Buitenlandsch Nieuws. Holland buiten verhouding tot die van andere provinciën waar de waarde van den grond en de huurprijzen in de laat ste jaren aanzienlijk waren verhoogd, zonder dat zulks van eenigen invloed was geweest op de verdeeling der som voor grondbelasting op de staatsbegrooting uitgetrokken. Ten aan zien der personele belasting wees dat lid op de bekende pri vilegiën, die de eene tak van volkswelvaartde landbouw, in dat opzigt genoot boven de anderende fabriek- en handwerks- nijverheid, terwijl eindelijk de onbillijke heffing van het pa tentrecht reeds meer algemeen werd erkend en het verschil in den aanslag ten aanzien der fabrieken van hare onbil lijke zijde ook zeer in het oog liep. Alvorens van de directe belastingen aftestappen, wees hij op de hypotheekrechten als een billijk bezwaar voor de ny verheid bij de helaas zoo zeld zame geneigdheid der Nederl. kapitalisten, om de industrie door het mildelijk openen van bestaande bronnen te hulp te komen zoodat, wanneer tot uitbreiding der industrie leeningen onder waarborg van onroerende goederen moesten worden gesloten, de hypotheekrechten een niet onbeduidend bezwaar ople verden. (Slot volgt). De verzameling registersmanuscripten enz., 11. Don derdag door de Boekh. Gebr. van der Hoek verkocht en allen betrekking hebbende op de geschiedenis van Leiden, is door den Bibliothecaris der Leidsche HoogeschoolDr. W. G. Pluygers, aangekocht voor de som van 574, ten behoeve van de Academische Bibliotheek en het Leidsch Archief. Heden Zaturdag middag omstreeks 12 uur, is het rijtuig van Dr. L. S. van Praag in de Middelste gracht aan de Groenesteegsbrugachteruit in 't water gereden. De geachte geneesheer is gelukkig gered door den heer Jacob van Leeuwen, ruimer, zoodat Z.Ed, met de schrik er is afgekomenterwijl ook het paard en de vigilante zonder letsel uit de gracht is gehaald. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag 's avonds te 5 47°, te 8 ure 42°, te 10 uur 37°. Heden Zaturdag ,'s morgens te 6 uur 37°, te|8 uur 40°, 's namiddags te 12 uur 51% te 2 uur 48° en te 4 uur 46°. De Perseveranza van Milaan meldt, dat bij de demon stratie welke te Rome zal plaats hebbenter gelegenheid der uitroeping van Koning Victor Emanuel, 1500 burgers in cos- tuum van nationale garde er aan zullen deelnemen. Ook is er een zeer groote driekleurige vlag naar Rome gezonden, waarop bet volgende is geborduurdLeve Pius IX, onze opperpriester leve Victor Emanuelonze Koning Het is bekend, dat Koning Frans II onlangs den ge neraal Goyon een ridderorde heeft aangeboden, en dat deze daaromtrent de regering heeft geraadpleegd. Naar men nu verneemt, heeft de Keizer hem toen vergund die orde aante- neraen. Het gouvernement is, naar men zegt, hierbij uitge gaan van het denkbeeld, dat een Souverein niet als vervallen kan worden beschouwd zoolang hem nog een duim gronds is overgebleven. De door den heer de Gasparis, directeur van het obser vatorium op Capo di Monte bij Napels, onlangs ontdekte nieuwe planeet behoort tot de groep van kleine planeten tus- sehen Mars en Jupiter. - Zij zal, naar men zegt, of Garibaldi of Italië genoemd worden. Keizerin Eugenie moet, tengevolge der discussien in de Kamer en de daarbij gedane aanvallen op de regering des Keizers, een geheel andere houding hebben aangenomen. Dezer dagen moet zij namelijk in een gesprek ronduit verklaard hebbendat zij tot nog toe eigenlijk verblind was geweest met aan de oprechtheid der godsdienstige gezindheid van som mige heeren te gelooven, doch dat zij nu tot het inzigt was ge komen dat het er op werd toegelegd om onder den schijn van godsdienst haar gemaal te doen vallen.. Zij zou aan de dam es van de voorstad St. Germain toonendat zij inder daad een Spaansche vrouw was door haar gemaal bij de ver dediging van zijn troon getrouw te ondersteunen en hem ter tgde te staan op den weg van Frankrijks eer en der Napo- Lontische dynastie, aan welke zy toebehoorde. Dc prefecten in Frankrijk hebben aan den Minister de Persigny te kennen gegevendat de bevolking voor het grootste gedeelte in de Romeinsche kwestie voor de regerings- politiek gunstig gestemd is en dat een terugroeping der troepen uit Rome bij eventuele verkiezingen voor de regering gunstige gevolgen zal hebben. Mirès is, door de tijding dat hij voor het hof van as sises te Parijs zal terechtstaanzeer geschokt. Men verzekert, dat hij aan zijn advocaat Berryer gezegd heeft deze schande niet te zullen overleven.' Hij houdt zich in de gevangenis veel bezig met lezen, maar dagbladen wil hij niet zien. De heer Solar heeft zich aan het toezigt der politie onttrokken door naar Engeland te vlugten. Hoe meer sympathie de Polen van de zijde des Kei zers en van Prins Napoleon ondervinden, zoo veel te meer an tipathie hebben zij van Prinses Mathilde te wachten. Een paar dagen geleden heeft deze zich in haar salon vrij hevig tegen de Poolsche bevolking uitgelatenmaar het heeft haar bij die gelegenheid dan ook niet aan bestrijding ontbroken. Nu is de Prinses wel zeer Russisch gezind, maar zij schijnt te verge ten dat zelfs een aantal weldenkende Russen de beweging te Warschau openlijk rechtvaardigen. Diplomatieke berigten uit Berlijn te Parijs ontvangen behelzendat de ultraliberale partij aldaar niet slechts gesta dig veld wint, maar zelfs reeds een aanmerkelijk overwigt beeft verkregen en het Ministerie langzamerhand overvleugelt. De bestrijders der regering scharen zich tegenwoordig allen om den heer Waldeck en voor het overige is de stemming aldaar van dien aarddat men voor ernstige conflicten beducht is. 't Is alsof de liberale partij het er op toelegtom zich van alle constitutionele en parlementaire vrijheid als het ware stor menderhand meester te maken. Zij wordt daarin door den volksgeest ondersteund. De Koning heeft evenwel vast beslo ten in niets van den ingeslagen weg aftewijken. De spoortrein van Berlijn naar Frankfort is Dingsdag morgen tusschen Butzbach en Nauheim gederailleerd, waar door onderscheiden waggons zijn verbrijzeldterwijl een con- ductenr en drie passagiers zulke ernstige kwetsuren bekwamen, dat men aan het behoud van hun leven twijfelt. Te Gilly in België is een afschuwelijke moord ontdekt. Een meisjedat in onzedelijke betrekking stond tot een ar beider in de steenkolenmijnen, heeft voor eenigen tijd het oudste harer twee kinderen, de vrucht dier betrekking, aan haar minnaar gegevendie het levend in een uitgegraven mijn heeft geworpen. Hij had, nadat het eerste kind geboren was, gezegd haar te zullen verlatenals er een tweede mogt ter wereld komen, en, toen dit het geval was, bij haar aangedron gen zich van het ander te ontdoenzullende hij alsdan haar trouwen. Toen hij die beloften niet nakwam, heeft zij de misdaad aangegeven. In de Belgische Kamer der Volksvertegenwoordigers is op de afschaffing van de doodstraf aangedrongen, als heb bende de mensch geen recht om zijn naasten het leven t'e ontnemen, terwijl de straffen van dwangarbeid en cellul'aire gevangenis voldoende zijn voor de veiligheid der maatschappij. De Minister van Justitie heeft dat gevoelen bestreden, en op gemerkt, dat bij het nieuwe wetboek van Strafrecb't de toe passing der doodstraf zooveel mogelijk is beperk', en alleen wordt bedreigd tegen aanslagen op het leveu van den Koning en de leden van het Koninklijk Huisalsmede tegen vader moord en eeuige andere afschuwelijke misdaden. De Minister achtte de afschaffing onraadzaamzoo men de maatschappij niet weerloos wilde maken. De kamer heeft zich met dat ge voelen vereenigd. De vlugt van den Generaal Turggs, bevelhebber van de bondstroepen in Texas, baart te New-York groot opzien. Hij heeft zijn divisie van 2500 man uit elkander doen gaan en zijn militaire kas, die op 1.300.000 dollars wordt geschat, aan de opstandelingen gelaten. Die verraderlijke daad scheen reeds lang voorbereid. De nieuwe vlag der pas georganiseerde Zuidconfederatie, bestaande uit de Staten van de Noord-Amerikaansche Unie die zich van haar hebben afgescheiden vertoont 13 horizon tale strepen met de afwisselende kleuren van blaauw, wit en rood. Eerst zou een pelikaan op de vlag prijkende conven tie van Louisiana heeft echter dit symbool verworpen.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2