Buitenlandsch Nieuws. een narreslede op een voor schaatsenrijders afgebakende baan had gereden veroordeeld in een geldboete van 6 of twee dagen gevangenisstraf. Te Schoonhoven blijft het vervaardigen van gouden en zilveren werken nog altijd een belangrijke tak van nijverheid en handel. Gedurende het jaar 1860 werden aldaar 76 Ned. ponden goud en 2200 Ned. ponden zilver, vertegenwoordi gende een waarde van p. m. drie tonnen gouds, verwerkt door 76 meesters en 260 werklieden. De rijksbelasting, daar van betaald, beliep een som van 28000. Op de halfvastenmarkt te Amersfoort waren ruim 350 paarden aangevoerd; voor sommige spannen werd 1000 a f 1200 gevraagd. De echtgenoote van den Herv. predikant te Oldephaert in Friesland, reeds met 8 kinderen gezegend, is vaD drie lingen bevallen. De Utrechtsche hoogleeraar Suerman, wiens ernstige ziekte onlangs bekommering wekte, neemt, naar men berigt, in beterschap toe. Ds. J. W. F. Lublink Weddik heeft het beroep naar de Evangelisch Luthersche Gemeente te Utrecht aangenomen. Bij de Christelijke (Afges. gemeente te Sauwerd is be roepen Ds. H. Nieboer te Garrelsweer en te Zaandam Ds. Talma, thans te Donkerbroek. Te Sierra Leona, een Engelsche bezitting aan de west kust van Afrika is door den heer Nagtglas, gouverneur ter kuste van Guineagevonden op een hellend rotsblok een ins criptie, waarvan nog leesbaar is het volgende: M. A. Rui ter, J. C. Meppel, vice-admiralen van Holland en West-Vries land A. 1664. Door den Gouverneur-generaal var. Neerlandsch Indie is o. a. benoemd: tot secretaris van het R. K. wees huis bestuur te Samarang Mr. J. G. F. Timmermans, en overge plaatst bij de civiele en militaire geneeskundige dienst te Serang (Batavia) de off. van gezondheid 2® klasse A. E. Neeb, van het garnizoen te Weltevreden. Men leest in het Bataviaasch Handelsblad het volgende De twee belangrijkste nieuwstijdingen, die wij ditmaal heb ben medetedeelen, zijn de verhooging van den prijs van het vleesch door het plaatselijk bestuur te Batavia, en de terug komst van Z. Exc. den gouvernenr-generaal van de Moluk- ken waar hij veel schoons gezien en veel minzaams gespro ken heeft. - Jugez du reste. Van Banjermassing en de overige buitenbezittingen zijn hoegenaamd geen berigten van eenig gewigt ontvangen. Tant mieux ou tant pis - naarmate gij aan de optimistische of pessimistische beschouwingen de voorkeur geven moogt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Za- turdag namiddag te 5 uur 46, te 8 uur 44°, te 10 uur 44°. Zondag morgen te 6 uur 38°, te 8 uur 40°, te 12 uur 46° 's namiddags te 2 uur 47°, te 5 uur 44°; 's avonds te 8 uur, 42°, te 10 uur 41°. Heden (Maandag, 's morgens te 6 uur 38°, te 8 uur 41°, te 12 uur 43°, 's middags te 2 uur 45° en 4 uur 44°. Het geldgebrek der Pauselijke regering is zoo groot dat zij de musea begint te verkoopen. Het museum Campora, dat de kostbaarste schatten van kunst van 30 eeuwen be vat, is voor 150,000 scudi aan Rusland verkocht. De voormalige Beijersche gezant te Napels, die den Koning en de Koningin van Napels naar Gaëta was gevolgd hen gedurende het geheele beleg ter zijde bleef, heeft aan den Minister van Buitenlaudsche Zaken een uitvoerig rapport over al de bijzonderheden van dat beleg ingezonden. De Koning en de Koningin hadden in de laatste tijden geen andere spijzen dan slecht, bijna bedorven rundvleesch en aard appelen terwijl zij daarenboven nog bevreesd waren vergiftigd te worden. Zij bewoonden twee kamers in de kasemattenin die der Koningin bestond het ameublement uit een met ka toenen stof overtrokken divaneen consoleeen paar gewone stoelen en een kleederkast. Die des Konings was niet beter voorzien. Het is thans zeker, dat de conferentie voor de Syrische aangelegenheden Zaturdag een bijeenkomst zal houden. Het later gelogenstrafte berigt eener dezer dagen gehouden bijeen komst wordt thans verklaard uit de omstandigheid, dat er een ofBcieuse zamenkomst van gevolmagtigden heeft plaats gehad, waarbij de Turksche Gezant niet tegenwoordig was. Men vreest dat de hoop der meeste dagbladen op een spoedige en bevredigende oplossing niet zal verwezenlijkt worden en dat de heer Thouvenel alsdan de geheele Oostersche questie aan de orde zal stellen, hetgeen de ontbinding der conferentie ten gevolge zou moeten hebben. Het is opmerkenswaardig, dat in 1812 op bevel van Prins Eugenius de Graaf Tascher de Ia Pagerie te Krasnoï in Rusland de laatste eer hielp bewijzen aan den Graaf d'Ornano dien men voor gesneuveld hield, terwijl nu in 1861 diezelfde Graaf d'Ornano een der slipdragers was bij de begrafenis van gen. Graaf Tascher de la Pagerie. Er loopt te Parijs een gerucht, dat het wetgevend lig- chaam zal worden ontbondenzoodra de stemming over het adres op de troonrede en over het budget zal zijn afgeloopeu. Prins Napoleon dringt aan op de ontbinding van den Senaat, bewerende dat dit ligchaam slechts bestaat uit vijanden van den Staat. Prins Metternich is tegenwoordig zeer gunstig voor den Keizer gestemd, die hij hemelhoog verheft en van wien hij zegt overtuigd te zijn dat hij een eerlijk man is, daar Napoleon reeds dikwijls genoeg bewijzen heeft gegevendat hij het wel meent. Een Franschman, de heer Sora, heeft de ontdekking gedaandat de kippendie men met vleesch voedthet ge heele jaar door leggen. Hij bedient zich van paarden vleesch en voegt er een weinig zout en peper bijopdat het vleesch niet zou bederven. Het alzoo toebereide vleesch veroorzaakt niet het minste letsel aan de kippen. De heer Sora is eigenaar van 100.0U0 kippen, die dagelijks het vleesch van 22 paarden nuttigen. Woensdag avond is dan eindelijk in de groote opera te Parijs Wagner's Tannhauser voor 't eerst opgevoerd en gevallen. Toch ontbrak het noch aan belangstelling in de aangekondigde voorstelling, noch aan welwillendheid bij het publiek, dat, juist ter wille van het vreemde, een succes had gewenscht. Den geheelen dag had men als om de plaatsen gevochtende zaal' was meer dan volde fraaiste damestoilet ten versierden de loges; de Keizer woonde de voorstelling bij. Dit laatste alleen heeft belet dat de blijken van af keuring niet lutdruchtiger waren. De landgenooten van den componist applaudisseerden a tout rompre, maar zij) lokten daardoor alleen demonstratien van tegenovergestelden aard uit. Het publiek heeft den tekst niet dramatisch, niet belangwek kend, heeft er geen toestanden in gevonden. De rehabili tatie van den zondaar door de zelfopoffering der onschuld - ziedaar het thema, maar waarop een alledaagsche fabel zonder dramatisch interest is gebaseerd. De muziek vond men rond weg onbegrijpelijk; men zegt daar: de muziek der toekomst heeft haar tijd gehad; zij staat ztelfs niet op de hoogte van de muziek des verlelens. Het publiek was welwillend genoeg gestemd en applaudisseerde twee of drie nummers o. a. den marsch en een fraaije aria van Tannhauser in de derde acte. Overigens geen geestdrift; men vond de partitie zwaar en een- toonig van stijl. Het is bijna altoos dezelfde rythmus. De zang van Venus, van Elisabeth, van den schuldigen of be- rouwvollen Tannhauser leveren geen contrast op. De zangers hebben alles gedaan om het werk te redden en men heeft hun goeden wil op prijs gesteld door hen terugteuoepen. Aan den componist heeft men zelfs niet gedachtevenmin aan hendie den tekst hebben in orde gebragt. Richard Wagner is natuurlijk niet op zijn gemak; hij verweet de Franschen hun onkunde en verliet het opera-gebouw, zijn hoed met een vuistslag in de oogen drukkende. In den Duitschen tenor Niemann, die de rol van Tannhauser heeft gezongen, erkent men een kunstenaar van verdienste, maar niet van buitenge wone gaven. In de Kamer der afgevaardigden te Berlijn is een wets ontwerp ingediend tot wijziging der wetgeving op de industrie. Uit de. daarbij gevoegde memorie van toelichting blijkt, dat de plaatselijke en de districtsbesturen de opheffing der gilden hebben aangeradenwaarmede de regering zich heeft ver- eenigd.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2