Buitenlandsch Nieuws. den is te weeg gebragtdie gewis in godsdienstigheid in de laatste 25 jaren merkbaar zijn toegenomen. De Stads-archivaris van Leiden Jhr. Rammelman Elsevier, - of wil men den officieëlen titel, die in de jaarlijksche ge- meentebegrootingen voorkomthijdie belast is met de commissie tot het opmaken van een volledig register der charters enz. van iet archief" - heeft in N*. 9 der Al- gemeene Konst- en letterbode voor 1861 een toelich ting gegeven op het geschil aangaande de zinspreuk, die op de papieren noodmunt van 15731574 werd geslagen: haee libertatis ergo, waaruit schijnt te blijkendat de kerkelijken meer gepast oordeelden daarop te plaatsen de spreuk: hate religionü ergoomdat «veel meer om de religie en deghees- telicke vrijheid der consciëntie en niet alleen om de uiterlycke liberteit en de vrijheid des vaderlands, deze landen in be roerte en veranderinghe waren." De Leidsche predikant, die in een openbare predikatie zich over dat opschrift had uit gelaten heeft zich bij de Magistraat behoorlyk verantwoord en was genaamd Adriaan Jansz. Talincin 1565 pastoor te Hoogmade, maar den 25 Julij 1573 te Leiden als predikant aangesteld, en in 1574 overleden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag 's namiddags ten 5 ure 36*, 's avonds te 8 ure 40*, te 10 uur 44*. Heden Woensdag 's morgens te 6 uur 45*, te 8 uur 46*, 's namiddags te 12 uur 48*, te 2 uur 51* en te 4 uur 49*. Pius IX heeft op de plegtigste wijze aan den hertog de Grammont verklaarddat hij zich liever even als zijn voorganger Pius VII in ballingschap wilde begevendan ooit de wereldstad aan de kuiperijen van Piemont prys te geven. Alle geruchtenvolgens welke de Paus geneigd zoude zijn aan nieuwe voorstellen van Piemont gehoor te gevenkunnen dientengevolge als geheel ongegrond worden beschouwd. Het bevestigt zich meer en meer, dat de oppositie der geestelijkheid in het koningrijk Napels veel geringer is dan men meende. Zoo heeft de kardinaal van Capua verlof gege.- ven tot het houden van een Te Deum bij de aanneming door den Senaat van het wetsontwerp omtrent den titel van Ko ning Victor Emanuel, terwijl de bisschop van Boyano met de strengste straffen heeft bedreigd de pastoors die zich tegen de overheid mogten verzetten. De Nazione hangt een treurig tafereel op van de wreed heden door de Pauselijke troepen in de omstreken van Rieti bedreven. Deze wreedheden zijn als 't ware geconstateerd in een dagorder van een hunner chefsden majoor Giovanni Piccioni, door het Genueesche blad Movimento medegedeeld, waarin deze zijn troepen verwijt van zich aan «dronkenschap, beestachtighedenkwaadsprekendheid en ontuchtige gesprekken" over te gevenja van zelfs niet altyd de kerken en de pries ters te ontzien. De Moniteur bevat een rapport van den minister van justitie aan den Keizer, over de zaak van Mirès. Daarin wordt gewaagd van de geruchten, welke in omloop zijn, dat de heer Mirès door een verdachte edelmoedigheid zich be schermers heeft weten te verschaffen, magtig genoeg om hem aan de straffende hand der gerechtigheid te onttrekkendat het kwaad zoo algemeen en zoo groot isdat de regering op het gevaar af dat zij schuldigen zou redden, besloten heeft om aan de zaak geen gevolg te geven, daar zij liever de onberekenbare gevolgen wil vermijden van de ergernis, welke daardoor zou worden verwektdan het kwaad open baar te makenhetwelk door omkooping is geschied. Die be weringen randen zoozeer de eer der justitie aandat de Mi nister het noodzakelijk heeft geacht die aan den Keizer medetedeelen. Hij weet, dat in Frankrijk algemeen wordt erkend, dat de rechter, met de wet in de hand, naar eer en gewéten recht spreekt. Daarop laat de heer Delangle volgen: Men mag niet dulden dat aan een eerlijke regering het voor nemen worde toegeschreven om een sluijer te werpen op da den, welke onder het gebied der strafwet vallen. Hij herin nert de woorden des Keizers, die reeds bij het begin bevo len heeft, dat de justitie met ernst en grondig moet onder zoeken zonder eenigen persoon te ontzien. De instructie wordt met zorg en geduld voortgezet en laat zich door geen hinderpalen tegenhouden. Niets zal aan het rechterlijk onder zoek ontgaan. Indien echter tegen zijn verwachting de be schuldigingen welke de partijgeest heeft doen nitbrengenen welke door onnadenkenden of boosaardigen worden verspreid niet door de ingestelde instructie worden tot zwijgen gebragt, zal de justitie niet nalaten haren pligt te vervullen. Men verzekert, dat de Keizer aan Prins Napoleon een brief van zijn gelukwensching heeft geschreven over zijn rede voering. Ofschoon de Keizer met sommige gedeelten niet in stemt, laat hij aan de vaderlandslievende en vrijzinnige ge voelens van den prins en aan zijn betuigingen van gehecht heid aan het hoofd der dynastie alle recht wedervaren. Volgens brieven uit Warschau, welke te dien aanzien met elkander overeenstemmenzal de Russische generaal Za- bulkoj, die aan de troepen bevel heeft gegeven om op de burgers te schietenvoor een krijgsraad terecht staan de prefect der policie Trepow is afgezet. Prins Gortschakoff heeft uit Petersburg bevel ontvangen, om het strengst onderzoek in te stellen naar het gedrag der militairen. Uit Polen wordt gemelddat alle adels-maarschalken van het koningrijk Polen hun ontslag hebben genomenhun voorbeeld wordt gevolgd door alle Polendie in Russische dienst staan. In een adres aan den Keizer worden de voorvallendie onlangs te Warschau plaats grepen, niet als de opwelling eener enkele volksklasse, maar als de innige en eenparige uitdruk king der onbevredigde behoeften des Lands voorgesteld. Een lijden van vele jarenzoo heet het in dat adresen het ge mis aan een wettig orgaan hebben er toe gedwongen, dat men zich door het brengen van offers gehoor verschafte. In ieder» gemoed leeft een sterk en niet te verzwakken nationaal ge voel, en het Land zal nooit tot ontwikkeling geraken, indien de beginselen der nationaliteit niet geldend gemaakt worden. De Natie doet een beroep op de liefde des Keizers voor recht- I vaardigheid. Dezer dagen is- een schandelijke rechtszaak voor het hof van assises te Douai behandeld. De kanunnik Mallet, van het aartsbisdom Kamerijk, beschuldigd van minderjarige meisjes (behoorende tot de. gedeeltelijk tot de Katholieke gods dienst bekeerde Israëlitische familie Blutts) te hebben ont voerd en verborgen gehoudenonder voorwendsel van haar voor de kerk te willen behoudenis veroordeeld tot 6 jaren eenzame opsluiting. Mevr. Ristori vervult thans gastrollen te Moskau, waar De Synode der Engelsche kerk is in de vorige week met een toespraak van den Bisschop aan zijn geestelijkheid geopend. Bisschop Colenso heeft zeer belangrijke mededee- lingen gedaan omtrent den toestand der Christelijke zending bij de Zalu-bevolking van Natal, die op 150,000 zielen ge schat wordt, waarvan 5 a 10,000 onder het onmiddelijk gees telijk toezigt der Engelsche kerk zijn. Te Rothenham in Siberie heeft zich een man van 93 jaar van het leven beroofd; terwijl in Pommeren een schat rijk man gestorven is, die het gebalsemde lijk zijns vaders 20 jaren lang bij zich in huis had bewaard. Te Schlackenwerth in Bohemen is dezer dagen een zeer voornaam personaadje tot burgemeester benoemd. Sedert twee jaren woont aldaar de groothertog Leopold van Toscane. Uit erkentelijkheid voor de welvaart door hem onder de bevolking verspreid, heeft deze het voornemen te kennen gegeven, dat zy hem tot burgemeester wenschte te benoemenwelke be trekking de groothertog verklaard heeft te zullen aanvaarden, indien deze vereerende keuze op hem mogt worden uitgebragt. Dit heeft plaats gehad en des avonds van den dag zijner benoeming is een luisterrijke fakkeltogt gehouden tot viering dezer heugelijke gebeurtenis. In de meeste Zuidduitsche fabrieksteden ontwaart men reeds de nadeelige gevolgen .der in de Noord-Amerikaansche Staten gerezen geschillen. Er worden niet alleen geen nieuwe hare-zuivere inkomsten reeds op tusschen de 40 en 50,000 francs geschat worden. Ter barer eere heeft Vorst Joussou- pow, een magnaat van onberekenbaren rijkdom, die een mu ziekkapel geheel voor eigen rekening bekostigt, onlangs een schitterend feest gegeven.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2