Buitenlandsch Nieuws. naar het vraagstuk der wereldlijke rnagt van den Paus ter sprake bragten met een enkel woord zelfs het oogenschijnlijk vreemd verschijnsel verklaarde, dat een Guizot nog onlangs als pleit bezorger voor des Pausen zaak had kunnen optreden. Te recht meende de spreker, dat Guizot hier niet sprak als Protestant, die zich over een kerkelijk leerstuk uitlaat, maar als staats man die in de zegepraal van de beginselenwelke thans de wereldlijke magt van den Paus bedreigen en vernietigen den ondergang ziet van een systeem van politiek conservatismus, dat hij zich verpligt acht voortestaan. Hierbij maakte de spre ker de welsprekende en treffende opmerking, hoe het aan edele geesten eigen isom niet de opgaande zon te aanbid den maar veeleer om voor gevallen en vallende grootheden sympathie te koesteren en in haar avondrood de voorteeke nen van het licht van den eeuwigen morgen te zien. Het hoogst gewigtig tijdwoorddat de redenaar spraken dat bij vernieuwing van zijn Christelijk gemoed en scherpzin- nigen blik in de dingen van het godsrijk zoowel als in die dezer wereld de schoonste proeven gaf, maakte dan ook blijk baar op zijn gehoor een indruk, die even diep als natuurlijk mag genoemd worden." Te Zwolle is overleden de 90jarige weduwe Lindeboom die 99 kinderen, klein- en achterkleinkinderen naliet. De Gemeenteraad van Leeuwarden heeft tot praeceptor aan het stedelijk Gymnasium benoemd Ur. C. J. de Lussa- net de la Sablonière te Harlingen. Beroepen bij de Herv. gem. te Nijkerk op de Veluwe Ds. J. W. Felix, te Oude Tonge; te Lollum Ds. J. van der Meulen, te Arnemuiden; te Genemuiden Ds. J. C. de Vijver, te Veenendaal en te Oijen en Megen de kandidaat J. D. Tilanus. Beroepen bij de Christel. Afgesch. gem. te Amsterdam, Ds. W. A. Kok te Hoogeveenterwijl Ds. J. W. Felix te Nieuwe Tonge voor het beroep naar de Herv. gemeente te Sexbierum heeft bedankt. Gedurende de maand Dec. zijn in de adsistent-residentie Benkoelen gevangen en gedood 7 tijgerswaarvoor aan pre- miën is uitbetaald 154. Het bestuur beijverde zich bij voort during om het, bij de inlandsche bevolking, alom bestaande bijgeloof en vooroordeel tegen het dooden van tijgers te doen ophoudenen wees haar steeds op de goede bedoelingen der Regering, die, voor het dooden van ongedierte dat niet haar, maar de bevolking overlast aandoet, een hooge premie uitbe taalt. De in aanbouw zijnde inlandsche school te Benkoelen is bijna voltooid. De hoofden en de voornaamsten onder de in landsche bevolking zijn bij den adsistent-resident te zamen gekomenten einde over de belangen der inlandsche jeugd te sprekenin verband met de opening dezer school. Ook is den regenten pangeran Mohamad Sahhoofd der vreemdelingen en den pangeran Bangsa Negara te kennen gegevendat op die school niet alleen zullen worden onderwezen kinderen van hoofdenmaar ook die van de minderen uit het volkdat deze een en hetzelfde onderwijs zullen ontvangendat er geen onderscheid tusschen de leerlingen zal gemaakt wordenmaar zij de voornaamsten zullen zijn, die de meeste vorderingen maken en zich het beste gedragen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag namiddag te 5 uur 54°, 's avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48". Zondag morgen te 6 uur 47°, te 8 uur 49°, 's na middags te 12 uur 58°, te 2 uur 57°, te 5 uur 56°, te 8 uur 54°, te 10 uur 47°. Maandag morgen te 6 uur 48°, te 8 uur 48°, 's namiddags te 12 uur 47°, te 2 uur 48°, te 5 uur 47°, te 8 uur 44°, te 10 uur 43°. Heden Dingsdag 's morgens te 6 uur 38°, te 8 uur 48°, 's namiddags te 12 uur 53°, te 2 uur 55°, te 4 uur 55°. Onderscheiden afgevaardigden hebben aan het Italiaansch parlement een wetsontwerp ingediendstrekkende om den ge neraal Garibaldi, bij wijze van nationale belooning, een lijfrente van 150,000 francs 'sjaars toetekennen, die bij zijn dood op zijn zoon zou overgaan. Men vreest, dat Oostenrijk gevaar loopt van eerlang door een burgeroorlog geteisterd te worden, terwijl het niet te denken is, dat Oostenrijk andermaal het eerste kanonschot in Italië lossen zal. Steeds als er geruchten waren van een aanvallende beweging te doenbepaalde Oostenrijk zich tot een protest en het zal waarschijnlijk even zoo gaan als de Italiaansche troepen Rome mogten bezetten. De regering van Hamburg heeft besloten tot afschaffing der belastingen op geestrijke dranken. Men spreekt te Parijs van een wijziging in de uniform der Keizerlijke garde; de chako zou door den driekantigen steek uit den tijd van Louis XV worden vervangen. Men berigt uit Brussel, dat de bisschop van Gent zijn onderhoorigen heeft vermaand, om alle misdaden en schan dalen die in de kloosters mogten gebeurendadelijk aan de justitie mede te deelen. Het Kaapsche Volksblad van 21 Februury behelst wei nig staatkundig en kerkelijk nieuws. De afscheidingsbewegin gen op verschillend gebied gaan niet sterk vooruit. - Britsch Kafïerland is thans tot een afzonderlijke kolonie verheven. In de Zuid Afrikaansche Republiek heerscht steeds wanorde. De verjaardag van Z. M. den Koning der Nederlanden is aan de Kaap gevierd door het lossen van het kanon en het vlaggen der in de baai liggende Hollandsche schepen. Des avonds was er een optogt van Hollandsche matrozen met fakkellicht en muziek door de stad. De nieuwe regering van Mexico heeft een programma of schets harer beginselen en voornemens uitgevaardigd. Zij be looft daarin stipte handhaving der constitutiegodsdienstige verdraagzaamheid, vrijheid van onderwijs en van drukpers, vrijmaking der in de doode hand zijnde bezittingen en aan wending daarvan tot algemeen nut der natie, eerbiediging der geestelijkheid zoo lang deze zich tot haar werkkring bepaalt, en een spaarzame reorganisatie van het leger. De berigten uit Japan, door het Eng. oorlogschip Pioneer aangebragt, zijn van zeer onheilspellenden aard. Een ontvangen depêche van den heer Alcock te Jeddo luidde, dat er een za- menzwering ontdekt was, die ten doel had om het vreemde lingenkwartier te Yokuhama aantevallen, de huizen te verbranden, alle vreemdelingen te vermoorden en de legatien en consulaten tc vernielen; 600 Yakonins waren in de nabijheid van Kana- gawa geland en werd hun komst hiermede in verband ge- bragt. De Japansche autoriteiten hadden den heer Alcock te kennen gegevendat zij niet langer in staat waren de vreem delingen te beschermen of zich verantwoordelijk konden stellen voor hun leven en hadden hem ten dringendste aanbevolen om een wijkplaats te zoeken in de citadel. De Japansche Minister stelde als zijn gevoelen bekend, dat een opstand onvermijdelijk was, doch verklaarde tevens niet te weten of het de omver werping van de tegenwoordige regering of de uitroeijing der vreemdelingen gold. De weg tusschen Kanagawa en Jeddo was met sterke wachten afgezet en hadden 200 extra soldaten met 2 veldstukken onder bevel van een Damino bij de Britsche legatie post gevat. De eng. stooiliboot Imperieuse, aan boord waarvan de admiraal Jones bevindt, zoude te Yeddo blijven, terwijl de Seout en de Encounter te Kanagawa voor de be scherming der vreemdelingen gestationeerd waren. PROGRAMMA o Certaminis Litterarii, a Rectore et Senatu Academiae Rheno-Trajectinae die xxn Mensis Martii Anni mdcccJjXI Indicti. Ex Regis Augustissimi Guilielmi III liberalitate et munificentiaRec tor et Senatus Academiae Rheno-Trajectinae omnes Academiarum huius Regni cives et Athenaeorum alumnos in proximum annum ad certamen litterarium invitant, et quaestionessingulis Ordinibus positaspro- mulgant hasce: Ab Ordine Jure consult or utn. I. Exponatur origo Juris dispensandi quod vocants. legibus solvendi, quale tempore Reipublicae, in Patria nostra exstitit; notentur ejus usus et abusus; dein Juris, quod hodie ex Lege Fundamentali Regi com- petit, ambitus et fines accurate indicentur, allatis causarum recentiorum ab anno inde 1815, nonnullis] exemplis. II. Exponatur locus de causa in conventionibusex praeceptis turn juris Romani, turn juris hodierni. Ad utraraque quaestionera etiam patrio sermone respondere licebit. Ab Ordine Litteratorum. I. Amphictyonum eonsilii ratio et historia, exploratis scriptorum tes- timoniis et monumentorum indiciisexponatur. If. Instituatur disquisitio historica et grammatica de B. Huydecoperi critica arte in tractandis libris IV, V et VI Chronici Melii Stokii.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2