Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft Z. K. H. den Prins van Oranje benoemd tot inspecteur der cavallerie. Men verneemtdat de eervol ontslagen Minister van Buitenlandsche Zaken Mr. L. N. baron van der Goes van Dirksland is benoemd tot groot-officier van 's Konings Huis. De verkiezingen van leden der Tweede Kamer vün de Staten-Generaal in de kiesdistricten Zwolle en Roermond zal plaats hebben Dingsdag 9 April en zoo noodig een herstem ming op Dingsdag 23 April aanstaande. Heden Donderdagmiddag ten twee ure heeft de nieuwe Ministerraad zijn eerste vergadering gehouden. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings dag den 19 dezer geen plaats hebben. Woensdag 11. heeft men de omheining voor het nieuwe gebouw voor het dep. van koloniën op het plein weggenomen, waardoor men in staat is dat gebouw in zijn geheel te be schouwen. Voorzeker zal ieder den rijksbouwmeesterden heer Rosedaarvoor alle eer toebrengen en niet minder den aannemer, den heer K. Kooy, die het in vele opzigten aan de eischen der kunst heeft weten te doen beantwoorden en de residentie een sieraad te meer hebben verschaft. Gelijk men weet wordt door denzelfden aannemer het Oost-Indisch Invaliedenhuis te Bronbeek gebouwd; ook zal het gebouw van den Hoogen Raad door hem opgerigt en de aloude zaal (de zoogenaamde Loterijzaal) op het Binnenhof hersteld worden. Maandag 11. trof de bliksem bij een plotseling opko mende voorjaarsbui de toren van Cloetingen in Zeeland, daalde langs het ijzeren kruis in den bal en baande zich ver volgens een uitweg naar beneden. Spoedig bespeurde men branddie evenwel door dadelijk toegebragte hulp gelukkig gebluscht werd. Een bejaard landbouwer was zoodanig door schrik bevangendat hij op de plaats dood bleef. Men zegt, dat het getal processen verbaal, opgemaakt in 1860 binnen Leiden, wegens dronkenschap op straat, het ontzettende getal van 745 bedraagt. Uit de laatst uitgekomen nieuwe bijdragen voor het la ger schoolonderwijs blijktdat daarin niet minder dan 100 aanvragen voorkomen voor hulponderwijzers en ruim 70 open staande plaatsen van hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres. Beroepen bij de Waalsch Herv. gemeente te 's Hage Ds. H. Gagnebin te Amsterdam. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcen ten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Februarij 1860 en 1861, alsmede van die opbrengst over de 2 eerste maanden dier beide jaren. f 14927.14» tekomeuen onderscheidde zich door eene loijaliteit niet altijd gevondenzoovelen die hij helpend ter zijde stonden mog- ten ondervinden, met welk een onvermoeidheid hij zijn maat schappelijke pligten waarnamen onder dezen wel niet het minst de armen van alle gezindtendie in hem vonden een vaderlijken vriend, zullen heden bidden: God spare hem nog vele jaren, die teregt een plaats mag innemen onder de meest verdienstelijke burgers van Leiden. Ingezonden De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag 's avonds te 5 43°, te 8 ure 38°, te 10 uur 32°. Heden Donderdag 's morgens te 5 uur 37°, te 8 uur 39°, 's namiddags te 12 uur 45°, te 2 uur 44° en te 4 uur 44°.' De bekende Boxis is uit Turin te Parijs teruggekeerd naar men verzekert, met een volledige verklaring van graaf Cavour, dat hij zijn adhaesie schenkt aan de plannen des Keizers, om een spoedig eind te maken aan het wereldlijk gezag van den Paus. In verscheiden steden van Italië wordt een verzoekschrift het Italiaansch Parlement geteekend, om Mazzini vau aan en In de aanstaande openbare vergadering der Leidsche afdeeling van de Hollandsche [Maatschappij van fraaije kun sten en wetenschappen op Dingsdag den 19 Maart aan staande zal de heer W. J. Hofdijk van Amsterdam een spreek beurt vervullen. Niet onopgemerkt mag men het laten voorbijgaan dat op heden den heer J. H. J. Groothols het geluk te beurt valt, den dag te beleven, waarop hij voor 25 jaar tot ChirurgijAen Vroedmeester werd bevorderd en in die betrekkingen zich vestigde binnen deze Stad. - Gedurende dat tijdperk mogt hij genieten de vriend schap van alle weldenkende ambtsbroederswant hij betoonde zich altijd wars van alle oneerlijke middelendoor de zelf tucht zoo veelvuldig aangegrepen, om in dc wereld vooruit- het nog altijd op hem rustend doodvonnis te ontheffen hem den terugkeer naar zijn vaderland toetestaan. Uit Weenen meldt men, dat van daar voortdurend troe pen naar Dalmatie marcheren en dat onafgebroken aan de versterking van de kusten gewerkt wordt. Men is minder voor een aanval van Garibaldi beducht, dan wel, dat Frank rijk zoo weder een Italiaansche oorlog mogt uitbarstendaar van gebruik zou makenom zich in het bezit van Dalmatië te stellen. Volgens den Parijschen correspondent van den Morning Heraldzal Prins Napoleon naar Turin vertrekkenbelast met onderhandelingen over de verwijdering der Fransche troe pen uit Rome. Men verzekertdat de heer de la Guéronnière in plaats van den heer Mocquard tot directeur van het kabinet van Keizer Napoleon zal worden benoemd. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft te Pa rijs [11. Donderdag nog de heer Plichon het woord gevoerd. Hij betoogde, dat het gevaarlijk voor Frankrijk is, om drie magtige rijken rondom zich te laten ontstaandie het zullen bedreigen. Hij raadt aan om niet te rekenen op de alliantie met Ruslanden om terugtekeeren tot de uitvoering van het verdrag van Villafranca. De heer Plichon weidde uit in den lof der Pauselijke zouaven wegens den moed door hen bij Castel- fidardo aan den dag gelegd en deed hevige uitvallen op Ko ning Victor Emanuel. De graaf de Morny viel hem in de rede en zeide: Mijnheer, val de regering aan en zij zal haar gedrag weten te verdedigenmaar het is niet welvoegelijk, en geen blijk van moed om afwezigen aanteranden, zelfs al zitten die op den troon. De heer Baroche beantwoordde de van gal en bitterheid overvloeijende rede van den vorigen spreker. Nimmerj zijn de regering en de Keizer in Engeland en Oos- tenrijk aangevallen. Hij verwijt aan den heer Plichondat hij gezegd heeft, dat de naam van Napoleon III een voorwerp van wantrouwen in Europa was geworden. Hij verwondert zich over den lof, toegebragt^aan de souvereinen, die te Solferino tegen ons streden. _Hij verwondert zich ook over de vijandige taal, door den spr. gevoerd, over zekere regeringen, welke onze bondgenooten zijn. De heer Baroche wederlegt de be schuldiging van dubbelhartigheid en kuiperij tegen Engeland door den spreker uitgebragt en verdedigt de staatkunde, door den Keizer in Italië en te Rome gevolgd. Woensdag zal eindelijk de eerste voorstelling van Wag ner's Tannhauser in de groote opera te Parijs plaats hebben. Er zijn 20 repetitien gehouden; daar elke repetitie de opera 300 francs kost, heeft dit reeds een uitgave van 6000 francs gevorderd. De heer Wagner zal het orchest niet dirigeren de gówone orchestmeester, de heer Dietschheeft dit stand vastig geweigerd. Toch zijn er weddingschappen aangegaan dat de componist bij slot van rekening nog zijn zin zal krij gen. Moge er onder de uitvoerders hiér en daar eenig onwil tegen den heer Wagner schuilen, van de administratie heeft hij niets dan groote welwillendheid en mildheid ondervonden 2 twee eerste maanden. MIDDELEN. Zuivere opb de maand I860 rengst over Februarij. 1861 Geslagt (opc.&inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) Turf (id.) Steenkolen (id.) Brandhout (id.). 1750.88 4690.26» 290.48 5552.71» 1634.25 255,10» 686.85 w 66.60 1821.89» 5132.42 460.19» 5868.88» 1229.25 339.65 v 1352.92» 103.35 ƒ16308.57 1860 1861 3480.06 3644.98' 9917.94 10938.16» 551.25» 698.45» 10513.08 10514.04 3745.95 v 2494.57' 542.70 373.07 881.90 1985.00 367.70 224.45 30000.58» 30872.74

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2