N°. 322. Vrijdag 15 Maart. A0. 1861. Het Nieuwe Ministerie. II. Zal dit Ministerie bij de behoudende partij in de Kamer ondersteuning vinden of bijval daar buiten? Daarvoor bestaat geen vrees. Is er wel een behoudende partij Hosvelen zijn er niet, die steeds zijn ministerieel quand même, omdat zij het recht der kroon tot de keuze van een kabinet on voorwaardelijk tot in de uiterste consequentiën zeggen te eerbiedigen- uit het oog verliezendedat de Koning wel onschendbaar is, maar de ministeriele verantwoordelijkheid haar beteekenis en doel niet missen mag? Behoudend wil niemand heeten en men doet zeker de antirevolutionnaire partij onrecht haar met *dit epitheton te versieren. Gematigd liberaaldat is het woorddat men kiest, en de partijdie zich alzoo noemtdient veeleer de anti-thorbeckiaansche te worden genoemd. In het Leidsche kiesdistrict heeft zij haar hoofdzetel, ofschoon hare historie in menig opzigt haar beginselen weerspreekt. Nomina sunt odiosa, maar als we de Leidsche couranten van 1844, 45 en 46 naslaan, dan zou den we zeker verbaasd staan over de namen der onderteeke naars van petitiën enz., die voortkwamen uit den wijden kring, waarin de heer Thorbecke zich ih die jaren gewoon was te bewegen en waarin hij zijn vurige aanbidders en ijverige medestanders tot verkrijging eener liberale grond wetsherziening vond. Onder de latore en tegenwoordige co- rypheën van de anti-thorbeckiaansche partij zou men er menigeen aantreffenop wien de vraag toepasselijk waset tu Brute? - Nimmer hebben wij tot dien kring behoord nooit genoten wij persoonlijke gunsten van den heer Thorbecke; - integendeel, er was menigmaal strijd over de wijzewaarop de vrijzinnige beginselen moesten worden toegepast op een toe stand, dien hij niet grondig kende, maar waarvan hij zich een idealistische voorstelling maakte. En toch, de onpartij dige beoordeeiaar kon niet aarzelen hem wegen» den omvang zijner kennis, de helderheid van zijn blik, de juistheid van zijn oordeel, de edelaardigheid van zijn karakter, de eerlijk heid zijner middelende zuiverheid zijner bedoelingen boog- teachten, te meer, omda| hij zonder omwegen rechtstreeks op zijn doel afging, en den hoogsten prijs stelde op de voorlich ting van practische mannen. Yan hem en zijn omgeving was het waar, wat hij zelf van een vroegeren staatkundigen toestand opmerkte; '/de middel matige, brave, voorzichtige menschenviijtig in betrachting van dagelijksche en huisselijke pligtengroot in kleinigheden geneigd om te zoeken, te wikken en te wegen, maar, zoo dra moet worden beslistzonder wilzonder het geloof en de stoutheiddie alleen nieuwe en treffelijke dingen onder neemt, waren het hart, de ziel en de toon der maatschappij geworden. In xaken van regering, zoowel als in die van wetenschappen en anderen. Soms kan een man midden punt voor vele weifelende geesten worden. - Zulk een man, onder wiens beleid men wonderen deed, bezaten wij welligt niet; en zoo wij hem bezaten, moeijelijker dan elders zou hij zijn erkend voor hetgeen hij was. Want wij sloten ons niet gaarne aan, en vooral niet aan een bewegende kracht. Ook wantrouwden wijdaar in ons oog een buitengewoon hoofd zoo ligt het onmogelijke scheen te beproeven." Een juiste voorstellingvrucht van een scherpen blikalleen te verwachten van een gezond hoofd en een eerlijk hart. 't Zijn de slechtste vruchten nietwaaraan de wespen knagen. Die man werd verguisd, belasterd en door het slijk gesleept, ook door voormalige vrienden die in hem voor hunne middelmatigheid, voor hunne eerzucht of ambts bejag geen voldoening kunnende vinden, zijn geheime be doelingen meenden te kunnen gissenhem al wat politiek oneerlijk kon genoemd worden toeschreven en zijn godsdien stige begrippen in verdenking bragtenofschoon misschien op hem toepasselijk waswat hij eenmaal van een achtings waardig man opteekende: //Zijn inborst rustte op hartelijke godsvrucht, ofschoon hij juist niet in de spreekwijzen van veler vroomheid vielhij noemde God nietof men ont waarde den eerbied aan zijn stem. Van een echt protestaitU schen geest, liet hij zich geen geloof door menschelyJf'gezag opdringennoch zich gelegen liggen aan een yertoon ea uiterlijkheden, waarmede de menschen eer zich anderen bedriegen." LEIDSCH DAGBLAB. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstl'aat's morgens te7 u. 55 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 in., 'savonds te 8 u. 10 in. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89| uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag fa 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1