Buitenlandsch Nieuws. digmaking door het Geloof, Maandag avond hield ik terzelfder plaats, voor een nog grooter gehoor, waaronder wel twintig hoogleeraars en predikanten, het maandelijksch biduur, en weidde bij die gelegenheid eerst uit over het bevel van Chris tus aan de Apostelen om //bekeering en vergeving van zonden te prediken aan alle volkeren, beginnende van Jeruzalem om daarna een berigt over den voortgang van het Evangelie in Zuid-Afrika te geven. Tweemalen ontmoette ik Professor Scholten, met wien ik, in het spreken over godsdienstige onderwerpenmet de meeste vrijmoedigheid en oprechtheid sprak. Hij verklaarde mij dat, hoezeer wij ook in belangrijke onderwerpen in gevoelen verschilden hij als hij mij hoorde, geen twijfel voedde of ik spralc uit innige overtuiging van de waarheid van hetgeen ik zeide. Te Leiden hoorde ik een der voornaamste predikers vany^de Neologische partijuit het laatste gedeelte van Galaten 4, over de christelijke vrijheid preekenen zeker verbaasde het mij zoo ver hij ging in het verwerpen van eiken band van kerkelijke wetten en formulie ren, en in het aandringen op het recht van elk mensch om zijn eigen overtuiging te volgen. Maar hierover kan ik thans niet verder uitweiden. Heden Donderdag morgen werd het lijk van een de zer dagen overleden lid der Typographische Vereeniging Lourens Jansz. CosterM. Pieterster aarde besteld op de begraafplaats aan de Heerepoort. De Voorzitter en een vijftiental leden- der Vereeniging volgde de lijkbaar, en aan het graf gekomen, sprak de Voorzitter een woord van ernst en liefde bij het verlies van een mandie in zijn kring nuttig en ijverig werkzaam was. Hij schetste hem als lid der Vereeniging en als vriend voor zijne medeledenals een trouw bediende voor zijn patroon, als een zorgvol echtgenoot en vader voor de gade en het weldra nog'te vermeerderen vijftal kinderen, die hij hulpbehoevend naliet, maar die het eerst hun hoop mogten stellen op den Liefderijken en Alver- mogenden Verzorger van weduwen eu weezen, en vervolgens mogten rekenen op den steeds mildelijk werkenden liefdadigen geest van hen, ook van de leden der. Vereeniging zoover hunne krachten reiken, die waar de nood heerschthulpvaar dig zich betoonen. Uit een goeden bron verneemt men, dat er reeds in 28 plaatsen in ons Vaderland gehoor wordt gegeven aan de uit- noodiging van het Vrouwencomité te Deventer, en Subcomm. zich vormen~, of reeds gevormd zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag 's namiddags ten 5 ure 49°, 's avonds te 8 ure 47°, te 10 uur 47°. Heden Donderdag 's morgens te 6 uur 43°, te 8 uur 43°, 's namiddags te 12 uur 46°, te 2 uur 46° en te 4 uur 44°. Na een zeer langdurige en vermoeijende discussie, die de zittingen der jongste weken schier geheel in beslag had genomen, heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers het wetsontwerp van haar medelid, den heer B. Du- mortier, aangenomen. Honderd en zes afgevaardigden woon den deze belangrijke zitting' bij, waarin eerst het amende ment van de heeren PirmezJamar en de Boe - strekkende om aan het buitenlandsche goudgeld wettigen koers te geven tegen een periodiek vasttestellen tarief - werd verworpen met 64 tegen 41 stemmenvervolgens het eerste artike van het wetsvoorstel - strekkende tot toelating in de wettige cir culatie van het Fransche goudgeld tegen de nominale waarde - aangenomen met 64 tegen 42 stemmeneven als het tweede artikel - waarbij de Eegering gemagtigd wordt om Belgische gouden munt te slaan van denzelfden naam en hetzelfde ge- wigt als het Fransche goudgeld. De stemming over het wets ontwerp in zijn geheel leverde dezelfde uitkomst op. Volgens de jongste berigten uit Konstantinopel zou Vely Pachade nieuw benoemde Turksche gezant te Pa rijs, niet voor het begin dezer maand van daar vertrekken. De belangrijke staathuishoudkundige questie, waarin de heer Frère OrbanMinister van finantiën met onmis kenbaar talent de strenge theorie heeft trachten te beveili gen tegen de eischen der dringende practische noodzakelijk heid, is dus uitgewezen. Hij heeft daarbij de nederlaag ge leden, maar men hoopt nog dat, ofschoon de partijzucht die nederlaag wel in haar voordeel zal trachten te ex ploiteren de liberalen door deze uitkomst hunnen bekwamen financier in het ministerie niet zullen verliezen. Volgens berigten uit Marseille ziet men aldaar dagelijks een menigte der vroegere vrijwilligers van Garibaldi en daaronder vooral veel Engelschen aankomen om naar Italië scheep te gaan, Aan het kantoor van in- eu uitgaande rechten te Sel- zaete is een belangrijke aanhaling geschied; de commiesen namelijk vonden in een schip, uit Nederland komende, eeu groote hoeveelheid wollen goederenwelke onder het haard- asch waren geborgen. Zij worden geschat op 8000 fr. en het bedrag der rechten op 4000 fr,, zoodat de onderneming, ware zij gelukt, zeer voordeelig zou zijn. (Zou dan het invoerrecht in Belgie zijn 5.0 pCt. van de waarde?) De Aartshertog Ferdinand Maximiliaan zal, aan boord van een stoomschipden Koning en de Koningin van Na- pels te gernoet reizen, ten einde hen op het Oostenrijksche vaartuig te doen overgaan en naar Triest geleiden. Aan den bekenden paardentemmer Rarey wordt in Amerika een proces aangedaan. De heer Denton Offut, in Kentucky, verklaart namelijk, dat hij, tien jaren geleden, aan Karey de teramingswijze heeft geleerd, waarmede deze fortuin heeft gemaakt. Hij beweert wijders dat de heer Karey zich verbonden had, hem (Offut) 50 dollars te betalen, tel kenmale als hij aan iemand het geheim zou openbaren. De heer K. erkentdat hij die verbindtënis heeft aangegaan doch beweert, dat de temraingswijzewaarvan hij zich bedient, niet die is van den heer Denton. Deze laatste baalt ten be wijze een boek aan waarin hij het stelsel heeft beschreven waarvan de heer Karey zich bedient. Deze heeft ruim een millioen fr. in Europa gewonnenen die som zou nog niet voldoende zijnom den heer Denton te betalenindien deze zijn proces mogt winnen. -Het staatkundig nieuws van de Kaap de Goede Hoop be paalt zich ditmaal weder bijna geheel tot de afscheiding en du# tot de oostelijke provincie. In verschillende streken der oostelijke grensdistricten zijn weder vergaderingen in de zaak der afscheiding- gehouden en eenstemmig besluiten ten gunste daarvan genomen. v De Hollandsche boeren verklaren er zich even sterk voor als de Engelsche. Wel is die gezindheid gedeeltelijk opeen verkeerde voorstelling gebouwdmaar de boeren gelooven toch niet ten onrechte, dat zij van een oostelijk parlement wetten verkrijgen zullen, die meer met hun wenschen en belangen strooken. Te Colesberg en Albertaan de noordergrens der oostelijke provincie, is de gezindheid der Hollandsche boeren juist tegenovergesteld. De afscheidingspartij is daar afgestuit op den tegenstand dier boeren en heeft op een vergadering te Colesberg een geduchte nederlaag geleden. Een andere verga dering te Burgersdorp had geen beteren uitslag. Dit heeft echter de weinige voorstanders der afscheiding niet belet om afscheidings-vereenigingen in de beide districten opterigten. In het einde der maand zou te Somerset een algemeen con gres door de vereenigingen der afscheiding gehouden worden. Uit Colmar wordt medegedeeld, dat aldaar een arrestatie heeft plaats gehaddie nog al opzien heeft verwekt. Twee jaren geleden was er een lijk gevonden dat echter in zoo- danigen staat van ontbinding verkeerde, dat men de oorzaak van den dood niet kon ontdekken en dus aan een zelfmoord toeschreef; de begrafenis had derhalve plaats en niemand had eenig vermoeden van eeu misdaad. Eenige dagen geleden bevond zich het dochtertje van den omgekomene in het jagthuis, dat digt bij de woning van hare moeder is gelegen, - dat kind is ongeveer 5 jaren oud- toen een jager binnentrad en een gedooden vogel op de ta fel wierp, waarvan het kind verschrikte en flaauw viel. Toen zij tot haar bewustzijn kwamvroeg men haar naar de oor zaak van haar angst, waarop zij antwoordde, dat de kop van den vogel evenzoo van de tafel afhing, als het hoofd li aars vaders, nadat haar moeder hem met een hamer had geslagen. De justitie, heeft daarop het kind ondervraagd, ten gevolge waarvan de moeder is in hechtenis genomen. Zondag morgen had er te Bern een vreesselijke ge- beurteuis plaats. Een kapitein der Engelsche marine, Lorka

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2