Maandag 11 Maart. A°. 1861. N°. BI 8. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Dssa Courant verschijut alkan dag, ba- halve Zon- au Feaatdageu, en koat voor Leiden 1.96, en franao per poet 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. S m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 ui. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. S m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen au.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 55 m., '«middags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 m., 'savonds te 8 u. 10 in. -Oost-Indische Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 26 van elke maand. RijLs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Bhrgemeester en Wethouders, Maandag eu Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgtmeetterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Jrehiteet is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kaüttor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft beuocmd tot oflic. van gezondh. 2* lel. bij de landmagt de officier van gezondheid 3# kl. W. L. C. Hoo- r«nian en op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapit. S. Crommeliu van het 8° rag. inf.; - voorts de volgende controleurs der dir. belastingen enz. verplaatst, als; J. A. Meulemans van Deventer naar DelftH. Mantingh van Schn- gen naar Deventer, C. G. van Wijk Werneke van Bergen- op-Zoom naar Bath en J. H. Cateau van Rosevelt van Oss naar Bergen-op-Zoom. Bij kon. besluit van 28 Febr. 11., zijn tot kamerjonkers benoemd Jhr. Mr. T. graaf van Randwijck en Jhr. H. von Knobelsdorff. Z. M. heeft den heer J. Ed. Stumpff te Amsterdam be noemd tot officier bij den staf der dienstdoende Schutterij aldaar. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken worden de nagenoemde ambtenaren van den water staat met ingang van 1 Mei e. k. verplaatstals volgtde ingenieur A. L. de Bruyn Kops van Groningen naar Kampen, en de aspirant-ingenieur P. Loke van Kampen naar Groningen. De drie Maleyers Siding-SerangKasidin en PaSeno, onlangs uit de gevangenis ontslagen, zijn op Zr. Ms. stoom schip Amsterdam naar Java vertrokken. Van een gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt mede gedeeld dat de komst van Z. M. in de hoofdstad op den 9 April e. k. is vastgesteld. Verder dat de koninklijke stoet bij deze gelegenheid den weg langs de Keizersgracht zal nemen. Het Utrechtsche plan schijnt veel sympathie bij onze landgenooten te vinden, die den Koning een Statenbijbel, met goud gemonteerd, vergezeld van een Album willen aan bieden. Ook hier ter Stede wil men hen, die met dat plan ingenomen zijn, tot deelneming in de gelegenheid stellen. De pogingen van het dames-comité zullen er niet door lijden want, ofschoon het doel één is en allen Z. M. een blijk van verkleefdheid willen geven, het Utrechtsche plan is op een kleiner schaal, zoodat de mindere standen er toe kunnen medewerkenen het rekent niet zoo als het ander op de sym pathie uitsluitend der Nederlandsche vrouwen. - Het plan evenwel is oppervlakkig beschouwd niet buiten bedenking; den Bijbel, met goud gemuteerd, - een Statenbijbel, bij een bepaalde genndheid in gebruik. En toch de gedachte is lof waardig. Die bijbel is bestemd om te pronken in een der za len van het koninklijk paleis; gelijk onze Hollandsche pronk* kamers er vroeger een met koperen sloten tot sieraad had- deapast voor de koninklijke feestzaal een prachtig, met go ud rijk maar deftig versierd exemplaar. Dat exemplaar mag ziju een Statenbijbel, als het werk eener nationale overzetting van de H. Schrift, welke ook by den Boomsch Catholiek in hooge eer en waarde aangeschreven staat en voor een deel bij den Israëliet de bron uitmaakt van historische herinnerin gen en aloude volksprivilegiën. Zulk een geschenk is voor den Koning van onschatbare waarde, als Hij er in mag zien het bewijsdat de Nederlandsche Natie de godsdienst 't hoogste schat ep in een verdraagzamen geest alle kleuren zich har monisch vereenigen. Uit dat oogpunt verdient het plan aan beveling en ondersteuning. (Zie Advertentie Naar men berigt zal er Maandag a. s. weder een groot bal ten hove plaats hebben. -— Aanstaanden Woensdag zal in de vrijmetselaarsloge een banket gehouden worden door de verschillende loges in Ne derland, ter eere van Z. K. H. Prins Frederik, grootmees ter-nationaal der orde. Dit banket zal door den eigenaar van het hotel Paulez geleverd worden. Het dagelijksch Bestuur der Overijsselsche Maatschappij ter bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt heeft zich bij adres tot den Minister van Binnenlandsche Za ken gewanddaarbij te kennen gevendedat het in der tijd met veel belangstelling heeft kennis genomen van het koninklijk besluit, waarbij aan den heer Dr. J. Wttewaal werd opgedragen een boekwerk te schrijven over de in secten die den landbouw benadeelenmet aanwijzing van de middelen daartegenèn om de groote waarde der taak zelve èn om de keuze van den bewerker, door zijn stu diën ten opzigte der schadelijke insecten sedert lang reeds gunstig in ons vaderland bekend. Het heeft dan ook in jaar gang 1860 van de Mededeelingen en Berigten zijner Maat schappij al de leden aangespoord den heer Wttewaall met bijdragen enz. behulpzaam te zijn. Dat het met leedwezen heeft bespeurddat de meerderheid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal redenen heeft gevonden, om de post," voor dat werk bestemd, van de begrooting over 1861 stemmen. De Nederlandsche Landbouw toch zal nu eep'tioogs^ nuttig en zelfs hoogst noodzakelijk' werk moeten eu.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1