Buitenlandsch Nieuws. bouwd en smaakvol gedecoreerd tooneeldramatische scène» tooneelstukken enz. zullen voordragen. In de vergadering der koninkl. Nederl. Yacht club 11. Zaturdag te Rotterdam onder het voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik gehouden is beslotendat in dit jaar weder de gewone wedstrijd van gieken vaartuigen enz. zal plaats hebben. Men verneemt, dat het aantal notarissen in het arron dissement Brielle met één zal vermeerderd worden. Als een bijzonderheid kan medegedeeld wordendat zich niet één sollicitant voor de vacature der gemeenteschool te 's Grevelduin Capelle opgedaan heeft. Men verneemt, dat in de eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad te Arnhem een aangelegenheid zal behandeld wordendie nog zelden is voorgekomen. Een in gezeten namelijk heeftgebruik makende van het bij de ge meentewet toegekende recht, zich tot de Gedeputeerde Staten van Gelderland gewend met het verzoek om het raadsbesluit waarbij aan een ander ingezeten grond a 1 de el is ver kocht niet goedtekeurenop grond dat daarbij de belangen der gemeente niet zijn in het oog gehouden. Te Kampen is door de rijksveldwacht aangehouden een man en een vrouw, volgens hunne opgave afkomstig van Hedel, zijnde in het bezit van een zak met ongeveer 60 kleedingstukkendie zij voorgaven van de commissie voor den Watersnood te hebben ontvangen. Zij zijn evenwel in verzekerde bewaring genomen tot dat de zaak is onderzocht. De kantonrechter te Loenen waarschuwt tegen een on bekend persoon van gewone lengte, met zwart haar en zwar ten baardblozend van kleur, en dragende een korten harigen mantel met rooden ruit gevoerdwelke omstreeks den 14 Februarij jl. in de buitenbuurt der gemeente Mijdrecht is rondgegaanvoorgevende loten te hebben voor de ophanden zijnde loterijonder bescherming van Z. M. den Koning te 's Gravenhage opgerigt, en die tegen f 7 bij hem verkrijg baar waren. Daar het hem echter niet gelukte zoodanig lot te verkoopengaf hij te kennen toch een vast loon te heb ben terwijl hij bij het aanbieden papieren vertoonde die hij echter niet uit zijn handen gaf, doch waaruit hij onder an deren voorlasdat men altijd een prijs trok en niet meer dan 16 stuivers verliezen kon. Van Mijdrecht zou hij gegaan zijn naar Uithoornj verder heeft men echter zijn spoor niet kun nen volgen. Zaturdag nacht is in het IJ voor den Nieuwenbrugs- boom gezonken de Deventerbeurtman geladen met goederen. Naar men zegt is hij van de ankers geslagen en op de pen nen van den sluitboom-gezet, waardoor een lekkage is ont staan die als oorzaak van het ongeval wordt beschouwd. Zaturdag avond en gedurende een groot gedeelte van den daaropvolgenden nacht vertoonde zich te Utrechtook te Leiden is dit gezien eenprachtig noorderlicht. Omstreeks te half acht ure was aan den noordelijken hemel een lichtschijn zigtbaar die zich van het WNW. tot NNO. uitstrekte en afwisselend in hoogte was. In den loop van den avond en nacht veranderde de kleur van dezen lichtzoom meermalenzoodat die zich nn eens met een bleek geel, dan met eenen rooden gloed ver toonde. Bij afwisseling verscheen er zeer laag aan den hori zon een donkere bankhet segment, dat even als de daar boven geplaatste lichtstralen gedurige afwisselingen opleverde. Talrijke stralen schoten van den luchtzoom uit opwaarts en kelen zelfs tot in het zenith. Deze vertoonden even als de luchtzoom talrijke afwisseling van kleuren. Het verschijnsel duurde tot laat in den nacht. Bij den Leidschen Gemeenteraad is in de zitting van heden Maandag ingekomen een dispositie van H.H. Gedepu teerde Staten der provincie Zuidholland, waarbij zy hun mee ning te kennen gevendat de jaarwedde van den Burgemeester van Leiden in verhouding tot den rang en de bevolking van andere gemeenten behoort gebragt te worden op 8000 en den Raad verzoeken binnen ééne maand daaromtrent zijn be sluit medetedeelen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Za turdag namiddag te 5 uur 46°, te 8 uur 41°, te 10 uur 37°. Zondag morgen 'te 6 uur 41°, te 8 uur 45°, te 12 uur 48°, 1$ namiddags te 2 uur 42°, te 5 uur 46°; 's avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 42°. Heden (Maandag 's morgens te 6 uur 41°, te 8 uur 43°, te 12 uur 40°, 's namiddags te 2 uur en 4 uur 38°. Volgens de jongste berigten uit Rome wordt daar nog steeds beweerddat de koning van Napels eerstdaags naar Duitschland zal afreizen. De Koningin van Spanje heeft .den Paus haar paleis te Madrid tot verblijf aangebodenmaar de Paus wil te Rome blijven en heeft al zijn soldaten, met uit zondering van drie compagnien zouavenderwaarts ontboden. Men verneemt ook dat de aartsbisschop van Erani heeft ge weigerd een Te Deum te zingen voor den val van Gaëta. Daarop zou bij een volksoploop zijn paleis zijn aangevallen. Te Turin is men van gevoelendat de citadel van Messina niet lang meer weerstand zal bieden. De belegering van Civitella del Tronto gaat met veel bezwareD gepaard hetgeen tot het denkbeeld geleid heeft, om mijnen aan te leggen en het fort met het garnizoen in de lucht te laten springen. Wat de Romeinsche kwestie betreft, hoe meer de tijd nadertom zich van die stad meester te makenhoe meer de ijver voor die zaak afneemt en plaats maakt voor een soort van onbepaalde vrees. Velen meenen dan ook, dat men eigenlijk te dien opzigte liever de zaken moest laten zoo als ze zijnen dat alleen de partij van Mazzini het oprecht met een vermeestering van Rome meent. Niemand dnrft echter daarvoor uittekomen. Overigens moet de Sardinische regering voornemens zijn hoegenaamd geen aanspraak te maken op den bijstand der geestelijkheid en deze geheel en al vrij te laten bij gele genheid van de feesten waartoe de vestiging van het koning rijk Italië ongetwijfeld aanleiding zal geven. Het stelsel is: geheele afscheiding tusschen de kerk en den staat. Te Rome bevindt zich de heer Jochmus, die vroeger was commis-voyageur, daarna pacha, vervolgens Minister van Oorlog van het duitsche rijk in 1848 en thans spion van graaf Rechberg. Het beleg van Gaëta heeft aan de Sardinische schatkist 25 millioen lire gekost. Men verzekert dat binnen eeuige dagen van Civita» Vecchia een tiental paarden te Parijs zullen aankomen, en door Koning Frans II aan Keizer Napoleon ten geschenke worden aangeboden. De heer Burr de TurriqueKeizerlijk advocaat bij het hooge gerechtshof van Douaiis op zijn verzoek ontslagen van de verpligtingom in de strafzaak tegen den ka nunnik Mallet h^t openbaar Ministerie waartenemen. Hij grondde zijn verzoek op de omstandigheid, dat hij was Israëliet. De procureur des Keizers heeft toen die taak vervuld. Keizer Napoleon is met dat gedrag zoo zeer ingenomendat men de benoeming van den heer Berr tot ridder van het legioen van eer spoedig te gemoet ziet. De heer Mirès is weder buiteq toegang gesteld, hetgeen wel niet bewijst, dat er nieuwe zaken te zijnen laste zijn gekomenmaar toch aantoontdat de instructie met de groot ste gestrengheid wordt voortgezet. Men spreekt er vandat weldra nieuwe arrestatiën zullen plaats hebben en dat eenige hooggeplaatste ambtenaren onvermijdelijk hun ontslag zullen moeten nemen. Men verzekert dat ten huize van den Prins de Polignac een geheim register van den heer Mirès is in beslag genomen door de justitie, waarover reeds dikwerf gesproken was, ten gevolge waarvan nog meer gestrenge maatregelen omtrent den gearresteerde zijn genomen. Uit Presburg wordt berigt dat de besparingenverkre gen door de wederinvoering der oude Hongaarsche comitaats- wetgeving, zeer aanzienlijk zijn. Vroeger waren in een comitaat 140 en 160 ambtenaren noodig, thans niet veel meer dan 20. De belasting, die nu is uitgeschreven, bedraagt 10 pCt. van die van het vorige jaar, en de opbrengst is voldoende om alle kosten van bestuur te bestrijden. Te Pesth in Hongarije is een nieuwe hoogduitsch-her- vormde gemeente gesticht onder de leiding van een predikant, den schoóldirector van AndelNederlander van geboorte en opvoeding. De gemeentetelt 260 zielen, waaronder 40 Engel- schen en 80 Zwitsers.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2