Buitenlandsch Nieuws. geheele inboedel, alles echter verzekerdis verbrand- alleen een geit uitgezonderd, die gered werd. Bij gelegenheid der bespreking van het te vroeg ver laten der scholen door kinderenwijst de Economist op 't geen in het buitenland in zake de schoolpligtigheid der kin deren reeds is gedaan. »In Belgie wordt in den laatsten tijd ernstig op de school pligtigheid aangedrongen, en ten gevolge van een adres dooi de industrieelen van de fabriekstad Gent ingediend onder teekend door een veertigtal kamers van koophandel en philan- tropische instellingen, is de regering van Belgie er op uit, een wet te verordenen over het schoolgaan en den arbeid der kinderen in fabrieken. //In Engeland mogen de kinderen van 813 jaren niet langer dan uur daags werken met 3 uren school- pligt, of om den anderen dag 10 uren arbeiden. Jonge lie den van 1318 jaren mogen in geen geval langer dan 10 uren daags werken en vrouwen nimmer langer dan 10 uren van de 24. //In Frankrijk zijn insgelijks wettelijke bepalingen vastgesteld op het schoolgaan en den arbeid van kinderen der werk- klasse. *In Oostenrijk zijn insgelijks bepalingen met inachtneming van die tegen vermenging van beide seksen gemaakt. //In Pruisen mogen de kinderen vóór bun 12 jaar niet op fabrieken arbeidener bestaat aldaar bovendien een strenge schoolpligt. //In Saksen is een schoolpligt, en men is bezig de Pruis- sische wet intevoeren. »In Hanover is het nagenoeg als in Pruissen, maar daar gaan de verordeningen van de gilden uit. //In Baden Beijeren en vele andere staten ontbreekt het niet aan vaste regels dienaangaande. //Overal zijn in den laatsten tijd meer beperkende bepalin gen gemaaktvooral bij de toepassing van het stoomvermo- gen in fabrieken en de ontginning van mijnen." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag 's avonds te 5 uur 47", te 8 uur 46°, te 10 uur 46°. Heden Woens dag 's morgens te 6 uur 43°, te 8 uur 47°, 's namiddag* te 12 uur 51°, te 2 uur 51° en te 4 uur 53°. Naar luid van berigten uit Parijs heeft de generaal la Marmoravroeger Minister van Oorlog en met het opperbevel der Sardinische troepen belast gedurende den oorlog in de Krim, tengevolge van zijn nederlaag in het Italiaansche parlement bij gelegenheiddat hij een aan de regering vijandig voorstel deedbetreffende de militaire organisatie des landszijn ont slag aan Koning Victor Emanuel aangeboden, doch heeft deze geweigerd die aantenemen. De Aartshertog Albrecht heeft onraiddelijk langs tele- grafischen weg den generaal Benedekopperbevelhebber van Venetie, gevraagd, of het gerucht waar was, dat aan de Mincio een botsing heeft plaats gehad tusschen de Oosten- rijksche en Sardinische troepen, waarop deze dadelijk ontken nend heeft geantwoord. Een Oostenrijksch half officieel blad meentdat Gari baldi de beweging in de Herzegowina leidt, om zoodra hij in de Slavische provinciën een voldoende magt heeft, Dalmatie in den rug te kunnen aanvallenterwijl de Sardinische vloot het van de zeezijde aantast. Piemont moet Dalmatie hebben eer het tegen Venetie iets onderneemt. Een te Rome woonachtig Franschman kwam op het denkbeeld, om in het geheim spelden met het kruis van Sa- voye te verkoopen. Sedert het begin van dit jaar heeft hij daarvan meer dan 6000 gesleten. Professor Höfler heeft dezer dagen te Weenen in de Keizerlijke bibliotheek een manuscript ontdekt van de hand van Johannes Huss (verbrand 1415). Het maakt uit een ge deelte van een dagboekgehouden te Constanz. In de bijzondere bibliotheek van wijlen Koning Friedrich Wilhelm IV, bevindt zich een zoogenaamde Humboldskast bevattende alle geschriften van dien grooten geleerde; zelfs pntbreekt aan die collectie niet een enkel der kleinere geschrif ten afzonderlijke stukjes later toegevoegd aan vroeger in het licht verschenen werkenenz. Deze verzameling is even zeld zaam als kostbaar. Het groote werk over Amerika b. v. kost ruim 3000 thai. In Silezie heeft de kunstmatige weverij een buitenge wone volkomenheid bereikt. De fabrikant Frankel heeft voor den schoonzoon van den sultan een damast tafellaken laten vervaardigendat als een waar kun*twerk algemeen bewon derd wordt, 't Is 40 voet lang en 10 voet breed en stelt een slagveld uit den Oostenrijkschen oorlog voor. De soldaten, paar den het geschut dat losgebrand wordtalles is zoo fraai en getrouw voorgesteld, dat men gelooft een fraai schilderstuk te zien. Geen fabriek heeft tot dusver een dergelijk kunststuk geleverd. T„ Een der ambtenaren aan het telegraafbureau te Gothen burg heeft het middel uitgevonden om den machinist van een spoortrein in onafgebroken gemeenschap te stellen met den conducteur. De electro-magnettsché telegraaf, waarmede dit ge schiedt, vereischt geen afzonderlijken draad gelijk in Engeland en Frankrijk op sommige spoorwegen in gebruik is. De pros ven, welke dezer dagen met dit nieuwe middel van communi catie zijn genomen, hebben aan het doel beantwoord. Te Frederikshald nabij Christiania is voor eenige dagen een jonge vrouw van vier welgeschapen zoons bevallen die 8, 9, 11 en 14 mark Noorweegsch gewigt wegen. Te Ems verwacht mën in Junij de Keizerin van Oos tenrijk en de voormalige Koningin van Napels. Op verschillende plaatsen in Portugal gebeuren onlus ten. De onbillijke verdeeling der belastingen moet daarvan de oorzaak zijn. Uit St. Petersburg verneemt mendat er een belang rijke ministeriele wijziging in liberalen zin zou ophanden zijn. Door Prin* Gortschakoff te Petersburg i* dezer dagen een circulaire gezonden aan de Russiiche geeanten bij de verschillende hoven van Europa. Daarin wordt onder anderen gezegddat zoowel Rusland als geheel Europa hebben gezien, dat de Keizer de eenmaal voorgenomen hervormingen verwe zenlijkt; zonder dat hij van den eenmaal afgebakenden weg afwijktgaat hij standvastig voort om het beoogde doel te be reiken. De Keizer wil daarenboven, dat de bevolking des lands werkelijk deelachtig worde de weldaden die kunnen voortvloeijen uit de hervormingen door hem in het leven geroepen. De Keizer wenscht voor het koningrijk Polen den weg te banen tot het verkrijgen van steeds voortgaande, maar regelmatige ontwikkeling. Uit Petersburg wordt het volgende berigt gemeldZon dag jl. verliet de Keizer vergezeld van den troonsopvolger het winterpaleis, met het doel om zich naar de parade te bege ven. Op datzelfde oogenblik trad een deputatie bestaande uit werklieden en lijfeigenen uit de volksmenigte te voorschijn; degeen, die aan het hoofd dezer deputatie stondsprak daarop den Keizer toe. De woorden door hem gebezigd waren onge kunsteld, maar getuigden van diep gevoel. De Keizer gaf daarop het antwoorddat het groote werk der vrijmaking van de lijfeigenen reeds was voorbereid door zijn overleden vader. Ten slotte vermaande hy allen om door een eerlijken levens wandel zich de weldaad der vrijheid waardig te maken, waarna de Keizer afscheid nam van de deputatie. Maandag hebben te Kalisch ongeregeldheden plaats ge had; 3000 personen bragten aan den districts-commandant ketelmuziek en wierpen de vensterruiten in. De commandant nam de wijk in de militaire academie en werd door de op roermakers gehoond. De plaatsvervangende adjudant werd mede beleedigd. Later werd aan den president der rechtbank en den inspecteur over de scholen insgelijks een charivari gebragt. De rust werd door de militairen hersteld. Te Gard in het zuiden van Frankrijk had, bij een voor stelling in de menagerie van Huguet, een voor de toeschou wers vreesselijke gebeurtenis plaats. De dierentemmer had juist zijn ontzettende exercitien met den konings tijger geëin digd, toen hij uit het hok gekomen, door het onophoudelijk applaudissement opgewektnogmaals het hok binnentradom het vreesselijk dier aan nieuwe pros ven te onderwerpen. Eens klaps ligt de tijger zich woedend op, werpt den dierentemmer met een slag zijner klaauwen ter neder, en slaat hem de na

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2