NATIONAAL MUSEUM. Advertentiën. Promotiën aan de Leidsche Hoogeschool OFFICIEEL NIEUWS. PUBLIEKE WJERHOOPIilG Prijs per Jaargang* f 4.80. overga tot het aanleggen van den spoorweg van Crefeld naar Cleef, waartoe gemelde maatschappij de concessie reeds heeft verkregen in 1856 en wijders dat de regering bij die van het koningrijk der Nederlanden de vereischte stappen doe tot het verlengen van den weg over de grenzen tot aan Nijmegen. Keizer Napoleon verhaald menheeft tot een der le den van de Poolsche emigratie gezegddat hij ook' de Pool- sche kwestie ter gelegener tijd ter tafel zal brengen. De scheikundige Hassenstein te Gotha heeft proeven ge nomen om voor het elektrisch licht kwik in plaats van kool spitsen te gebruiken. Die proeven zijn uitnemend geslaagd. Het licht gelijkt op dat der zon, en in 12 a 15 sekonden heeft men er photographien bij genomen. Sedert eenigen tijd is het aantal ratten te Berlijn op zoo verbazende wijze toegenomen, dat het hoofd der policie heeft bekend gemaakt, dat algemeene maatregelen zullen worden verordend, ten einde de hoofdstad van dit ongedierte, dat tot een ware plaag is geworden, te bevrijden. Het is thans aangekondigddat de Great Eastern op 1 Mei naar New-York zal vertrekken ouder bevel van den ka]i. S. T. Carnegie van de Koninklijke marine. Een baardscheerder te Bristol is tot een geldboete van 5 sh. 3) veroordeeld, omdat hij des Zondags zijn begun stigers bediende. Te Ballarat, een stadje in een der Australische goud districten heeft kort voor het vertrek van den laatsten brie venpost een geduchte brand gewoed, tengevolge waarvan een 60-tal gebouwen, zoo groote als kleine, waaronder twee schouw burgen zijn in den asch gelegd. Aangezien het meerendeel der huizen van hout was, konden de vlammen niet spoedig gestuit worden. Men is nu voornemens de nieuwe gebouwen uit steen optetrekken. Ten opzigte van den onlangs benoemden Minister van financien, Teflik Effendi, verneemt men uit Konstantinopel, dat hij voor ongeveer drie maanden een der lagere ambtena ren bij het Ministerie was aan het hoofd waarvan hij thans is geplaatst; voor drie maanden had hij een bezoldiging van 2000, nu van 60,00(P piasters. Bovendien heeft de Sultan hem dezer dagen tot muchir, dat is maarschalkbenoemd. Volgens berigten uit Konstantinopel heeft de Porte aan den Franschen gezant aldaar reeds een ontwerp tot reorgani satie van Syrië overgelegd. Dit gewest, zou, volgens dat plan, verdeeld worden in twee provinciënwaarover gemengde com- missien zullen gesteld worden tot bescherming der belangen van de bevolking. De hooge verwachting, die de Mexicaansche fondsenhou ders van Lord Russell's antwoord op de interpellatie van den heer Butt koesterdeis deerlijk teleurgesteld geworden en het is duidelijk gebleken, dat de Engelsche regering hoegenaamd geen plan heeft om geweld te bezigen ten behoeve der fond senhouders zelfs indienzooals ligt mogelijk is, Miramon on der Spaansche bescherming weder geland was tegen het tijd stip, dat de nieuwe Engelsche gezant in Mexico mogt aankomen. Voorloopig zijn er ongeveer anderhalf dozijn nonnenkloosters opgeruimd. Er zijn weinig landen in Europa waar de emancipatie der vrouwen zoodanig in het maatschappelijk leven is doorge drongen als in Zweden. Onlangs werd een dame tot organiste in de Luthersche kerk te Gefle benoemd, en de vrouwen te Umea hebben last ontvangen, om de nachtelijke veiligheids patrouilles medetemaken. Volgens een brief uit Beyruth van 25 Febr. hebben de Drusen zich op nieuw aan wanordelijkheden schuldig gemaakt, maar zonder dat de Christenen daardoor nadeel hebben gele den. Zij hebben namelijk wegens gebrek aan het noodige in den Haoran, een inval gedaan op het terrein van Hesbaia waar zij een Mahomedaansch dorp hebben uitgeplunderd en verbrand. De bevolking heeft nog gepoogd zich gewapender hand daar tegen te verzettenmaar zij leed spoedig de neder laag. De slagtoffers voor de nieuwe ramp hebben zich tot Fuad- Pacha en tot den Franschen bevelhebber gewendom even als de Christenen, van het geleden onrecht vergoeding te ver krijgen. 22 Maart. - In de Geneeskunde den heer H. G. C. van Baerle, van 's Gravenhage met een Academische proeve, be helzende: Twee door den Schrijver waargenomen ziektegevallen. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten dat wegens den invallenden feestdag de Beestenmarkt, in plaats van op Vrijdag den 29sten Maart a. s. zal worden ge houden op Woensdag den 27sten bevorens. Allen die iets verschuldigd zlju aan of te vorderen hebben van den lieer P. J. VAN DER DOES DE BIJE, wonende op den huize Dijkhof,onder Voorschotenge lieven daarvan ten spoedigste opgaaf of betaling te doen ten Kantore van den Notaris Mr. H. OBREEN, te Ley den, vóór of op 1 April 1861. Zullende geene ver dere leveringen, ten name van genoemden Heer DE BIJE te doenmet betaling door hem worden gehonoreerd. op Dingsdag 26 Maart 1861, des voor middags ten 10 ure, in de Langestraat, nabij den Nieuwen Rijn, te Legdenvan een aanzienlijke partij AFBRAAK, voorname lijk bestaande in: Kozijnen, Ramen, Deu ren, Blinden, onderscheidene Greenen en andere Bindten van verschillende zwaarte en lengte, Gordingen, Span- en andere Ribben en Latten, Vloer-en Zolderdeelen eenige duizenden beste roode Dakpannen, en beste oude roode Hardsteenen; voorts eenige lasten Puin en Brandhout. Uitgave van GEBR. BELTNFANTEBoekhandelaars te 's Gravenhage. Het NATIONAAL MUSEUM heeft gedurende zijn kort bestaanook 'als BIJBLAD op het Geïllustreerd Stuiversmagazijn zoo grooten bijval ondervonden, dat het den Uitgevers wenschelijk is voorgeko men, den inhoud uit te breiden. Dat dit MAGAZIJN een zoo goede ontvangst te beurt viel, zal wel hoofdza kelijk aan den veelzijdigen hoogstbelangrijken inhoud - welke zich van dien van alle hier te lande bestaande Tijdschriften onderscheidt - zijn toe te schrijven. Ook de zeer geringe prijs zal daartoe het zijne hebben bijgedragen. Wij behoeven niet veel te zeggen over de strekking van dit Tijdschrift, men kan die het best beoordeelen naar den inhoud van de Eerste Aflevering, welke algemeen is verzonden. Men zal daaruit zien, hoe het NATIONAAL MUSEUM een waar familie-boek is. Aan het streven van onzen tijd naar meerdere keunis en ontwikkeling heeft het zijiie oorsprong te danken. Het wetenswaardige op het gebied der geschiedenis, land- en volkenkunde, natuurkunde, in één woord alles wat be vorderlijk kan zijn tot ontwikkeling van den geest zal in het NATIONAAL MU SEUM worden behandeld of voorgestaan, en hoewel de novelle niet tot zijn ge bied behoort, zal de vorm van den inhoud onderhoudend zijn. INHOUD VAN DE EERSTE AFLEVERING: Olivier Cromwell. - De restauratie der Bourbons in Frankrijk in het jaar 1814, door A. THIERS. - Costarica. - Het vergif der Slangen. - De Rimo Radje (Ko ningstijger.) - De Boa-slang. - Het glazen paleis te Sydenham. - Albrecht Roscher. - Enrico Cialdini, - Dood van den maarschalk Bassompierre. - Mevrouw Patterson- Het staande leger der Vereenigde Staten. - KofEjverbruik in liet tolverbond.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3