V- N°. 335. Zaturdag 30 Maart. A0. 1861. De Leidsche itlanufactuurhal. VI. Al wat door ons is medegedeeld, mag den schijn hebben van geput te zijn uit bronnen, niet voor allen toegankelijk, men zou zich bedriegenindien men dit meende. De statis tiek die in het laatste artikel werd openbaar gemaaktmoet verondersteld worden bij ieder, die in deze zaak belang stelt of daarbij belang heeft; bekend te zijn. Zij komt voor in de jaarlijksche gemeenteverslagen, die krachtens art. 182 der gemeentewet aan den Raad worden gedaante Leiden gedrukt, verspreid en algemeen verkrijgbaar gesteld. Vreemd is het dan ook, dat men die statistiek niet heeft gelegd tot grond slag der beoordeeling van de handelingen der Directeuren der Halle van inlandsche manufacturen. Men zou er uit hebben gezienof liever men zou er uit hebben kunnen berekenen welke inkomsten de Hal genoot en hoezeer het bedrag daar van het eene jaar bij het andere verschilt. Geheel onbekend met het tarief van de heffing der loonen, kunnen we alleen het aantal manufacturen tot maatstaf aan nemen van de verhouding, die er tusschen de verschillende jaren bestaat. In 1823 waren afgegeven 5370 weefattesten in 1824 6084 en in 1825 8985 en alzoo leerde de onder vinding, dat het tarief van jaar tot jaar moest vermin deren tenzijwat evenzeer mogelijk washet personeel der be ambten in verhouding tot het werk moest vermeerderen en dus ook de uitgaaf klimmen. In 1835 was het getal reeds meer dan het dubbel van 1823, maar terwijl in 1840 het cijfer was gedaald tot 9038, treft men in 1842 een aantal van 4853 aan en dus minder dan in 1823. - De opbrengst op zich zelf beschouwende buiten verband tot de uitgaven die altijd in verhouding bleven tot het in dienst gesteld personeel, en dus niet konden rijzen en dalen in gelijke verhouding als de inkomsten - zoo verkrijgt men tot uitkomst, dat het tarief van 1823 in 1825 veertig pCt. lagerin 1835 zestig pCt, in 1840 veertig pCt. lager moest zijn, maar in 1842 tien pCt. hooger worden dan in 1823; - terwijl ten slotte blijkt, dat die belangrijke toeneming van uitgegevene werfattesten bij behoud van hetzelfde tarief slechts bij vergelijking een on beduidend voordeel of saldo heeft opgeleverd over het geheelö tijdvak van de operatien der Hal. Het beginsel, waaraan men zooveel waarde schijnt te hechleu, om jaarlijks het tarief te brengen in verhouding van productie en kosten van beheer, zou een afwisseling van heffing ten gevolge hebben gehad die tot groote moeijelijkheden moest aanleiding geven. Wan neer de omstandigheden medebragten, dat er weinig manufac turen werden vervaardigdzou de last op het fabrikaat dubbel drukken, terwijl wanneer er meer vertier was de heffing tot minder bedrag kon geschieden. - Dit bezwaar wordt niet uit den weg geruimd, als bij behoud van het tarief tot een ge lijken maatstaf het voordeelig slot jaarlijks naar verhouding van ieders weefattesten was uitgedeeld. Of wanneer men aan nemelijker acht, dat hetgeen het eene jaar overschoot, in min dering strekte van hetgeen een volgend jaar tot bestrijding der gewone uitgaven werd vereischtdan zou altijd het bezwaar blijven bestaan, dat het tarief moest worden veranderd of jaarlijks de heffing voor het geheel of voor een deel geschorst. Dit neemt niet weg, dat het tarief kon zijn verlaagd, wan neer uit de gemiddelde opbrengst van een zeker getal jaren afdoende bleek, wat tot bestrijding der kosten gemiddeld noodig, was. In dien geest schijnt het collegie van dagelijksch bestuur ook te begrijpen, dat de zaak voor een nieuwe rege ling vatbaar isofschoon het welligt beter kon zijn in een onderzoek te treden of het behoud der Halle van inlandsche manufacturen tot het doel, in het koninklijk besluit van Junij 1820 uitgedrukt, nog raadzaam of noodzakelijk wordt geacht. De Leidsche katoenfabriek verzendt welligt jaarlijks meer stukken katoen naar de Koloniën, zonder dat er eenig ander waarborg van controle op de vervaardiging wordt vereischt dan de beëedigde verklaring, dat het manufactuur in Neder land is vervaardigd en bewerkt. De maatregel, in bedoeld koninklijk besluit verordend, om de inlandsche fabrieken aantemoedigen en optebeurenschynt toch voor de Leidsche laken-, grijn- en andere fabrieken niet de uitkomsten te hebben gehaddie men op hel/ oog had. Zeker is het, dat het Leidsch fabrikaat niet uitsluitend of in de eerste plaats voor de nationale kleederdragt of hettalgemeene LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 ra.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u, 45 m., 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Rijki-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8—9^- uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaald# tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag ta 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. -De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9—10 uur, JLantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1