N®. 339. Vrijdag 5 April. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft, bij besluit van 24 Maart 11. N8. 66eeii eereteeken ingesteldten einde als een blijk van HD. tevre^ denheid le verleenen aan hen, die zich bij gelegenheid vai den watersnood door ijver of anderzins verdienstelijk hebbei gemaakt. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tegen Dings dag 23 April bijeengeroepen. De werkzaamheden der Tweede Kamer zullen zich voor eerst bepalen tot de behandeling der begrooting voor 186' en de regeling van het batig slot van 1858 voor Koloniën waarbij de koloniale belangen worden besprokenen van he wetsontwerp betrekkelijk de verbetering der gemeenschap vai Amsterdam en Rotterdam met de zee. Wij vernemendat door den Minister van Binnenl. Za ken dezer dagen de rigting der spoorwegen in de provinciei Noordbrabant is goedgekeurd en wel de lijnen Breda-Til. burg, Breda-Moerdijk en Roozendaal-Bergen op Zoom. In de afgeloopen week is men op nieuw bezig geweest met opmeten en waterpassen voor de spoorwegbaan op Zut. phen. Tot bij Rhedersteeg zijn thans nieuwe baken gezet; bij het gemeentehuis op laatstgenoemde plaats is een kleine ver andering in de rigting gebragt, zoodat de spoorweg thans, in stede van voor, achter het huis zal worden gelegdon) terstond daarop de noordzijde van den straatweg te nemen. Het R. C. kerkje zal alzoo moeten geamoveerd worden. De examens tot toelating voor het lager onderwijs in Zuidholland zijn 11. Dingsdag aangevangen. De commissie be staat uit den provincialen inspecteur en de schoolopzieners Boers, van Wieringhen, Borski, de Sain en Gastmau. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft beslist, dat, terwijl bij verschillen over akten van den burgerlijken stand de manier van procederen by request is bevolendaaruit volgt, dat ook bij weigering van den ambtenaar van den burgerlijken stand om een huwelijk te voltrekken, die wijze en niet een dagvaarding behoort plaats te hebben, zoodat de rechtbank mitsdien de eischers in hun vordering niet ont vankelijk verklaard heeft. Dingsdag 11. is een begin gemaakt met het vervoer der criminele gevangenen uit de strafgevangenis te Woerden naar die te Leeuwarden. Dit geschiedt bij vijftallen. Naar men verneemt is er bij de Commissie voor de algemeene verloting ten behoeve der ongelukkigen door den watersnood ingekomen een prachtige pendule door heeren studenten der Groningsche hoogeschool als prijs voor de lo terij bestemd. Uit Tiel wordt berigt, dat aldaar thans nog worden verpleegd 290 noodlijdenden door den watersnood uit de ge meente Wamel Leeuwen en Dreumel. Door den hoogen water stand op de Maas is het binnenwater wassende en zijn vroe ger drooggeloopen landen weder geinundeerd, zoodat nog geen uitzigt bestaat, dat die noodlijdenden voorshands naar Maas en Waal kunnen terugkeeren. De behoefte aan voeder voor het vee neemt toe en er zijn gelden aangevraagd, om op den duur daarin te kunnen voorzien. De gezondheidstoestand is bijzonder gunstig, 't welk grootendeels toegeschreven wordt aan de zorg, die voor de verpleging gedragen wordt. De school wordt nog door ongeveer 100 kinderen bezocht. Voor den post van veldwachter der gemeente Oudewater, waaraan een jaarwedde van 310 verbonden is, zijn 120 sollicitanten opgekomenwaaronder zich 30 onderofficieren bevonden. Te Huissen is onverwacht overleden de baron van Laras- weerden, raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Gel derland. Uit Hellevoetsluis wordt berigt, dat aldaar Maandag avond een aardig voorval plaats had. Een vuurstoker behoorende tot de rol van de aldaar liggende schroefstoomboot Berkel, was eenigen tijd met verlof naar zijn betrekkingen geweest en werd bij zijn terugkomst aan de Nieuwe sluis door de rijks-politie uitgenoodigd zijn verlofpas te laten zien. De man, daaraan niet dadelijk kunnende voldoen omdat ge meld stuk in handen van een confrater van hem wasdie zich reeds in de voor Hellevoetsluis bestemde barge bevond, werd (alhoewel genoemde barge nog niet vertrokken was en men zich dus zeer goed had kunnen overtuigen of hij de waarheid sprak) als deserteur aangemerkt en aangehouden om als zoo danig en wel geboeid, naar den bodem, waartoe hij behoorde, te worden getransporteerd. Tot dat einde werd (natuurlijk voor zijn rekening) een rijtuig genomenwaarin de gewafwrtftr"3ï- -> serteur met een flinken rijks veldwachter en djefi voerman plaats namen doch toen men voor de Berkel stil hieldwas, tot groote verbazing van onzen veldwachterniettegen- LEIDSGH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- «n Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Noinmers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam ta 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend» 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 55 m., 'smiddagste 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag1 van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie t dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architects te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kautcor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur ec van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1