Binnenlandsch Nieuws. gebruik wordt vervaardigd. De concurrentie van buitenlandsch fabrikaat kon niet worden volgehouden door een bloote aan beveling van het nationaal etiquette. In onzen tijd zijn de ver- eischten van hoedanigheid en prijs van meer waarde geacht dan het bewijs van te zijn inlandsch fabrikaat. Afgescheiden van die beschouwingen komt de vraag in aan merking, welke bestemming het bespaard en bij de directie der Hal berustend rentegevend kapitaal moet erlangen Daar voor brengen we nog een andere opmerking in het belang der Leidsche fabrieknijverheid in het midden. Het staatsblad N°. 18 bevat een Koninklijk besluit van den 19 dezer, houdende goedkeuring van de statuten der Algemeene Nederlandsche Typographische Hoofdvereeniging te Utrecht, en erkenning dier vereeniging als rechtspersoon. Het doel der vereeniging is: het bevorderen der stoffelijke welvaart van de beoefenaars der Typograpkie en aanverwante vakken, en wel door middel van: a. het oprigten van een pensioenfonds voor oude of gebrekkige kunstbroeders; b. aan hen, die, buiten eigen schuld, zonder verdiensten zijn, te trachten een patroon te bezorgene. jeugdige typograpben of tot andere vakken behoorende leden, die zich in hun vak wil len bekwamen, door het geven van de noodige inlichtingen, in staattestellen die kennis ook in het buitenland te vermeer deren d. het uitschrijven van prijsvragen en proefstukken om daardoor de belangstelling van het vak te bevorderen en den lust tot het onderzoek aantekweeken, en door loffelijke vermelding in het Tijdschrift de inzenders te doen kennen; t. het uitgeven van een tijdschrift geheel ten voordeele van de vereeniging, om daardoor de leden op de hoogte van hun vak te houden; en eindelijk, al datgene te verrigten wat er van het vak en ten nutte der leden kan zijn, zoowel in het belang der gezellen, als in dat der patronen. Een korendrager te Harlingen werd Dingsdag 11. verrast met de geboorte van 2 zoons; in twee jaren tijds bragt zijn vrouw voor de derde maal tweelingen ter wereld. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten regen ten der gasthuizen uittenoodigen, om door den architect A. N. Godefroy te doen vervaardigen een plan voor een inrigting ter verpleging vau zieken en kraamvrouwenen wel voor mins tens 1000 zieken en 75 kraamvrouwen. De Gemeenteraad van Utrecht heeft aan een commissie uit zijn midden de taak opgedragen, om in overeenstemming met re genten der gods- en gasthuizen een plan te ontwerpentot verbouwing van het Ziekenhuis, voldoende aan de eischen der wetenschap, overeenkomstig de plaatselijke behoeften en nuttig voor de aldaar gevestigde academie. Dingsdag 11. heeft de Kiezers-Vereeniging Nederland en Oranje te Kampen tot kandidaat voor de aanstaande verkie zing van een lid der Tweede Kamer gesteld Mr. J. P. J. A. van Zuijlen van Nyeveldgewezen Minister van Buitenlandsche Zaken; terwijl Woensdag avond door de liberale kiezersver- eeniging te Zwolle daartoe is verkozen Mr. J. S. van Naamen van Eemnes te Zwolle. De Minister vau Oorlog heeft den chefs der verschillende corpsen van het leger aanbevolenom de krijgsoefeningen in het algemeen steeds zoo te regelendat zij voor het middag eten zijn afgeloopenten einde den krijgsman ook eenigen tijd voor zijn uitspanning te laten. Donderdag voormiddag had een dienstmeid te Rotterdam het ongeluk bij het scheppen van een emmer water in de Delftschevaart te vallen. Daar het laag getijde was, had een in het huis inwonende jufvrouw zich aangeboden haar behulp zaam te zijn door haar vasttehouden. Door den plotselingen schrik werd zij ook medegesleeptde dienstmeid was weldra gered, maar de jufvrouw verkeerde reeds in zinkenden toestand, toen het eindelijk gelukte ook haar te redden dank zij den omvang harer crinolinewelke spoedig aan een haak bevestigd werd. Een bewijs dat de crinoline bij hare vele kwade zijden ook een goede zijde heeft Beroepen tot pred. bij de Herv. gem. te Oudega, Id- sega en Sandfirden (Friesland) Ds. G. Landweer, pred. te Giessen en Rijswijkte Wolvega (Friesland) Ds. G. J. Si mons, pred. te Augsbuurt en Lutkewoude en te Westerlee (Groningen) ds. J. J. Knap, predikant te Losdorp. Bedankt, ten derden male, voor het beroep naar de gem, Graafschap, Staat Michigan (Noord-Amerika) door Ds. P. J. de Grootpredikant bij de Christel. Afges. gemeente teSchiedam, Het plan, om Z. M. den Koning een Staten-Bijbel aante- bieden vindt heftigen tegenstand, omdat daarin een politieke demonstratie verborgen schijntdie de strekking heeft om Z. M. te nopen tot een grondwetsherzieningdie de oude veeten en partijschappen zou in het leven helpen roepen. De boekhande laar de Hoogh, uitgever van het Weekblad de Herautheeft daarvoor gewaarschuwd en die het wel meent met Koning en Va derland zal zich onthouden van eenige deelneming en ondersteu ning aan de pogingen, die een Utrechtsebe factie in het werk stelt, om op staatkundig gebied kerkelijke geschillen overtebrengen. Men verneemt, dat er meer volledige berigten zijn inge komen over het ongeluk, aan het schip de Twee Anthony's overkomen, die melden, dat hoogst waarschijnlijk een groot deel der lading zal worden gelost. Den 7den Februarij is te Batavia gearriveerd en met de gewone eerbewijzen ontvangen Lord Elgin, minister-pleni- potentiaris van Hare Britsche Majesteit. Den volgenden mor gen is zijn lordschap, na in het voor hem beschikbaar ge stelde hotel van Z. Exc. den gouverneur-generaal overnacht te hebben, naar Buitenzorg vertrokken. Reeds vroeger is medegedeeld, dat Zr. Ms. stoomschip Reijnier Claeszen een rooversnest op het eiland Sailoes (Sa- joessoe), benoorden Soembawa heeft bestookten na de praau- wende kampong en de goederen der roovers verbrand ver nield en buit gemaakt hebben hun een zwaar verlies aan volk toe- gebragt en de gelegenheid benomen te hebben om te ontvlug- tenwegens gebrek aan victualie naar Makasser is terugge keerd, en van daar met Zr. Ms. stoomschip Gedeh weder naar Sailoes is vertrokkenom de uitroeijing der roovers te voltooijeu. Thans is per telegram van Banjoewangi de tijding ontvangen, dat deze expeditie met den gunstigsten uitslag is bekroond. Bij den aankomst der onzen voor Sailoes vond men de roovers druk bezig met het bouwen van sampangs en vlot ten. Zij waren daarmede bijna gereedmaar nog niemand hunner had het eiland kunnen verlaten. De roovers hebben zich hardnekkig verdedigd; geen hunner is ontkomen; 4 roo- vershoofden, 44 roovers, 46 vrouwen, 35 kinderen en 9 sla ven zijn levend in onze handen geviallen. Yan de Gedeh en de Reijnier Claeszen zijn 7 man gesneuveld en 13 gewond. De Sultan van Bima had aan de expeditie zijn rijksbestier der met 200 gewapenden en 106 koelies toegevoegd; van deze zijn zes gesneuveld en 11 gewond. De digtheid van het bosch heeft de expeditie tot den 3den Februarij gerekt. In de Staats- Courant is een uitvoerig verslag opgenomen nopens het Museum van oudheden te Leiden over het afge loopen jaar van den directeur van dat Museumden heer C. Leemans. Daaruit blijkt, dat de afdeeling der Aziatische ouds heden met verschillende bijdragen werd verrijktin de afdee ling der Grieksche, Etrurische en Romeinsche oudheden had den voor de laatstgenoemde klasse onderscheiden aanwinsten plaats; de afdeeling der Germaansche, Noordsche en Vader- landsche oudheden erlangde vooral in het afgeloopen jaar zeer aanzienlijke vermeerderingen; de afdeeling der Amerikaansche oudheden erlangde mede een aanwinst en ook van de vroegere bewoners der Nederlandsche bezittingen op Afrika's westkust werd een eerste bijdrage ontvangenterwijl de afdeeling Boek en Plaatwerken met menige bijdrage verrijkt werdde verschil lende bijdragen worden in het verslag in het breede opgesomd. Met het tentoonstellen der voorwerpen in de kasten werd lang zaam voortgegaan. Van het werk waarin de Aegyptische mo numenten van het Museum voor rekening en op last van de Regering worden bekend gemaakt, werden de platen van de 20ste aflevering op steen gebragt en voor het grootste gedeelte ook afgedrukt. Het verslag wordt besloten met hartelijke dank- zegging aan allen die tot de uitbreiding van de rijksverzame ling in het afgeloopen jaar wel hebben willen bijdragen, en met een hernieuwde aanbeveling van de belangen van het Museum aan allen wien de bevordering der wetenschap en de roem van het Vaderland ter harte gaan.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2