N°. 312. Maandag 4 Maarl. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. U»zt Courant ronchijnt «lk»n dag, b»- balrt Zon- «n F*«tdageu*n kott roer Leiden ƒ1.95, en franco per poit 2.80 in de drie maanden. Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Sehiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. I m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 55 m 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u.45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Tolegraaf dagelijks van 8—9jj uur. Zittingen vnn het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau dtr Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Oudeu Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag «n Donderdag van 92 uur; »•- van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De prijs der Advertentiën is voor «lken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nonamers Vijf Cents. Z. M. heeft- benoemd tot ridder der orde van de Eiken kroon den heer Dr. J. N. Godefroi, secretaris van het Vide Nederlandscli letterkundig congres. De Kapitein van Goedecke is benoemd tot ridder der Pruissische orde van den Rooden Adelaar 3e klasse. Er is wederom sprake van de benoeming van den ba ron van Zuylen van Nijevelt, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaaltot Gouverneur-Generaal van Neêrlandsch Indië. I Tot Heemraad van den Haarlemmermeerpolder is be noemd de heer Mr. J. P. Amersfoordt. De Provinciale Staten van Overijssel hebben tot lid der Gedeputeerde Staten verkozen den heer J. D. van Haiselt, burgemeester van Zalk. Na afloop der Zitting van de Tweede Kamer van heden hebben de Ministers nog een bijeenkomst gehouden, terwijl reeds verscheidene leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal de residentie wederom verlaten. lieden Zaturdag is te 's Hage plotseling overleden de luit.- gen. baron van Utenhoveninspecteur van het wapen der kaval- leriebelast met het toezigt over het wapen der Marechaussee. In het verslag omtrent den Hollandschen IJzeren Spoorweg over het jaar 1860 lezen wij, dat de rigting en het lengteprofiel voor de lijn Leiden-Woerden door de regering is goedgekeurd en thans onderhandelingen aanhangig zijn met de betrokken waterschap- en gemeentebesturen over de aanteleggen werken. - Al de grondplans zijn opgemeten en gecarteerd, zoodat de volledige onteigeningsstukken eerlang zullen gereed zijnals wanneer met den aankoop der gron den tegelyk den bouw der kunstwerken een aanvang kan ne men. - Voor de lijn van 's Gravenhage naar Scheveningen heeft het vaststellen der rigting voor de regering wat meer bezwaar ondervondenwegens de vele belangen die daarbij te bevredigen waren. Dit leidde noodwendig tot eenige ver traging, doch thans bestaat gegrond vooruitzigt, dat door de welwillende medewerking van rijks- en stedelijke regering voor den Scheveningschen Spoorweg weldra een rigting zal zijn vastgesteld, in alle deelen aan haar veelzijdig doel be antwoordende, allezins tot nut en zonder ongerief of ontsie ring van de residentie. Dingsdag 11. zijn van Gorinchem wederom 62 noodlij denden, die aldaar verpleegd werden, naar Brakel vertrokken. Dagelijks verlaten ook de huisgezinnendie te 's Bosch ge herbergd werden, die stad en keeren naar hunne dorpen terug. Aldaar is onder eerevoorzitterschap van den Commissaris des Konings in Noord-Brabant een Commissie gevormd tot het inzamelen van bijdragen tot oprigting van een monument van hulde en dankbaarheid voor Z. M. den Koning. Men schrijft uit Zalt-BommelHet vloed water was Woensdag in den polder weder hooger. Jammer dat de mas sa's ijs, die zich in het veld bevinden, de trekslooten ver stoppen en alzoo de afwatering belemmeren. Ook hebben wy ons van de verwoestingen door het water veroorzaakt gaan overtuigenen bevonden dat hetgeen er reeds van gemeld is niet overdreven was. Men kan hier meer dan vroeger van een en ander zien; doch toen de communicatie moeijelijk was, getroostten zich vele nieuwsgierigen een moeijelijke reis, maar nu zulks gemakkelijk gemaakt wordtziet men er wei nig. Dagelijks vertrekken er noodlijdenden naar hunne woningen. Woensdag avond kwam een man, vrouw en zuster van 's Bosch; komende op de hoogte van de Lucht vroeg de nog jonge vrouw om een oogenblik stil te staan en naauwelijks was aan dat verzoek voldaan of zij viel levenloos neder; de man, die zijn vrouw naar het gasthuis zag vervoeren, was ra deloos." De internationale wedstrijd van gras-maai-werktuigen met paardenkracht, in Junij I860 op Rusthoek bij 's Graven hage gehoudenheeft de elders verkregen uitkomst beves tigd, dat paardenkracht met voordeel kan worden aangewend om ook bij den hooioogst het zoo gewone gebrek aan ar beiders te gemoet te komen. De Hollandsche Maatschappij van Landbouwhet gebruik van doelmatige en voordeelige werktuigen bij den Nederlandschen landbouwer wenschende aantemoedigenheeft op hare laatste algemeene vergadering op voorstel van het hoofdbestuur, beslotenop nieuw derge- lijken wedstrijd uitteschrijven. De wedstrijd zal worden ge houden in de eerste helft van Junij 1861, op de gronden van den heer B. A. baron van Verschuer, in den Haarlem mermeerpolder; 1200 wordt beschikbaar gesteld om door de commissie van beoordeeling te worden verdeeld in twee of meer prijzen voor ieder soort, als; grasmaaijers voor paar denkracht 500, hooischudder 250, paardenharken /200, voertuigen voor een of meer paarden 150 en handpereed- schap f 100. Bovendien worden er getuigschriften

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1