Buitenrandsch JNieuws. Beroepen bij de Hervormde Gemeenten te Oud-Karspel Ds. J. P. van der Horst te Aartswoud; te Ee Ds. G. J. Sypkens te Anjumte Ferwerd den Kandidaat J. A. Wil- linge. Vrijdag avond werd door de Artisten van het Theatre royal francais de la Haye onder directie van den heer F> Dufrenne opgevoerd La Juive, opera in 5 actes, woorden van Scribe en muzijk van Halevy. In dit blad wordt zelden of liever nooit gesproken over een opvoering na den afloopmaar wij meenen het nu met een enkel woord verpligt te zijn. - De opvoering van La Juive toch is voor Leiden iets buiten gewoons en er behoort moed toe om deze groote opera te brengen op een tooneel als het Leidsche. De heer Dufrenne heeft het gedaan - en wij gelooven het der Artisten verpligt te zijn te zeggen, dat de opvoering veler, ja aller verwachting heeft overtroffen, Zij was bijna onberispelijk en de toejuichin gen van het publiek getuigdendat men algemeen lof toe kende aan de uitvoering en aan de muzijk. Wij weten dat concurrenten van een operagezelschap uit een andere stad gaarne zien verbreiden, dat het met de Haagsche opera treu rig is gesteld. De opvoering op den l,n Maart getuigde dat het niet zoo is. - Wij geven den Directeur een woord van dank, en stemmen gaarne in met de bravo's voor de dames Pradal en Massy en voor de HH. Jouard, Menjaud en Buet.. Ook lof voor Marie Maury en Holtzer. Wij zien ons verpligt een vraag te doen. Waarom was de Leidsche Schouwburgzaal zoo slecht bezet en wel nu, nu La Juive werd opgevoerd? Het is waar, de opvoering was aan weinigen bekend bij gebrek aan de noodige publiciteitmaar waarom was alles vrij wel bezet behalve de laatste rang? Is er in Leiden geen lust of liefde tot bevordering van het goede en schoone, wij ge looven het niet. De Directeur moet zich eerst verzekeren dat de laagste rangen bezet zullen zijndan moeten vooruit de dagen bepaald zijn wanneer de opera zal plaats hebbenopdat zooals nuhet kleine getal inwoners van Leidendie gebruik maken van openbare vermakelijkhedenniet verhinderd wor- door concerten, bals diné's. - Is de toevloed grooter, dan zullen ook de toeschouwers meer worden gerespecteerd door. het bedienend personeel van den schouwburg: het decorum zal worden in acht genomende deuren niet noodeloos den togt vermeerderen- de Leidsche Schouwburg den bezitters beter rente geven en worden opgeknapt. - de Directeur van het operagezelschap geen schade lijden en de artisten zullen nog grooter toejuichingen te beurt vallen dan op den Len Maart. Ingezonden De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag 's namiddags ten 5 ure 45°, 's avonds te 8 ure 44°, te lü uur en middernacht 43°. Zaturdag's morgens ten 3 ure 41°, te 5 uur 40°, te 8 uur 41°, 12 uur 45°, te 2 uur 46° en 4 uur 45°. Uit Venetie wordt berigtdat bijna de geheele bevol king in dat gewest weigert de belasting te betalen. Voor eenigen tijd heeft de Oostenrijksche regering aan het papie ren geld een gedwongen koers gegeven. Toen nu de Venetia- nen de belastingen in papieren geld wilden voldoenis be taling In klinkende specie gevorderd. Aan den eenen kant genoodzaakt het papierengeld te ontvangen en aan de andere zijde de belastingen in geld te kwijtenheeft de bevolking gemeend niets beters te kunnen doen dan de belastingen te weigeren. Een Fransch prelaat, welke dezer dagen uit Rome te ruggekomen washeeft te Parijs een verhaal van zijn laatste onderhoud met den Heiligen Vader gegeven. Naar luid daar van zou Zijn Heiligheid hem hebben gezegd, dat hij zich niet ontveinsde wat hij voor zich in het vervolg te verwach ten had; dat de Fransche troepen eerlang uit Rome zouden worden verwijderd en dat bij den eigen dag, waarop deze vertrokken, zijn leger zou afdanken, daar hij de zijnen niet aan een nutteloozen strijd tegen de overmagt wilde blootstel len. Hij voegde er bij, dat hij, indien Victor Emanuel te Rome durfde komenin hoogepriesterlijk gewaad zou gaan zitten nabij de plekalwaar de Heilige Petrus den marteldood had ondergaan; dat hij aldaar den Koning met name van de kerk afsnijden en met den strengsten banvloek treffen zou en vervolgens rustig zou afwachten wat zijn afgedwaalde kin deren zouden antwoorden. De aartsbisschop van Parijs heeft zich niet zeer gun stig uitgelaten over het gedrag der Romeinsche Regering. Men voegt er bijdat hij bepaaldelijk heeft verklaardhet voorbeeld niet te zullen volgen van velen zijner ambtgenooten die zich in min of meer hevige bewoordingen hebben uitgela ten over de bekende brochure van den heer Laguéronnière. De aartsbisschop van Rennes, Mgr. Saint-Marc, is dezer dagen uit Rome teruggekeerdwaarheen hij een som van 80,000 fr. heeft gebragt. Hij heeft van daar een zeer fraaije hostiekelk medegebragt, die het eigendom der kerk van Rennes zal blijven. Bij zijn terugkeer had de clericale partij een demonstratie georganiseerdeen groote menigte wachtte hem aan het spoorwegstation af en verzelde hem tot aan het aartsbisschoppelijk paleis onder het geroep van: leve Monseigneurleve de PausMgr. Saint-Marc is het hoofd der oppositie te Rennes. Hij is in nagenoeg onophoudelijken strijd met den prefect, den heer Friarten met den Maire, den graaf de Zeondie tot een oude Bretonsche familie be hoort welke zich met het Keizerrijk heeft verzoend. De heer Saint-Marc neemt de houding aan van een kleinen Vorst; hij beschouwt zich als het hoofd der landstreek en wordt in die raeening gestijfd door den godsdienstigen geest en ijver der Bretonsche bevolking. Men berigt uit Parijs, dat Keizer Napoleon voornemens is den Opperrabbijn van de Israëliten in Frankrijk tot Sena tor te benoemen. Sints twee dagen heeft de heer Mirès, die in Mazas buiten toegang was gesteld en alleen het bezoek van zijn vrouw en zijn dochter mogt ontvangenverlof gekregen om ook zijn schoonzoonden Prins de Poliguac te zien. Men zegt dat de heer von Rotschild belast zal worden met de verdere uitgifte der Turksche leening; het Crédiet-Mobilieu zou zich belasten met een gedeelte der actiën van de Romein sche spoorwegen en de liquidatie der spoorwegkas zou plaats hebben wanneer daartoe aanleiding bestond. De regelmatige toestand van zijn boeken zal den heer Mirès voor het Hof van assises bewaren. De Liberalen behaalden Woensdag in het Engelsche Lagerhuis een uitstekende en bepaalde zegepraal. Van de 547 aanwezige leden stemden 281 vóór en 266 tegen de tweede lezing- van het wetsontwerp van den heer Trelawnybetreffende de af schaffing der kerkbelasting. De Conservatievendie zich reeds den vorigen dag van de overwinning zeker waanden en al hun magt op de been hadden gebragt om hun tegen partij et onderspit te doen delvenzagen zich bitter teleur gesteld, toen het resultaat der stemming bewees, dat de Libe ralen een meerderheid van 15 stemmen hadden behaald. De strijd tusschen beide partijen was hevig en hardnekkig. De heeren Trelawny, Brigth, de lords John Russell en Fermoy traden op als kampioenen der liberale partijterwijl de heeren Heathcote, Gladstone, DisraëliPacke en Walpole de Con servatieven vertegenwoordigden. De nederlaag, door de Tories geledenmag als buitengemeen verblijdend voor het Kabinet worden beschouwd, daar gedurende de zitting geen enkele questie zal worden behandeldwaarbij de oppositie-partij de gelegenheid zal hebben een dergelijke magt, als die van Woens dag, bijeentebrengen. De conservatieve bladen gaven Vrijdag morgen aan hun verbittering lucht en trachtten zich over hun teleurstelling te wrekendoor lord John Russell te be schimpen en zijn inconsequentie te bewijzen. De Libera len bekommeren zich daarover echter weinig. Donderdag avond vierden zij hun overwinning ten huize van den heer Hayter M. P., aan wien, bij zijn aftreding uit zijne betrekking als politieke secretaris van de schatkistdoor de liberale leden en exleden van het Lagerhuis een fraai geschenk werd aangeboden uit erkentenis voor zijn bewezen diensten. Het banket was recht schitterend en werd door ruim 200 gasten bijgewoond. Lord Palmerston hield bij die gelegenheid een belangrijke redevoeringwaarin hij aan lord John Russell op nieuw voor z^jii buitenlandsche politiek hulde gebragt. Eenige Amerikaansche kapitalisten gaan van het plan zwanger, om voortaan van New-York de voornaamste expor-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2