N°. 332. Woensdag 27 Maart. A0. 1861. Binnenlandseh Nieuws. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, den kunstschil der J. Weissenbruch te benoemen tot oSieier der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tot burg. van Zalk en Veecaten Jhr. P. Z. Junius van Hemert; tot control, van den waarb. van gouden en zilveren werken te Groningen A. van der Voort, control, te Amsterdam en te Amsterdam H. W. Vrij dag, control, te Groningen. In de jaarlijksche algem. vergadering van aandeelhou ders in de Holl. IJzeren SpoorwegmaatschappijMaandag te Amsterdam gehoudenis tot commissaris te Leiden benoemd de heer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burg. van Leiden. Voor de aanst. verkiezing van een lid der Tweede Ka mer in het hoofdkiesdistrict Eoermond, ter vervanging van den heer Strens hebben zich kandidaten gesteld de heeren Mr. Ch. Cornelis, kantonrechter te Weert, en Mr. F. de Ke- verberg, te Kessel. Op Vrijdagden 29 dezer, zal de Minister van Marine en op Zaturdag den 30 dezer, zal de Minister van Binnenl» Zaken geen audiëntie geven. Bij Zr. Ms. besluit van 6 Maart jl. is goedgekeurd de door Ged. Staten van Zuidholland, bij besluit van 20 Fe bruary jl.N°. 27, vastgestelde modelrekening der ontvang sten en uitgaven van de gemeenten in deze provincie ter ver vanging van diegoedgekeurd bij 's Konings besluit van 26 April 1855 N°. 75. Eeeds zijn de gemeentebesturen bij be sluit van 12 Maart jl. door Ged. Staten uitgenoodigd, de rekening hunner gemeente voor het jaar 1860 en vervolgens dienovereenkomstig te doen opmaken. De 22e tentoonstelling van bloemen der kon. Nederl. Maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouw zal gehou den worden te 's Gravenhage in het gebouw der Teeken-Aca- demie van Zaturdag 6 April tot en met Dingsdag 9 April 1861. Aan de inzenders wordt berigt, dat H. M. de Ko ningin voor art. VI van het programma heeft uitgeloofd een gouden medaille, geslagen op den stempel der maatschappij, en dat de stedelijke regering van 's Gravenhage voor art. IX van het programma een gouden stedelijke medaille heeft aan gewezen. Bij de arrond. rechtb. te 's Hage is een belangrijk proces gevoerd, waarbij het de vraag gold, of buitenlandsche naamlooze vennootschappen van koophandel, door den Ko ning niet erkend, hier te lande rechtspersoonlijkheid hebben. De Engelsche levensverzekering-maatschappij The Defender was gedagvaard tot betaling eener som van 60.00U aan den heer Eoger, waartoe die maatschappij zich zou verbon den hebben. Namens de maatschappij werd tegen deze vor dering de exceptie opgeworpendat zij is een naamlooze ven nootschap van koophandelgevestigd te Londendat voor het wettig bestaan van dergelijke vennootschap hier te lande de koninklijke bewilliging wordt vereischtdatzoolang die koninklijke bewilliging niet is verkregenzoodanige vennoot schap als niet bestaande wordt aangemerktniet als rechts persoon wordt erkend en mitsdien noch eischende noch ver werende in rechten zijn betrokken; op alle welke motieven de niet ontvankelijk verklaring van den eischer werd gevor derd. Deze gronden werden breedvoerig toegelicht door den advocaat der gedaagde maatschappij Mr. D. Leon en bestre den door den verdediger des eischers Mr. A. M. van Stipri- aan Luiscius. De rechtbank heeft zich bij vonnis van 19 Maart 11. met de voorgestelde exceptie vereenigd en mitsdien beslist, dat de genoemde vennootschappen hier te lande zon der koninklijke erkenning geen rechtspersoonlijkheid hebben. (Deze beslissing is van groot belang voor allendie deelge nomen hebben in buitenlandsche brand-; levens- en zeegevaar- assurantiemaatschappijen waarvan agenten of correspondenten hier te lande zijn gevestigd en die de verzekeringen sluiten voor en in naam van buiten 's lands gevestigde instellingen van dien aard). Ten aanzien van het hoogst gewigtig ontwerp van wet over de Nationale Militie, wordt met groote belangstelling het verslag te gemoet gezien. Naar hetgeen men dadelijk na afloop van het onderzoek in de afdeelingen vernam, zijn door de leden vrij algemeen beaamd de bezwaren bij het vorig onder zoek reeds onder verwijzing naar de grondwet te berde gebragt. Overigens werd erkend dat het ontwerp, wat de loting aangaat, veel boven het vorige vooruit heeft. Ook tegen de zeemilitie, zoo als ook nu de regering haar voordraagt, waren vele bezwaren. HH. Curatoren van het Stedelijk Gymnasinm te. Am sterdam hebbeu ter vervulling der openstaande bef Conrector aan den gemeenteraad een voordragf ingezpjidelf^ waarop geplaatst zijn de HH. Dr. J. II. Nieuwveenf-ptaeeepfSr - aldaar, Dr. E. van der Ven, te Leiden en Dr. S, H, Einkisï, conrector te Arnhem. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 55 ra., 's middags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 m., 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, üingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9 10 uur. K.aij?,oor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en- Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. --AAI t - 'j i 'M

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1