N°. 305. Zaturdag 23 February. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vyf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 n. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen behalve des Zaterdags 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Poitbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Bpoorweg-Telegraaf dagelijks van 89i uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huizs op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijosen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'tRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, Tan de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot Magazijnmeester der art. 1* kl. den Kap. J. J. E. Paravicini di Capelli, thans 2* kl. te Nij megen; - tot magazijnmeester der 2e kl. den len luit. J. Blok van de 3e kl.; - tot magazijnmeester der Marine te Willems oord den boekh. bij de directie der Marine aldaar J. J. A. Bedloo de Bronovo, - tot boekh. den adj.-comm. C. Koster Kruijnen en tot klerk bij de directie der Marine aldaar L. J. G. Dey en te Amsterdam J. P. G. Muller. Woensdag avond heeft de hoogleeraar G. W. Vreede te Utrecht in een daartoe vooraf bestemd uur met zijn toehoor ders de verdiensten van Mr. L. C. Luzac herdacht. Hij wees hen op het welbesteed academisch levenop de streng-klas- siekejuridisch-politische studiën, welke den edelen staats man - kleinzoon en naamgenoot van den grooten Valcke- naer, bloedverwant en kvveekeling van den Hoogleeraar Johan Luzac, den Schrijver der Gazette de Leide en vriend der grond leggers van de Republiek van Noord-Amerika Washington en John Adams - tot het besef van een redelijke en wettelijke vrijheid, later tot de parlementaire loopbaan hadden voorbe reid. - Hij vermeldde ten slotte eenige treffende proeven van Luzac's welsprekendheid uit de debatten der Tweede Kamer van de Staten-Generaal van 1830 en 1845 over de scheiding van Holland en Belgie en over het voorstel tot Grondwet- herziening. Heden Vrijdag voormiddag te 11 uur werd het dierbaar overschot van Mr. Lodewijk Caspar Luzac ten grave geleid en op de nieuwe begraafplaats aan het einde de - Groenesteeg opgewacht door een tal van belangstellende en deelnemende burgers van Leiden. De begrafenisstoet was eenvoudig en stemde geheel overeen met den hoofdtrek van 's mans karak ter, - ontdaan van zwier en praal, allermeest van geleende sieraden. In de rijtuigen, die de lijkkoets volgden, zag men de achtenswaardige bloedverwanten en aanbehuwde betrekkingen, maar ook warme vrienden, zooals den Oud-Hoogleeraar Bake, den Utrechtschen Hoogleeraar Vreede, den Walschen predi kant van Goens. De laatste trad eenige schreden naar het graf, waarin het stoffelijk overblijfsel was neergelaten, en met heiligen ernst op het gelaatopende hij den mondhij wiens hand'op den laatsten rustdag des afgeloopen jaars aan den heiligen disch den overledene nog het brood der ver der dankzegging toereikte en die als Zoeniug en den beker een trouw herder het best den dierbaren man in zijn ver borgen leven kennen kon. - De eerw. leeraar schetste naar waarheid den overledene in fiksche trekken als wars van ijdele praal en vormen, trouw in woord en daad, begaafd met een krachtige en gegronde overtuiging, die tot handelen drong, en met een welsprekendheid, die tot het geweten in drong, ijverig in weldadigheid, gereed om met raad en daad verlegenenveriatenenongelukkigenarmen en kinderen bij te staan. Met welsprekende woorden maakte hij gebruik van de tite en eereteekenendie de overledene droeg, en trachtte ten slotte den indruk te wekkendat de geest van Lodewijk Caspar Luzac zal in wezen blijven, en terwijl de gedaante dezer wereld :>orbijgaatalleen blijven waarheid, kracht en liefde, omdat z'j uit God zijn. De Rector Magnificus Prof. A. Kuenen bragt daarop uit naam zijner ambtgenooten den warmsten dank toe aan debe trekkingen des overledenou voor de groote diensten als Cu rator bewezen en wekte ?''en op, om zijn nagedachtenis in eere te houden. - Namens die bedekkingen sprak de behuwd- neef, Mr. D. Tieboel SiegenbeekBurgemeester van Leiden, met een krachtige stem maar met een diep bewogen gemoed, woorden van dank voor de blijken van deelneming, die de familie ontving. - Onbegrijpelijk dierbaar waren die blijken voor hen, de edele en trouwe echtgenoote, de geliefde zus ter de overige bloedverwantenvan wier hart de dierbare man op het onverwaohts werd losgescheurd. Onbeschrijfelijk dierbaar de tranendie uit zooveler oog op dat plegtig uur ontsprong.1 i en die getuigden van hoogachting en liefde- zij waren een liefelijke balsem op de diepgeslagen wond. Tref fend was de opwekking tot ieder om in eiken kring getrouw te zijn gelijk de overledene was als echtgenoot en broeder, a's bloedverwant en riendals staatsman en als burger, als mensch en als Christen. En alsof er nog iets aan ontbrak, roerend en aandoenlijk was het woord van afscheiddat in dichtmaat de trouwe knecht, Wouter Kruyk, bragt aan den geliefden en zorg/ollen meester, wiens stof daar rustte, ter wijl hij schreijend bij zijn graf stond, maar opwaarts blikte in de hope des wederziens. - Zoo zullen er meer geweest^jffp "^^5, die aangename herinneringen hadden ook bij de treurigheid*** van het oogenblikleden van den Walschen Kerkeraafl irtiïfe y ;\p Vv vrienden van hoogen leeftijd, jonge kennissen di<f bp gezellig verkeer prijsiteldenbeweldadigde huisvaders «i laak bare burgers.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1