N°. 333. Donderdag 28 Maart. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam ta 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend» 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstvaat:'» morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. 'Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricageüingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. -Be Gemeente- Architect is te «preken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, üingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijk» van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Bij Koninklijke beiluiten zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Joure c. a., de heer V. A. Niemnntsverdriet, thans ontvanger derzelfde middelen te Zijpe tot ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rech ten en accynsen te Zoltkamp c. a., de heer H. Hamstra commies der eerste kl. en roeijer der dranken te Zuidbroek; tot ontv. der dir. bel. en accijnsen te Riedde heer F. F. C. Steinmetz, thans ontvanger derzelfde middelen te Ophe- mert; tot ontvanger der dir. belastingen en accijnsen te Ber gen c. a., de heer M. Boon, thans ontvanger derzelfde mid delen te Wognum c. a.; tot outv. der dir. belastingen en ac cijnsen te Warnsveld c. a., de heer F. A. von Sehmid, thans ontv. derzelfde middelen te Wijhe; tot referendaris bij het departement van Finantiën de heer W. A. Ribbe, thans commies. Ofschoon men het er voor houdt dat de Tweede Ka mer in het laatst van de volgende maand weder bijeen zal komen, zoo is de dag daartoe nog niet bepaald. Z. K. H. de Prins van Oranje, is heden morgen uit de residentie naar Haarlem vertrokken, ten einde als inspec teur generaal der kavallerie, «en inspectie over het aldaar in garnizoen liggend regement dragonders te houden. Z. K. H. zal morgen naar 's Hage terugkeeren. Uit de laatste bij de Regering ontvangen berigten over de gevolgen van den jongsten watersnood in den Bommeler- waard en in Maas en Waal en het rijk van Nijmegen, blijkt, dat, voor zooveel opgaven deswege waren ingekomen, in die streken gezamenlijk zijn omgekomen 39 menschen67 paar den en veulens, 337 stuks rundvee van verschillende leeftij den en kalveren, 236 varkens en 469 schapen en geitenver dwenen 284 huizen, één korenmolenvernield of ingestort 83 huizen, zwaar beschadigd 1711 huizen en één schuur; min der beschadigd 257 huizen; voorts dat na den vloed 4903 personen de gemeente hunner inwoning hebben verlaten, waar van 4437 werden ondersteund; dat die ondersteuning buiten hunne woonplaats, tijdens de laatst gedane opgaven, nog voortduurde voor 2150, en dat daarenboven in de gemeenten hunner inwoning toen nog werden verpleegd 8768 personen en 136 huisgezinnen, en dat destijds nog werd voorzien in de voeding van 244 paarden en veulens, 11U9 runderen van verschillende leeftijden en kalveren, en 2192 schapen en geiten, Een voor de handwerksnijverheid niet onbelangrijke be slissing heeft de Hooge Raad den 26 Februarij jl. genomen. Een timmerman had zich in het patentrecht aangegeven als timmermanmetselaar en doodkistenmaker beneden de drie knechts, was met zijn broeder aannemer geworden van een werk voor een bepaalde som en had na diens dood het werk alleen voortgezet. De deurwaarders vonden hem op dat werk met vijf knechts bezig, ten gevolge waarvan hij wegens on volledige aangifte werd vervolgd. De Hooge Raad heeft be slist dat de meerder gebruikte knechts bij hem niet als tim merman maar als aannemer werkzaam waren en bij het beroep van aannemer het getal der werklieden, welke hij be zigt, niet in aanmerking komt, of zelf van patent moeten voorzien zijn of gedekt door dat van een werkbaasen hij dus als zoodanig de knechten niet behoefde optegeven. Een welwillende hand st«lt ons in staat onze opgave van de voordragt voor het Amsterdamsche conrectoraat te verbe teren. Die voordragt bestaat uit de heeren Dr. J. li. Nieuw- veenpraeceptor te AmsterdamDr. H. A. Kleijnpraecep- tor te Leiden en Dr. T. J. Halbertsma, praeceptor te Haarlem. -— Zekere G. B., melkverkooper in de Bethanie Dwars straat te Amsterdam, had het ongeluk bij het gebruik van het middagmaal een vischgraat inteslikken, ten gevolge waar van hij na hevige bloedspuwingenZondag avond is over leden. Het was een man in de kracht van zijn leven en van een zeer sterk en gezond gestel, en laat een hoogst zwangere vrouw met vier nog zeer jeugdige kinderen na. Aan boord van het gestrande schip de Twee Anthony's, bevonden zich als passagiersde heer L. H. DeeUman en fam.; de heer B. A. de Quay en fam.; de heer J. C. Hoffmanen fam.; de heer G. D. R. Jansenen fam.; Mevr. Groneman de Wilde; Mejufvrouw Ch. Weimar; de heeren Mr. C. M. van der LeeuwMr. J. DekethMr. C. Visser, M. H. Brandes, Ottenhoff, W. C. Klis, E. D.' Levyssohn, Norman, Cambier en J. A. Vis. Geen menschen- levens zijn bij die ramp te betreuren. Voor een paar dagen had er tusschen Wedde en Vlagt- wedde een schandelijke opligterij plaats. Iemand uit het nabu rig Munsterland werd op weg door twee personen aangehouden, die voorgaven- rijks-veldwachter en rijks-ambtenare den vreemdeling zijn pas afvroegen. En toeny^fe pas kon vertooneneischten de zoogenaamde

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1