Buitenlandsch Nieuws. van zijn eigen kind2in het register van overlijdenhet overlijden van dat kind, waarbij hij al» aangever is gecom pareerd voor zich zeiven als ambtenaar van den burgerlijken stand, om de geboorte en het overlijden van zijn kind te constateren. Het bleek ter terechtzitting, dat op het oogen- blikdat beide acten moesten worden ingeschrevenM. K. de eenige ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente S. was, daar de andere ambtenaar wegens ziekte zijn func- tiën onmogelijk konde waarnemen. Het O. M. requireerde de schuldigverklaring van M. K., op grond van art. 4 van het kon. besluit van 8 Junij 1823 (Stbl. N®. 21), in verband met de wet van 6 maart 1818 (Stbl. N#. 12) en de wet van 29 Junij 1856 (Stbl. N°. 113) en mitsdien veroordeeling tot twee geldboeten, ieder van 10 en in de kosten. Voor M. K. trad op Mr. J. van der Leeuw, advocaat te Amersfoort, die in een zeer uitgewerkte pleitrede betoogde 1°. de nietigheid der dagvaarding, omdat deze was' geschied door een rijks veldwachter en niet door een deurwaarder. Pleiter verklaarde, dat hij liever van dit middel geen gebruik zoude gemaakt hebben, doch zich daartoe genoopt gevoelde, omdat deze dagvaarding zulk een curieus stuk was, zijnde namelijk be- teekend ten woonlmize van den beklaagde te S., sprekende met hem in persoon te A.2*. de onbevoegdheid des kanton rechters om in dezen te oordeelen, omdat het kon. besluit van 1823 na de invoering van ons tegenwoordig Burg. Wetb. geen rechtskracht meer bezat en M. K. dus, zoo het 'feit strafbaar was, terecht moest staan voor de arrondisse- ments-rechtbank als den daartoe door liet Burg. Wetb. en het Wetb. van Burg. Rechtsv. aangewezen bevoegdeu rech ter; 3°. dat, al ware het Kon. besluit van 1823 nog van kracht, dan nog M. K. geen strafbare daad had gedaan, De kantonrechter zal Dingsdag 5 Maart eerstkomende uit spraak doen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond onder medewerking van Mevr. Rosa de Vries worden ten tooneele gevoerd de opera Norma. Men verzekert, dat Diakenen der Nederd. Herv, Gem. alhier de vereischte magtiging hebben verkregen tot verkoop van een gedeelte der op het grootboek der Nationale Schuld ingeschreven kapitalenten einde te dekken de kosten van het bouwen van 40 nieuwe huisjes in de Verwerstraat. Toezegging van beroep is gedaan door den Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Loon op Zand aan den kandidaat J. H. Gravenstein. - Ds. J. van der Werf te Wijk bij Heus- den heeft bedankt voor het beroep naar Genemuiden- ter wijl de kandidaat W. H. Krijt dat naar Harderberg en Ds. J. Beijer bij de Christelijke Afgescheidene Gemeente te Leeu warden dat naar de Gereformeerde Gemeente Reddersburg in Zuid-Afrika hebben aangenomen. De Leidsche Gemeenteraad heeft 11. Donderdag besloten aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken de ont binding der overeenkomst te verzoekenonder aanbieding van den aangekochten grond en een geldelijke bijdrage in de kosten van vergrooting van het Academisch Ziekenhuis, bij aldien het Rijk zich daarmede belasten met bereidverkla ring om ten behoeve van het geneeskundig onderwijs nadere schikkingen te maken. Nog is in dezelfde Zitting door den Gemeenteraad vastge steld het bestek tot het dempen van de Marendorpsachter- grachtloopende van de Mare over de R. K. Kerk aan de Hartebrug naar de Oude Singel, tot de nabijheid der gewezen Afgescheidene Kerk. Dit jaar reeds moet de aanvulling met zand geschiedenterwijl binnen twee jaren het geheele werk met de riolen enz. moet voltooid zijn. In de maand Augustus 1861 zal binnen Leiden plaats hebben de reünie der Leidsche Jager-compagnie van 1830-1831. Van Soerabaya schrijft men aan het Bataviasch Han delsblad //De heer Rappard, schoonzoon van den directeur der pro ducten had een contract voor den afvoer van gouvernements producten van Madioen en Ngawie, hetwelk is komen te ex pireren. Dat contract moet hoogst voordeelig zijn en is vol gens aan mij gegev.en verzekering, voor vijfjaren op de oude voor waarden verlengd geworden. Is dit geen gunst? Waarom het niet publiek uitbesteed Het antwoord is ligt te vinden. Maar nu staat nog een dergelijke bevoorregtiging te wachten. Wat men toch aan den eenen gunsteling toestaatzal men aan den anderen niet weigeren. De heer Couperus is contractant voor den afvoer van gouvernementsgoederen en producten van Ke- dirie naar Soerabaya voor den tijd van 16 jaren. Dat contract komt in 1862 te expireren. Toen het contract nog vijf jaren duurde, werd den heer Couperus 80,000 winst voor den nog loopenden contractstijd gebodenen hij weigerde. Men zegt dat dit contract een winstje van f 35/m. 'sjaars afwerpt. De particuliere vracht naar Kedirie bedraagt 15 koper per koyang; dit betaalt ook de heer Couperus. Hij ontvangt van het gouvernement terug f 1 koper per picol of 30 koper per koyangdus het dubbele. Nu heeft de gemagtigde want ZEd. leeft er goed van in Holland, verzoek gedaan, om het loopende contract voor tien jaren te verlengen. Ware het niet te wenschendat ook hiervanin het belang der industrie en van 's lands kas, een uitbesteding plaats had?" De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag 's namiddags ten 5 ure 42", 's avond» te 8 ure 40°, te 10 uur 38*, middernacht 38°. Vrijdag 's morgens ten 3 ure 36°, te 5 uur 38°, te 8 uur 41°, 12 te 2 uur en 4 uur 45°. Naar men verneemt, zal de Sardinische gezant, die te Parijs voorloopig door een gelastigde werd vervangen weldra weder naar onze hoofdstad terugkeeren. Men beschouwt dit natuurlijk als het meest afdoend bewijs van de goede ver standhouding tusschen Frankrijk en Piemont. Nog een ander bewijs hiervan vindt men in een gesprek hetwelk de Keizer in het laatst der vorige week heeft gehad met een hoogge plaatst persoondie uit Turin in last had ontvangenom nader des Keizers gevoelen te vernemen omtrent de Romein- sche kwestie. Bij die gelegenheid heeft namelijk Z. M. gezegd dat het Piemonteesch gouvernement maar moest zien, hoe het zich op de meest geschikte wyze met den paus kon verstaan hetzij om deze tot zijn aftreding te doen besluiten hetzij om hem overtehalen tot een gemeenschappelijk overleg met Pie mont. De Fransche regering zou zich daar buiten houden. De bedoelde persoon maakte daartegen de aanmerking, dat Pie mont niet vrij in zijn handelingen was, zoolang de Fransche bezetting zich te Rome bevindt. De Keizer gaf daarop niet onduidelijk te kennen dat hij wel voornemens was die troe pen terug te ontbiedenmaar dat hij in allen, gevalle eerst wilde afwachtenof de oorlog tegen het voorjaar ook zou uitbreken, omdat wanneer het dan werkelijk tot een oorlog kwam, de bezetting van Rome, uit een strategisch oogpunt beschouwdvoor Frankrijk onmisbaar was. Te Bern is men bijna algemeen van gevoelen dat in Sardinië een groot plan voor het aanstaande voorjaar wordt voorbereid. Onophoudelijk worden vele in Duitschland ge kochte wapenen over Zwitserland naar Piemont gevoerdter wijl alle aanhangers van Garibaldi, welke in Zwitserland ver toefden zich plotseling naar Genua moesten begeven. Alle reizigers uit Lombardije en Piemont steramen daarin overeen, dat er weder iets op til is. Uit Weenen meldt men, dat een SOOOtal opstandelin gen uit het district Jenibazar, ondersteund door een aantal Montenegrijnenhet stadje Bihar overvallen en zich aan de verregaandste wreedheden schuldig gemaakt hebben. Nadat zij de inwoners uitgeschud, de huizen geplunderd en in brand gestoken haddenis een 50tal der Mohammedaansche bevol king vermoordonder de laatstbedoelden bevonden zich vele vrouwen. Volgens mededeelingen uit Rzetzow in Gallicie zijn de vrouwelijke dienstbodendie de Rooxnsche godsdienst belij den en ten huize van Israëliten dienen, voor eenige dagen door de policie op het stadhuis ontbodenaldaar aangekomen werden zij gelast zich naar het hoofd der geestelijken te be geven die haar kennis gaf, dat zij tegen den lsten der vol gende maand haar dienst moesten opzeggenwilden zij niet blootgesteld zijn aan de straf, welke tegen weerspannigen zou worden uitgesproken. Bij de jeugdige en algemeen geachte weduwe van een der consuls te Konstantinopel werd dezer dagen een persoon

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2