Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. verbroken; hij vond die mogelijkheid uitgedrukt in deze zin snede ^van het rapport: #de wet, waarbij de overeenkomst is goedgekeurddient alleen tot autorisatie en staat dus niet in den weg;" - daarom zou hij yoor de conclusie stemmen. - Het lid, dat nu sprak, zag in de overeenkomst niet die buiten sporige geldelijke bezwaren die er uit zouden voortvloeijen en begreep, dat men haar moest naleven. Van dit gevoe len was evenzeer de daarop volgende sprekerwat be trof den geldelijken last, dien hij niet ondragelijk hield; maar wel kwam het hem voor, dat de Raad telkens in moei- jelijkheden zou worden gewikkeldwanneer het er op aan kwamte bepalen wat noodig en niet noodzakelijk was. - De laatste spreker vond bezwaar in de bepaling, dat de genees kundige behandeling alleen moest plaats hebben aan de hui zen der zieke armen en in de opheffing van het Stads-doctoraat. De Burgemeester verklaarde aan het einde der beraadsla gingen, dat hij geen zitting had in den Gemeenteraad, toen het beginsel was in overweging genomen, om de verpleging der zieke armen te regelenzoo als later bij de overeenkomst in 1853 was bepaald; - maar dat hij ook nimmer had ontveinsd, welke bezwaren zich telkens zouden opdoenzoodra er sprake was, om aan de overeenkomst gevolg te geven. - De tegenwoordige beraadslagingen leverden op nieuw het bewijs op, hoe de behan deling van die zaak steeds moeijelijkheden opleverde. Nadat de Gemeenteraad besloot, om het vroeger plan tot verbouwing ter zijde te leggen, schoot er niet anders over dan een nieuw plan te ontwerpendat op veel geringer schaal was ingerigt al zou dit aanleiding geven tot een ander oordeel, dat voor geen wederspraak vatbaar was, - de onvoldoende inrigting van het Ziekenhuis. Het vroeger plan kon niet hier en daar besnoeid en gewijzigd op nieuw worden ingediendtenzij men onvoorzichtig genoeg was de welverdiende beschuldiging zich op den hals te halen dat men met het besluit der meerder heid spotte. Is het laatste plan onvoldoende of gebrekkig ge noemd, men heeft dit gewild, omdat een meer eenvoudig en veel minder kostbaar plan is verlangd. Wil men de overeen komst van 1853 gewijzigd zien, ook daartegen zou bij den Burgemeester geen onoverkomelijk bezwaar bestaan, daar hij niet aarzelde te erkennendat de opheffing van het Stads- doctoraat niet met zijn inzigten strookte. Maar dan had hij een ander rapport van de Commissie gewacht, dat niet gelijk het in behandeling zijnde uitsluitend of hoofdzakelijk be helsde een critiek van de handelingen der Gemeenteraad maar afdoende beweegredenen vermeldde, om den Minister tot een ontbinding der overeenkomst overtehalen. De Burgemees ter verdedigde daarop in bijzonderheden het laatstingediende plan tegen de aanmerkingenin het rapport der Commissie voorkomende en bragt de conclusie in stemming, die met 14 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Uit den loop der beraadslagingen blijkt ten duidelijkste, dat de meerderheid was vóór de ontbinding der overeenkomst van 1853, zonder nog te bepalen wat daarvoor in de plaats zou komen't zij behoud't zij wijziging van den thans bestaanden toestand. Z. M. heeft aan den officier van gez. 2e klasse A. M. Umbgrove, van het reg. gren. en jagers, op aanvrage een eervol ontslag verleend. Uit 's Hage wordt verzekerd, dat Prof. Vissering door den Minister van Justitie vruchteloos is aangezocht, om de portefeuille van Minister van Finantiën te aanvaarden. Door de afdeelingen der Kamer zijn benoemd tot rap porteurs over de wetsontwerpen: 1°. tot het verleenen van naturalisatiënOomen Mensonides, Cool, Lycklama a Nye- holt en de Poorter; 2°. tot wijziging van Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting, de heeren Oomen, Mensonides, van Fraupkj Hugenholtz en Blussé; 3°, nopens den accijns op het gedistilleerd, de heeren Poortman, BetzCool, Heems kerk Bzn. en Blussé; en 4®. nopens het recht van zegel, de heeren van Eek van Heukelom, Begramvan Bosse en Dirks. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden opgevoerd: Jaguarita Vlndienne opera comique. De tiende tentoonstelling van bloembouquetten bloem bollen en potgewassen gisteren in het lokaal der Sociteit de Vereeniging te 's Hage geopendverdient niet minder de aandacht en belangstelling dan vroeger daar ter stede gehou- dene. Was de zomer in meer dan een opzigt ongunstig voor de bloemencultuur, wanneer men de beide zalen doorwandelt, zal men ontwaren wat zorg en volharding vermogenen met welgevallen en bewondering zal het oog weiden over zoo vele voortbrengselen der natuur en der kunst hier bijeengebragt. Dit was de eerste indruk op deze tentoonstelling, die de be zoekers aangename uren belooft en den inzenders gewis de voldoening van op nieuw te hebben doen blijken wat volhardend pogen vermag; smaak heeft voorgezeten bij de schikking van het geheel en de Commissie verdient daarvoor den ruimsten lof. De Commissie van beoordeeling heeft o. a. besloten een getuigschrift toetekennen aan J. F. Meijer, bloemist te Leidenvoor een verzameling van bloeijende viola tricolor, benevens een zilveren medaille aan de heeren H. de Graaf en Zonen te Lisse en een bronzen medaille aan de heeren Ko ning en C®. te Sassen heim voor een verzameling van bloe- jende crocussen. In de Zitting der Tweede Kamer van heden Woensdag heeft de heer Betz zijne interpellatie toegelicht en den vreem den toestand doen uitkomen van een Ministerie zonder hoofde Hij vraagt naar de reden der aftreding van den Minister president van Hall en naar de voornemens der overblijvende leden. Ten slotte stelt hij voor om na den afloop der inter pellatie de werkzaamheden te staken. - De Minister van Heemstra ontkent, dat het Ministerie den heer van Hall als hoofd heeft erkend. Hij was Voorzitter van den Minis terraad voor een jaar zoo dat daaraan niet die beteekenis moet worden gehecht, die de heer Betz daaraan geeft. De aftreding van den heer van Hall staat op zich zelf en gelijk met die der Ministers van Koloniën en van Buitenlandsche Zaken zoodat zij niet noodzakelijk de aftreding van anderen maakt. Aan den Koning blijft die beslissing overgelaten. - De heer Elout kan niet gelooven, dat de Minister-president om een quaestie van eigenliefde zou zijn afgetredenen legt zijn vrees aan den dag, dat het beginsel veld zou winnen, dat de goede staatsmanskunst daarin zou bestaan geen beginsel hoegenaamd te hebben. - De heer de Brauw wijst er op, dat de meesten der tegenwoordig zijnde Ministers met het toen malig hoofd overeenstemden en zijn verdediging steeds heb ben goedgekeurd. Men heeft die politiek vroeger in deze Kamer genoemd de parasitische, hij zal ze noemen de raa- terieële politiekgegrond op eigenbelang. Die politiek moet hij zijn vertrouwen ontzeggen. Er moet bij elk Ku- binet een leidende gedachte bestaan. Van dit leidend begin sel heeft hij van dit kabinet niets vernomen. Dit te ver nemen ligt in de bedoeling van den heer Betz. - Na eenige discussiën is het voorstel om de werkzaamheden te staken met 32 tegen 28 stemmen verworpen. Men wil blijkbaar nog het Koloniaal batig slot behandelen waarvoor de discussiën op a. s. Zaturdag is bepaald. De heer Begram heeft zijn interpellatie toegelichtbetreffende de rivierverbeteringenIn verband met de jongste overstroo mingen, De Minister van Heemstra heeft geantwoord, dat de vorming van een nieuwe Merwede volstrekt noodig is. De heer Begram heeft voorgesteldom een onderzoek naar den toestand der rivierwerken intestellen, - maar die na de dis cussiën ingetrokken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag 's namiddags ten 5 ure 41®, 's avonds te 8 en 10 ure 40°, middernacht 39®. Woensdag 's morgens ten 3 ure 37®, te 5 en 8 uur 36®, te 12 uur 40®, te 2 uur 39°, en 4 uur 38®. Te Napels hebben onlusten plaats gehad; men wilde de opheffing kloosters. De opstandelingen hebben er verscheis

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2