N°. 311. Zaturdag 2 Maart. A0. 1861. 'Binnenlandsch Nieuws. 1°. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijks Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leidsn (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 55 m 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 ra., 'savouds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; - van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den 2#n luit. A. C. Feith van het reg. veld artillerie in zijn rang en anciënniteit overgeplaatst bij de ar tillerie in Oo*t-Indië. Men verneemtdat de kapitein der artillerie Knoop op zijn verzoek met het einde van het loopende studiejaar van zijn betrekking bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda zal worden ontheven en vervangen door den len luit.-adjudant van Haeften, die alsdan zou worden opgevolgd door den lui tenant Schneider, thans werkzaam bij 's Rijks constructiewin kel te Delft. Ook de luitenant der genie Baud zal de Aca- mie verlaten. 't Berigt uit 'sHage, dat Prof. Vissering de portefeuille van Finantiën was aangebodenwordt tegengesproken. Even zeer wordt getwijfeld aan de optreding van een Ministerie van Reenen en mag als een bloot gerucht, hoe algemeen ook te 'sHage verspreid, worden beschouwd, dat Z. M. den heer Thorbecke met de zamenstelling van een Ministerie zou heb ben belast. Intusschen wordt door een blad uit de residentie verzekerd, dat de Ministers Donderdag hun ontslag nog niet hadden ingediend. Heden Vrijdag middag ten 3 ure heeft er wederom een buitengewone ministerraad plaats gehad. Daaruit blijkt dus, dat er nog niets defentief beslist is. In de Zitting der Tweede Kamer van 11. Woensdag- heeft de heer Begram de plaatsgegrepen rampen voorname lijk toegeschreven aan de sluiting der killen en de vorming der Nieuwe Merwede en gevraagd: 1*. zal in weerwil vau het voorgevallene in de vorige maand van regeringswege worden voortgegaan om alvorens de nieuwe rivier, de Nieuwe Merwede genaamd, behoorlijk is gevormd en dus voldoende gelegen heid tot afvoer van ijs en water bestaat, de vermogende kil len in het Bcrgsche veld allen te digten of gedigt te houden zoodat de gelegenheid tot vrijen afvoer van ijs en water daar door is benomen? 2°. zullen met het oog op de jammerlijke overstroomingen van regeringswege werken worden beraamd waardoor voor het vervolg het ontstaan van zoodanige ram pen kan worden voorkomen? - De Minister van Heemstra beantwoordde de eerste vraag toestemmendop gronddat de Nieuwe Merwede met de digting der killen het meest afdoend middel isom den waterafvoer te bevorderenwaarom met de die Nieuwe Merwede dan ook niet behoorde te Op de tweede vraag was moeijelijk een antwoord te geven, worden gewacht, maar veeleer met alle kracht bespoedigd, waartoe hij voornemens was de noodige voorstellen te doen. want het menschelijk vermogen schoot te kort, om rampen van HoVi.U. ie verhoeden Men kon de dijken van Maas en Waal verbeteren en verhoogenmaar of het mogelijk zou zijn zoodanige maatregelen te nemen dat rampen voortaan onmogelijk zijn, moest worden betwijfeld. Wat nu was ge beurd, is een bijzonder geval, daar nog nooit te voren dijk breuken hadden plaats, gegrepen in den aanvang van den winter bij de vastzetting van het ijs en bij vriezend weder. - De heeren Storm van 's GravesandeDelprat en van Nispen waren ook van gevoelen, dat de vorming van de Nieuwe Merwede en de sluiting van de killen een goed stelsel van rivierverbetering was en het beste middel, om den wateraf voer te bevorderen en ïjsverstdppingen tfe voorkomen. De N. H. M. heeft Donderdag bekend gemaakt, dat hare voorjaars-Koilijveiling te Amsterdam zal plaats hebben op 17 April en bestaan zal uit 462,327 b. De collecte in de provincie Zuid-Holland heeft 201,747 opgebragt. H. K. H. Prinses Marianne heeft daartoe duizend gulden geschonken. Sedert eenige weken wordt door de noordzeevisschers van Arnemuiden eene buitengewone menigte tarbot en andere botsoorten, tongen, wijting en vooral schol gevangen. Een der sloepen ving in 24 uren voor een waarde van 125 een andere had in een sleep voor omstreeks ƒ60 schol. Hoe wel alles geregeld verkocht wordt, voelen de visschers zeer het ontbreken van de versnelde middelen tot vervoer, omdat hun de gelegenheid ontbreekt tot verzending van sommige vischsoorten, die in andere landen aanmerkelijk hooger in prijs gaandoch hier minder gewild zijn. De vaartuigen uit Belgie, die met hen op dezelfde hoogte visschenbedingen van gelijke vangsten aanzienlijk hooger prijzen, door de ge makkelijke verzending aldaar en vrijdom van rechten. Onge lukkig zijn de Belgische markten voor de Nederlanders afge sloten door de enorme rechten, die van hen geheven wor den, zoodat dit bijna gelijk staat met een verbod van invoer. Dingsdag jl. werd voor het kantongerecht te Amers foort de zaak behandeld van M. K., ambtenaar var gerlijken stand der gemeente S., aangeklaagd, kwaliteit van ambtenaar van den burgerlijken ingeschreven in het register van geboorter

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1