Germiny, die na het gebeurde met het huis Mirès met de liquidatie was belastzal als zoodanig zijn func-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2