Buitenlandsch Nieuws. staande de grootste waakzaamheid de vuurstoker verdwenen. Wie nu de kosten van het rijtuig zal betalen, daar de ver lofganger op den bepaalden tijd aan boord present was en hij" de boeijen onbeschadigd heeft teruggegevenlaten wij aan het oordeel onzer lezers over. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag '3 avonds te 5 uur 53°, te 8 uur 44°, te 10 uur 43°. Heden Donder dag 's morgens te 6 uur 44°, te 8 uur 47°, 's namiddags te '18 uur 54°, te 2 uur 52° en te 4 uur 50°. Naar men uit Turin verneemtzal de Romeinsche kwestie eerlang in het Italiaansche parlement weder ter sprake komen en wel naar aanleiding eener petitie, die van eenige duizenden handteekeningen is voorzien en waarin de regering verzocht wordtom alle pogingen bij Keizer Napoleon aantewenden dat deze zijn troepen terug zal ontbieden. Te gelijk wordt verzekerd, dat de graaf Cavour aan den H. Stoel de volgende voorstellen gedaan heeft: Volkomen onafhankelijkheid en vrij heid in de uitoefening van zijn geestelijke magthet recht om zich voortdurend door legaten in het buitenland te laten ver tegenwoordigen een ruime dotatie en eindelijk de verzekering dat de Koning van Italië niet te Rome zal resideren, buiten den tijd van de zittingen van het parlement. Door de Sardinische regering zijn in den laatsten tijd weder zeer aanzienlijke bestellingen in de Duitsche en Belgi sche geweerfabrieken gedaan. De Oesterr. Ztg. meldt, dat op de Galacz ruim 250 Hongaarsche vrijwilligers met Maldavische reispassen naar Konstantinopel zijn scheep gegaan, om van daar naar Napels overtesteken. De meeste rapporten der prefecten, ten aanzien der stem men van de bevolking in Frankrijk, luiden algemeen gunstig voor de Italiaansche politiek des Keizers. De hertogin van Kent heeft den prins gemaal benoemd tot uitvoerder van haar uitersten wil en Koningin Victoria tot haar erfgenaam. Aan de bedienden van haar huis legateert zij 3000 p. st. behalve het pensioen. Koningin Victoria heeft daar nog 2000 p. st. bijgevoegd. Er is bevel gegeven, om het stoffelijk overschot van Napoleon I uit de kapel St. Jerome naar de onderaardsche grafkuil overtebrengen. De Keizer, het Keizerlijk gezin, het hof en de grootwaardigheidsbekleeders zouden die plegtigheid op Woensdag bepaald bijwonen. De heer de Lamartine zal eerlang in het bosch van Boulogne de villa betrekkenwelke de gemeenteraad hem heeft geschonken. Een paar weken geledenverscheen een welgekleede vrouw aan den grooten trap der Tuilerieu en vraagde of hier de Keizer woonde - ja, antwoordde de portier, die gewoon is gekken afteschepenen wederom een dergelijk bezoek ver wachtte. Is Zijne Majesteit te spreken vervolgde zijja maar niet voor jan en alle man. - Welnuzeg hem dan dat ik het ben. Wie zijt gij dan? - Ik ben de verstotene gema lin van den paus; ik wil mij op den mij aangedanen hoon wrekenik kan de geheimen der pauselijke regeringdie ik van stukje tot beetje ken, verraden. Gij ziet nu wel, dat het van een dringende noodzakelijkheid is dat ik den Keizer op het oogenblik te spreken krijg. - Mevrouw, sprak de portier, men zal u brengen ter plaatse waar gij behoort. Oogenblikke- lijk gaf hij een policieagent een wenk, die de zinnelooze voor den kommissaris van policie der wijk bragt. Deze ambtenaar zag dadelijkhoe het met de geestvermogens der arme vrouw gesteld was. Zij hield zich stijf en sterk bij haar beweren en volgde ge willig de agenten naar den perfectuur. Maar welke moeite men ook deedkon men er toch niet achter komenwie zij was en van waar zij kwam. Zij antwoordde op alle vragen die men haar deed, dat zy de vrouw des Pausen was, en dat zulks genoegzaam bekend was. Men heeft haar nu in een krankzin nigen gesticht opgesloten. De stad Grenoble in Frankrijk is dezer dagen het schouw spel geweest der ontknooping van twee vreesselijke drama's. Het Hof van assises aldaar heeft een grijsaard van 66 jaren tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens moord op zijn dochter en poging tot moord op haren minnaar. De tweede zaak is de degradatie van een officier, genaamd Ange Brando Léandriluit. bij het 95e reg. van linie. Reeds vroeger stond hij met zijn broeder, insgelijks officier, voor den krijgsraad te Parijs terecht, wegens geweldpleging op een jong meisjedoch werden beiden toendank zij de talentvolle verdediging van den heer Chaix d'Est Ange, vrijgesproken. De voornoemde Léandri is nu door den krijgsraad veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en het ontnemen der militaire medaille en dei- medaille uit de Krimter zake van een diefstal van 32,000 francs in het kamp van Sathonay, ten nadeele van den mili tairen intendant. Dat vonnis werd in hooger beroep bevestigd en had de executie plaats op 22 Maart. Léandri werd geëscorteerd door een piket gendarmerie, naai de place de la constitution gebragt, alwaar het geheele garni zoen en ook het regement van den veroordeelde geschaard stond. Voor het vaandel van zijn regement geplaatst, werd hem voorlezing van het veroordeelend vonnis gedaan. Daarna riglte de regements-kommandant met luider stemme het woord tot den veroordeelde: //Léandri, ge hebt u schuldig gemaakt aan schending van eer; in naam des Keizers degraderen wij u. Léandri, ge hebt u schuldig gemaakt aan schending van eer; in naam des Keizers verklaren wij u onwaardig langer de militaire medaille en die van de Krim te mogen dragen." Onmiddelijk daarop trad de dienstdoende adjudant op Léandri toe, ontrukte hem zijn epauletten, die hij ter aarde wierp; vervolgens ontnam hij hem zijn degen, dien hij door midden brak en voor zijn voeten wierp, eindelijk ontnam hij hem de op zijn borst bevestigde medailles, en wierp ze insgelijks ter aarde. Léandri werd daarna weder overgegeven aan het piket gen darmerie om naar de gevangenis te worden teruggevoerd nadat al de troepen voorbij hem hadden gedefileerd. De predikant Coquerel te Parijs is door den Minister van onderwijs in Frankrijk verzocht, om ten spoedigste een regle ment van bestuur voor de Protestantsche kerken in Frankrijk te ontwerpen. Men verwacht te Parijs uit St. Petersburg graaf Orloff, met een bijzondere zending van den Keizer van Rusland belast. De luitenant-generaal graaf d'Ornano, commandant van het hotel der Invaliden te Parijs, is tot maarschalk van Frank rijk verheven. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer Bo niface, waarin verklaard wordt, dat de openbaarmaking van den brief van prins Murat slechts is geschied om de open bare meening omtrent de beteekenis van dat stuk intelichten verder wordt gezegd: Wij zijn gemagtigd te verklarendat dit stuk geheel personeel is en geenszins met de staatkunde dei- regering in verband staat, want het is blijkbaar met die staat kunde in strijd. Fuad Pacha heeft een mufti naar de Turksche hoofd stad gezonden ten einde aan de regering zijn vrees te doen kennen voor nieuwe onheilenindien de soldij der troepen niet spoedig wordt betaald. Ten einde in de dringende be hoeften der schatkist te voorzienis het plan om een gedwon gen leening aantegaandewijl het blijkt, dat de Engelsche leening niet tot stand zal komen. Op Goeden Vrijdag is het glazen paleis te Sydenham door 50912 personen bezocht, die zich, door het fraaije weder be gunstigd, in al het bezienswaardige, maar voornamelijk in de heerlijke uitvoering van het Stabat-Mater, Elias enz. verlus tigden. Op het H ollingworthmeer, niet ver van Rochdaleheeft Dingsdag een bedroevend ongeluk plaats gegrepen. Terwijl een menigte personen zich op dat meer vermaakte, voeren twee bootjes met zooveel kracht tegen elkander, dat beide omslQe- gen en 5 of 6 jonge lieden alzoo den dood vonden. In de eerste dagen van Mei zullen te Heidelberg con- ferentien worden gehouden ter bevordering van handel en in dustrie ,in Duitschland. Ook van de niet tot het tolverbond behoorende staten zullen afgevaardigden de kamers van koop handel worden toegelaten. Volgens de laatste berigten van Hayti wendt de presi-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2