Buitenlandsch Nieuws. Met leedwezen verneemt mendat de heer Dr. B. F. Suermanhoogleeraar in de geneeskunde te Utrechtin een hoogst zorgelijken toestand verkeert, zoodat men voor zijn leven vreest. De Kerkeraad der Nederd. Hervormde Gemeente te 's Gravenhage heeft aan den Minister voor de Hervormde H«rv. Eeredienst gevraagd, om het tractement van den jongsten predikant tot f 2080 te verhoogen. Beroepen bij de Evangelisch Luthersche Gemeente te Utrecht Ds. J. W. Th. Lublink Weddik te Zutphen. Te Vlissingen is bij de Hervormde Gemeente het getal predikanten met een 4,n vermeerderd op een landstractement van 1500. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Zee rijp (Groningen) Ds. J. A. P. Ris Lambers, pred. te Schraard; bij de Geref. gemeente onder het kruis te Emden (Koning rijk Hannover), Ds. H. van den Oever, thans te Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben geen voldoende reden gevondenom aan Z. M. de verhooging dei- jaarwedde van den Gemeente-Secretaris van Leiden met/600 voortedragen. De Leidsche Gemeenteraad heeft benoemd tot lid dei- plaatselijke school-commissie Dr. H. Boursse Wilstot Re gent van het Gereformeerde Minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis Mr. H. Obreen en tot Regent van het Min- nehuis M. E. Booy. Het door enkele dagbladen medegedeeld telegrafisch be- rigt van Batavia, van een orkaan, die aanmerkelijke schade aan de koffijplantages zou hebben toegebragt, wordt door geen Koloniaal blad bevestigd. Men leest in het Bat. Handelsblad het volgende: De tijdingen van Banjermassing ontvangen zijn van den zelfden aard als die welke wij mededeelden bij het vertrek dei- vorige mail. De vijand gaat voort met hier en daar verster kingen op te rigtendie door de onzen zonder veel moeite worden overweldigd. Het gouvernement schijnt een spoedig einde van den opstand te verwachtenmaar men heeft ons met die verwachtingen reeds zoo dikwijls gevleid, dat wij hui verig zijn haar thans als gegrond te beschouwen. Wij geloo- ven aan geen duurzamen vrede, zoolang Hidaijat en Antasarie niet in onze handen zijn. De inlandsche ceremoniemeester al hier, zal naar men zegt, met een zending worden belast om hen en overige aauvoerders van den opstand tot onderwerping over te halen. Dit ware voorzeker een schitterende- zege der diplomatie, maar wij durven er niet op rekenen. Aan de opstandelingen in het Ceramsche is vergiffenis be loofd, indien zij de daders overleveren van den moord op een inlandschen schoolmeester te Waisamoe gepleegd. De eilanden Bonerate en Kalao, vroeger behoorende tot het gebied van Boni, zijn door de onzen in beheer genomen. Uit een genoegzaam zekere bron wordt medegedeeld, dat het Oostenrijksche gouvernement eenige onderscheidin gen heeft doen toekomen aan die personendie zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt jegens de wetenschap pelijke zending van het Oostenrijksch fregat Novara, voor ongeveer twee jaren te Batavia op de reede geankerd. Als zoodanig zijn benoemdtot kommandeur der orde van Franz Joseph: de kolonel der genie W. S. von Schierbrandttot ridders derzelfde orde: G. Wassink, destijds president van het Bataviaasch genootschap van kunsten en wetenschappen E. Netscher, destijds lid en J. Munnich destijds bibliothekaris van voormeld genootschap. Voorts tot ridder der orde van de ijzeren kroon: A. H. W. baron de Koekdestijds vice-president van den raad van Ned.-Indië. Nog is aan dr. Fr. Junghuhn en Dr. P. Bleeker de hooge en zeldzame onderscheiding te beurt gevallen tot kan didaten te worden benoemd, om bij de eerste vacature op te treden als leden van de groote keizerl. academie van weten schappen te Weenen. Te Pasoeroean is dezer dagen een enorme groote kro kodil levend gevangen en bestemd om naar een der diergaar den in Nederland te worden overgebragt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag 's namiddags ten 5 ure 38°, 's avond» te 8 ure 37°, te lü uur 36', middernacht 37°. Donderdag 's morgens ten 3 ure 37°, te 5 uur *38, te 8 en 12 uur 40°, te 2 uur 44°, en 4 uur 42*. De stad Turin heeft Koning Victor Emanuel een kost bare gouden kroon aangeboden. Aan de inschrijving uit wier opbrengst de kosten van dit prachtig voorwerp bestreden zijn, hebben alle inwoners deelgenomen. Volgens den laatst opgemaakten staat der bevolking van het Nieuw Italiaansch Koningrijk telde dit 21,092,695 inwoners. Uit de provinciën van Europeesch Turkije luiden de berigten hoogst zorgwekkend. De Turksche Regering zou de draden eener uitgebreide zamenzwering kennendie zich tot in Griekenland uitstrekt en slechts op het signaal wacht om uittebarstenmaar gevoelt zich te zwak om haar te dempen. Een nieuwe ministeriële crisis wordt verwacht en het nieuwe Kabinet zou uit oorlogzuchtige elementen worden zameuge- gesteld. Reeds sedert eenigen tijd loopen geruchten wegens plannen, die Frankrijk ten opzigte der Dalmatische kusten koestert en die met de beweging in verband staan, maar met zekerheid kan daarvan niets gezegd worden. Onder de personendie bij de zaak van Mirès betrok ken zijnnoemt men o. a. de prinses Mathildeden heer de Morny en anderen. Men zegt, dat laatstgenoemde verpligt zal zijn als president van de Kamer van Afgevaardigden af- tetreden. Mirès is thans iets kalmer en brengt den tijd door met schrijven aan den heer de Germinvten einde dezen om trent alles intelichten wat de liquidatie kan bevorderen. In geheel het westelijk gedeelte van Frankrijkin de Vendée en in Bretagne, werft men soldaten aan voor het leger des Pausen. Men spiegelt aan kinderen, aan seminaris ten den palm der martelaars voor, men wijst hen op de herinneringen der kruistogten en men slaagt er aldus in om een nog levendiger ijver dan voor Castelfidardo te doen ont waken. Te Parijs zijn er werfbureaux geopend, hetzij in gods dienstige gestichtenhetzij door aanzienlijke heerendie het ambt van sergeant-werver hebben op zich genomen en daar aan een groot deel van hun fortuin ten koste leggen. De jongste berigten uit Hongarije werpen een zeer on gunstig licht op de wijzewaarop aldaar, hetgeen men heet de rechtsbedeelingplaats vindt. Dewijl men. in Hongarije tot een vroeger standpunt is teruggekeerdtoen sommige klassen der ^maatschappij geacht werden geen rechten te bezitten maar aftehangen van de willekeur der bevoorregte standen in de maatschappijis het toedeelen van zweep- en stokslagen het aanleggen van duimschroeven aan boeren en Israëliten in verscheiden comitaten aan de orde van den dag. De re gering is niet tusschenbeide getredenuithoofde zij bij de hevige gisting der gemoederen een poging tot wering van dergelijke verkeerdheden zeer gevaarlijk moest achten. Beter zal zij, naar men onderstelt, daarin' slagen door den invloed van den baron Vay. Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat de beschaving nog niet zeer diep is doorgedrongenzelfs bij hen, die op de hoogte hunner roeping behoorden te staan. Aan het Britsche monster-stoomschip Great Eastern zijn verschillende verbeteringen aangebragten de directie is voor nemens om in de eerste dagen van April een tweeden proef- togt daarmede naar Amerika te ondernemen, in de zekere verwachting, dat alsdan van de deugdelijkheid van dit vaar tuig genoegzaam zal blijken. Zoo als men weet, verschijnt te Londen, onder redac tie van den heer von Hertzeneen weekblad in de Russische taalkolokol {de klok) genaamd waarin met de meeste vrij moedigheid en satire Russische aangelegenheden worden be sproken. Ofschoon het blad in Rusland verboden is kent de redactie middelen genoeg, om het in Rusland ingang te ver schaffen. Naar men verzekert, houdt Keizer Alexander zelf het blad er op na en verneemt daaruit duizenderlei dingen die hem anders waarschijnlijk nimmer ter oore zouden ko men. Reeds lang heeft men zich te St. Petersburg het hoofd er over gebroken op welke wijze de heer von Hertzen zoo naauwkeurig wordt ingelicht omtrent al hetgeen in Rusland voorvalt, en dat wel in weerwil van de gestrenge controle, waaraan de correspondentie uit Rusland onderworpen is. Nu

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2