N°. 337. Woensdag 3 April. A0. 1861 Binneiilandsch Nieuws. LE1DSCH DAfiBLAB. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam t* 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haveu) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingeu aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuvvstraat:morgens te7 u. 55 m., 'smiddagste 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m,, 'savouds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maaud. RFl.s-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89=J uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. -De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'sraorgensvau 9—10 uur. Karnlor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Douderdag van 92 uur- van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot lid van den Raad van State Mr. J. A. Mutsaers, laatstelijk Minister voor de zaken der R. K. Eeredienst, en op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den luit. ter zee 2°. kl. S. de Laat de Kanter. Z. M. de Koning is in zooverre hersteld dat HD. de heereu Ministers Maandag weder heeft kunnen ontvangen. Z. M. de Koning en HH. KK. HH. de prins van Oranje, prins Hendrik en prins Frederik hebben heden den generaal majoor J. P. C. van Overstraten, gouverneur der militaire academie te Bredain een bijzonder gehoor ont vangen. De 1® luit F. M. Alewijn, van het reg. rijdende artil lerie, ord. off. van Z. M. den Koning, zal zijn betrekking bij het reg., te Leiden in bezetting, weder hervatten. De 1® luits. A. J. van PrehnJ. Kalff en N. li.Nier- strasz van het korps der genie, zullen, naar men zegt, bij den aanleg der staatsspoorwegen dienst doen. Het reg. veldart. onder kommando van den kolonel Wagner bevindt zich thans in garnizoen: de staf, het depot en vier kompagnien te Utrecht, alsmede een kompagnie artil lerie transporttrein zes kompagnien te Amersfoort als ook een kompaguie artillerie transporttreineen kompagnie veldartillerie te 's Hage. Met Mei a. s. zal het emplacement zijn als volgt; staf en drie compagnien en een trein kompagnie te Amers foort, drie kompagnien te Leiden en een kompagnie te 's Hage. Wij vernemen dat nog steeds de aanvrage van loten in de Algemeene Weldadigheidsloterij voortduurt en zij tot den 13 April a. s. nog verkrijgbaar zijn bij den Secretaris der Leid- sche Commissie, den heer D. J. Cockuyt op de Hoogewoerd. De algemeene collecte voor de noodlijdenden door den watervloed heeft volgens de laatste opgave 774,975,26J opgebragt. De uitgever van het Zondagsbladde heer A. C. Kruse- mante Haarlem geeft in het N°. van 81 Maart jl. kennis, dat dit Blad van heden af ophoudt te bestaan. In de maand September dezes jaars zal te Amsterdam een internationale tentoonstelling worden gehouden van alles wat met het visschersbedrijf in eenig verband staat, zoowel modellen van vaartuigen, als want, vischtuig, kleeding, vaat werk soorten van zout enz. Uit Schotland zijn reeds een honderdtal verschillende soorten van haringnetten toegezegd. In de Gemeentestem wordt in het belang van een spoe dige regeling en een doeltreffende inrigting van het openbaar lager onderwijs op het voorbeeld van Amsterdam en Rotter dam gewezen alwaar een afzonderlijk collegie van curatoren bestaat, belast met het dagelijkscb beheer en toezigt over de openbare gemeentescholen, dat niet meer door de plaatse lijke schoolcommissie kan worden uitgeoefend, daar die taak van te grooten omvang is in groote steden, om door Burg. en Weth. behoorlijk te worden vervuld en het belang der ge meentekas en van de ouders der schoolgaande kinderen mede brengt dat op de hoofdonderwijzers en hulponderwijzers een aanhoudend toezigt wordt gehouden. Uit 's Hage berigt men *Naar waarheid mogt ds. Chantepie de la Saussaye, Waalsch predikant te Leiden, die jl. Donderdag te 's Hage als tiende spreker in de letterkundige lezingen in Diligentia. optradge tuigen, dat hij, hoewel sprekende over het verleden, waarlijk actueel was, waar hij over de wording van de Katholieke kerk- idée ging spreken. Daartoe zou hij behandelen een der uit- nemendste werken van een beroemd kerkvader, die door de beide afdeelingen der Westersche kerk, de Protestautsche en de Katholieke, hoewel op onderscheiden wijze, wordt vereerd, den grooten Augustinus, en wel diens bekend geschrift de staat Gods. Aan de hand des sprekers werden wij achtereenvolgens gewezen op den schrijver, de aanleiding tot het opstellen van dit boek, zijn belang, zijn beteekenis en zijn vruchten. Wie, die eenigzins bekend is met de vele bekwaamheden van den echt wetenschappelijken redenaar, vermoedt niet reeds dadelijk, dat dit onderwerp met al die diepte van opvatting en gespierd heid van uitdrukking behandeld is, welke de doorgaandeken- merken van ds. Chantepie's arbeid zijn. Werd de figuur van den kerkvader met sprekende trekken geteekendhet tijd perk van worsteling, gisting en overgang, waarin het over wogen werk het licht zag, en dat als strijdschrift moet wor den gekarakteriseerd, werd daarna verdienstelijk herinnerd; terwijl het groote doel, dat Augustinus met het schrijven van dat boek beoogde, als gerigt tegen de aantijgingen, die men in die dagen tegen het Christendom rigtte, zooweUfdS™^^ beteekenis, die het ook nog voor onze dagen bezit^n de vrucli- JF ten, die het voor later tijden gedragen heeft en/ook/nog voor ons dragen kan, op boeijende en onderhoudende" wijzewerdén voorgedragen. Moet men aan geheel deze keurige rede, liQoge waarde toekennen, niet het minst aan dat gedeelte, waarin de-rede- ~-V -V.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1