GRONDBEZIT IN HONGARIJE. Te Koop: TENTOONSTELLINGEN dent dier republiek vele middelen aan om de bevolking hét nut te doen inzien van het bebouwen van den grond, ter verkrijging van levensbenoodigdhedeninzonderheid katoen omdat hij voorziet, dat te eeniger tijd in de Ver. Staten groote belemmeringen in den uitvoer van die handelsartikelen zullen geborgen worden en Europa zich dien ten gevolge voor een groot gedeelte op Hayti van het noodige zal kunnen voorzien. OFFICIEEL HIËIIWS. Burgerlijke Stand te Leiden van den 28 Maart tot en met den 3an April 1861. van Welzen geb. Baar, Z. - J. M. Pet', geb. Melet, Z. - M. Paddenburg, geb. Aupers, Z. - E. Speet, geb. Soffers D. - A. Ligtvoetgeb. SnappenburgZ. - A. Distelveld geb. Gerard, Z. - M. Werk, geb. Arnoldus, D. - J. Ar- noldus, geb. van DuurenZ. - C. Smeek, geb. Smidt, Z. levenl. - C. C. van der Heiden, geb. van Venetien, Z. - A. A. Kok geb. van der MeelD. - L. Wagemansgeb. Bol- stier, D. - H. Muller, geb. PersoonD. - S. M. Veldhuijzen geb. van IperenZ. - M. J. van Gessel, geb. Leget, D. - M. van Tongeren, geb. Teske, D. - J. A. Hartwijk, geb. Vrijman, Z. - H. Beekman, geb. Flanderhijn, D. - C. Nie- meijer, geb. van der Weijden, D. - M. Pieket, geb. Vroom, Z. Gehuwd: A. van Leeuwen jm. en A. E. Kramers, jd. - J. H. Braamberg jm. en J. Robbers jd. - J. J. C. Klyné en M. J. Anibajd. - D. Ie Feber, jm. en M. Rijke jd. Overleden: W. M. A. Chimaer van Oudendorp bqna 4 weken. - C. van Olmen, D. 1 m. - Corn. Joh. Wijnbeek 36 j. - A. S. J. Schretlen, geb. Methorst, 32 j. - C. van Helden D. 1 j. 8 m. - M. de Vrind, D. 3 j. 6 m. - M. Sluijmers 66 j. - J. de Laaf, Z. 6 m. - C. la RooijD. 1 j. 6 maanden. - A. de Meij Z. bijna 4 m. - M. J. Haan D. I j. 7 m. - M. C. van den Berg D. bijua 6 m. - C. L. van Izenburg Z. 18 dagen. Advertentiën. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van CORNELIS VAN DER HAM, in leven Koopman, gewoond hebbende te Leyden en aldaar op 10 Februarij 1861 overleden, worden verzocht daarvan vóór 15 April 1861, opgave of betaling te doen ten Kantore van den Notaris A. VAN LEEU WEN, te Leyden. -•een voor weinige jaren geheel nieuw ge bouwd soliede en royaal HEERENHiJIS mei BEL ÉTAGE, bevattende elf Kamerswaarvan 2 en suite, Domestieken-Kamer Keuken, Kelder; Zol der, Remise of Bergplaats en verder alle zoodanige Gemakken, als in een Huis van den eersten rang worden vereischtmet Tuin daarachter; een en ander geheel water- vrij, staande en gelegen te Arnhem aan den St. Eusebius Buitensingel en een fraai uit- zigt hebbende op de Stads-wandelingeu, de rivier den Rijn en de Betuwe. - Te bevragen bij den Notaris J. KRUIJK te Arnhem. in JLN1J 1861 te Moordrecht in Yereeuigiug mei hel XVlde Neder- landsch Landhuish. Congres van a. Landbouw-Werktuigen en Vee; b. Voortbrengselen van Tuin- en Land bouw c. Voorwerpen voor Huis- en Scheeps bouw. Prijzen: 600.-, 206.-, 150.-, 100.- enz.; benevens Gouden, Verguld-Zilveren, Zilveren en Bronzen Medailles. Programma's en meerdere inlichtingen te bekomen op franco aanvrage bij den Ondergeteekende. De Secretaris der Commissie voor de Tentoonstellingen te Dordrecht, Mr. J. J. DE REUS. De ONDERGETEEKENDEHollander, sedert eenige jaren in administratieve betrekking op de bezitting Szered, eigendom der Prinses d'HENNIN, Geb. Baronesse van Brienen, vestigt de aandacht van Kapitalisten, Oeconomen en Landbouwers op den buiten alle verhouding lagen prijs van GROND en BODEM in Hongarije zoowel in vergelijking met de aldaar in de laatste bedongene gemiddelde VRUCHT- PRIJZENals ook in vergelijking met de waarde van den grond en de gemiddelde Vruchtprijzen over bijna geheel het beschaafd Europa. Zoowel in het Pressburger als in het Neutraer-Komitaat (d. i. Provinciekoopt men den bunder voortreffelijken grond met de zich daarop bevindenden voor den landbouw benoodigde Gebouwen voor f 120 tot f 250 Oostenrijksch of legen, den tegenwoordigen Wisselcours voor f 100 tot 208 Hollandschterwijl de gemiddelde prijs van Tarwe, Rogge en Garst over de jaren 1855/1859 7f Oostenr. het mud bedroeg en in I860 zelfs f 9. In Komitatendie minder gunstig voor den handel gelegen zijn, koopt men den bunder, zonder gebouwen of in ontoereikend getal, voor 80 tot 100 Oostenr. of Hollandsch van 66 tot 83. In de voor den handel best gelegen komitaten wordt de arbeidskracht betaald als volgt Een goed werkpaard met f 150 Oostenrijksch f 125 Hollandsch. n trekosu 100 u n 83 u n bouwmansknecht be komt vrije woning en 100 u 83 t Het dagloon bedraagt naar het gelang van het jaargetijde van 40 tot 70 kreutzerets. 33 a 58 n Een land als Hongarije, waar men overal den wijnstok vindt, en waar algemeen de TarweKoolzaad en Lucerne met gunstig gevolg wordt verbouwd, behoeft, wat het kli maat en de hoedanigheid van den grond betreftgeene verdere aanbeveling. Het eigendomsregt is aldaar volkomen zeker. De sedert 1841 vastgestelde Ko- mitaats-Grondboeken, - eene instelling vau dezelfde beteekenis als het Kadaster in Holland - biedt de meest gewenschte waarborgen. De verleende Constitutie, die vrije ontwikkeling en volkomene vrijheid van godsdiens waarborgtzal in Hongarije de materiele en geestelijke belangen rasch ontwikkelent en door verbetering der communicatie ook dat gedeelte van den Oostenrijkschen Staat spoedig in den Europeschen handel doen deelen. Met de ontwikkeling van handel en nijverheid zal ook de waarde van den grond en der producten binnen weinige jaren meer gelijk worden aan die in de overige Europesche Staten. Het goedkoopst kan men in den regel groote Bezittingen van 1000 tot 4000 Bunders koopen, omdat men voor zulke Bezittingen minder Concurrerende Koopers bestaan, hetgeen natuurlijk van grooten invloed op den Koopprijs is, maar boven dien zijn zoodanige Bezittingen voor den Buitenlander verkieselijker, omdat dezelve afgedeeld in onderdeelen eene goede gelegenheid aanbieden voor Landbouwers van eene en dezelfde Natie om zich te vereenigenen op die wijze eene kleine gemeente uit te makenwaar zij hunne eigene zeden en gebruiken kunnen behoudenterwijl een enkele zich hier nederzettenden vreemde zich meestal moet voegen naar de ge bruiken der Inlanders, die voornamelijk met betrekking tot den Landbouw voor den zoodanige tot heden een hindernis geweest zijn, om de voordeelen te oogsten, die de Grond en de waarde der Producten beloven. De ONDERGETEEKENDE, bekend met de hoedanigheid van den Grond en zijne waarde, in verband tot de meer of minder gunstige ligging, kan prijswaardige Bezittingen in allerlei grootte tot den aankoop aanbevelen, en biedt die zich aan om zijne landgenooten en ieder die van zijne bemiddeling wenscht te bedienenop alle mogelijke wijze behulpzaam te zijn, en is bereid alle franco aan hem gerigte aanvragen om informatie ten spoedigste en..met de meeste naauwgezetheid te beantwoorden. J. L. TEN HAVE. Bevallen: G. den Houter geb. Verloop, D. - A. M. Stadhouder, geb. Dickhoof, D. - A. Fielemon geb. Zwanen burg, D. - J. E. van Gemert, geb. Dreef, D. - S. M. A. Meintser, geb. van de PoelD. - H. van der Natgeb. Teu gels, Z. - C. Ie Maitre, geb. Dreef, Z. - A. J. Begeer,geb. Korenhof, Z. - M. de Nie, geb. Godefroy, Z. - M. Hosier, geb. Breedevelt, Z. - J. W. Philemon, Z. - J. Blom, geb. lieijmans, D. - F. M. Kietbergen geb. Lamboo,D.- J. C. Meijer, geb. Slegtenhorst, D. - M. Karstens, geb. Sprister- bag, Z. - A. Wijling, geb. Piket, D. - J. C. D. van Kijk, geb. Ie FebvreD. - J. Ie Feber, geb. Bavelaar, D. - E. Vrij vau Zegel. Szered aan de Waag, Station Diozeg bij Pressburg.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3