wijl zijn zwaard te Rome laten tot bescherming en veiligheid van den Heiligen Vader. Hij kan Italië niet opofferen aan het hof van Rome noch den Paus overleveren aan de om wenteling. Dit is onmogelijk. Hij zal met geduld het oogen- blik afwachtenwaarop der Pauselijke regering eindelijk de oogen zullen opengaan omtrent de gevaarlijke bondgenooten, welke haar hun hulp opgedrongen hebben. Zij zal alsdan weten te onderscheiden tusschen hendie alles gedaan heb ben om haar ten gronde te rigtenen diegenenwelke alles hebben aangewend om haar te redden. Uit de rapporten der prefecten in Frankrijk blijkt, dat de oppositiegeest in de departementen toeneemt. Zij verklaren dat zij den toestand nu nog in hun magt hebben, maar dat zijwanneer wij zes maanden verder zijnzulk een tegenstand zullen ontmoeten, dat hel hun allezins wenschelijk voorkomt, spoedig tot de algemeene verkiezingen overtegaan. Van den heer Casimir Périer ziet een zeer belangrijk geschift over de finantiën des Franschen keizerrijks het licht, waarin aangetoond wordt, dat gedurende de achttien jaren der vrije Julijregering slechts 12 millioen renten in het grootboek der openbare schuld waren ingeschreven, terwijl sedert den val dier regering tot op beden, derhalve binnen den tijd van twaalf jaren, omstreeks 130 millioen renten ingeschreven zijn. Van deze Ontzettend groote som komen 53.923.000 francs op rekening van de vier jaren der republiekeinsche en 34.533.000 francs op die der acht jaren van de keizerlijke regering. De heer Casimir Périer vraagt of deze xzware lastdie op de schouders der volgende geslachten gelegd is, den last van het tegenwoordige verligt, en antwoordt daarop hoe het budget voor 1861 dat voor 1852 met 352 millioen overtreft, waaruit hij het natuurlijk gevolg afleidt, dat alle begrootingen, zelfs die welke werkelijk of schijnbaar sluiten, aan het meest naauw- keurig onderzoekhetwelk een volksvertegenwoordiging uit kan oefenen, onderworpen worden moeten. De voornaamste voorwerpendoor den generaal de Montauban overgezonden en in een van de zalen der Tuile- riën ten toon gesteldzijn de volgende. Wapenssabelshel lebaarden ponjaardeneen complete uniform van den Keizer van China. Men vindt daaronder een helm met een stalen punt op de wijze van de Pruissische helmen en versierd met een groote parel; een prachtigen ponjaard van 25 Ned. d. lengte, waarvan de greep met diamanten is overdekt; een rijk harnachement voor een gezadeld paard; een bevelhebbersstaf, op de wijze van een maarschalksstaf en versierd met drie groote platen van uitstekend fraaijen jaspis. Een Chineesck tempelgerij, met grillige afgodsbeelden, koffers, wierookvazen, een orgel door de Christenzendelingen vervaardigd en dat de wapens draagt van Keizer Napoleon III; voorts een aantal voorwerpenwaarvan de catalogus nog niet is opgemaakt. Men verzekert, dat de Keizerin van Frankrijk weder een eigenhandig schrijven aan de Koningin van Napels heeft gezon den wier gedrag zeer geroemd wordt. Ook zegt mendat zij in Engeland zeer veel sympathie vindt en dat de Engelsche dames, misschien wel dezelfden die Garibaldi de levendigste blijken van bewondering hebben gegeven, een inschrijving geopend hebbenom haar een geschenk als bewijs van sym pathie aantebieden. De Paus heeft den heer Guizot dank laten zeggen voor de deelneming jegens zijn persoon en zijn wereldlijke magt in de academie aan den dag gelegd. Men spreekt nu reeds van het spoedig vertrek van den Franschen gezant, den heer 'de Grammont, uit Rome. De generaal Goyon zou in dat geval bij zijn militair kommando ook de diplomatieke zaken met het Roomsche hof te regelen hebben. Voorts spreekt men van een ultjraatum aan dat hof, dat, bij verwerping, door het vertrek der Fransche troepen uit Rome zou gevolgd worden. Regerings-depêches uit Oostenrijk hangen een weinig gunstig tafereel van den toestand der gemoederen in Honga rije op. De jongste verklaringen van Garibaldi omtrent dat land hebben een soort van schijnbare rust doen ontstaan, die echter op een sein wacht om in een dreigende beweging over te gaan. Bovendien is de houding van de regering en het volk tegenover elkander van dien aard, dat een uitbarsting onvermijdelijk is, vooral nu men op de hulp van Garibaldi *neent te kunnen rekenen. De uitvaardiging van de statuten voor de landdagen der verschillende gewesten van de Oostenrijksche monarchie en voor den rijksraad kan eerstdaags te gemoet gezien worden. Volgens de Oesterr. Ztg. worden zij reeds gedrukt. Indien men afgaat op een schrijven uit Weenen aan de Hamburger Böraenhalledan kan men weinig goeds hopen van het sta tuut voor den rijksraad, dat alles behalve op constitutionnee- len leest zou geschoeid zijn. De moed van den heer von Schmerling, wordt daarin gezegd, is slechts zoo ver gegaan, dat hij een staat van zaken ontworpen heeftvoor welken een liberaal absolutisme de meest passende naam is. Verder heeft hij niet durven gaan. De Ostdeutsche Post laat zich onbe wimpeld uit voor een vrij parlementdat bewustzijn van zijn eigen kracht heeft. De vrijheid in het land zelf, zegt het bladzal de monarchie kracht geven naar buiteneen eer lijke constitutie zal onze weerbaarheid verdubbelen - en laat Sardinië dan Venetie maar aantasten, als het durft. De kracht der Sardinische regering, van Garibaldi, van Türr en de hunnen houdt op zoodra zij niet langer op de revolutie als hun bondgenoot kunnen rekenen. De komst van den generaal von Benedek in de hoofd stad van Oostenrijk werd algemeen toegeschreven aan den wensch des Keizers, óm door den bevelhebber der Ilaliaan- sche armee in persoon inlichtingen omtrent den staat van zaken in Venetie te erlangen. Thans verneemt men uit een zeer goed onderrigte bron, dat zijn reis derwaarts om een geheel andere oorzaak heeft plaats gegrepen. Een der ge neraals dienende onder de bevelen van den Opperbevelheb ber von Benedek is dé aartshertog, die reeds te dikwetf het bewijs heeft geleverd naar het oordeel van von Benedek, dat zijn hooge rang hem ontheft aan den pligt van gehoorzaam heid. Dezen stand van zaken wil de generaal von Benedek niet doen voortduren, dewijl hij schadelijk is voor de dienst. Hierbij komt nog dat de tegenwoordige minister van oorlog, de graaf von Degenfeld, een aristocraat is van deri ouden stempel, die een verklaard tegenstander van Benedek is, uit sluitend omdat hij niet kan verdrageudat iemand, uit een burgerlijk geslacht gesproten tot zoo hooge waardigheid op klimt als met den generaal von Benedek het geval is. Ten einde zich van de ondervonden moeijelijkheden voor het vervolg te ontslaan en de zaken op betereu voet te brengen heeft hij zich derwaarts begevenom bij den Keizer herstel dier grie ven te zoeken. Men twijfelt niet of het zal den generaal ge lukken de bezwaren te boven te komenwant behalve dat zijn bekwaamheid als legerhoofd algemeen worden erkend, is dit vooral bij het leger het geval, waar hij om die reden en om zijn rechtschapenheid en vele andere uitstekende hoedanighe den de lieveling van den soldaat is. Waarschijnlijk ten ge volge van de jongste gebeurtenissen in Napels, heeft de ge neraal von Benedek de hoofdstad onverwacht verlaten om naar Verona terug te keeren, zonder dat men weet welke beslissing omtrent de vroeger opgenoemde punten is ge nomen. De Keizer van Oostenrijk heeft het besluit geteekend waarbij de Schwartspanierkirche tot de Protestantsche dienst zal worden ingerigt, niettegenstaande van de zijde der Katho lieke geestelijkheid velerlei pogingen zijn aangewend om den Keizer van dit besluit af te brengenhetgeen haar om deze reden aanstoot gaf, dewijl de bedoelde kerk vroeger aan de Katholieken behoorde, Bij een voornaam boekdrukker te Londen worden 28 \- millioen Kossuth banknooten, ter waarde van een gulden, ge drukt. Een Amerikaansch actiehouder heeft voor de drukkos ten borg gesproken. Men vex'neemt, dat de infant don Juan zich naar Gi braltar zal begevenom aldaar een bijeenkomst met een aan tal leden der Carlistische partij te houdenten einde maat regelen te beramendie door den dood van den graaf, de Montemolin noodzakelijk geworden zijn. Uit Moskau verneemt mendat gedurende de strenge vorst het vaqm hout daar ter stede 17 a 18 zilv. roeb. (om streeks 30 gulden Nederl.) kostte; tijdens de thermometer 38" Reaumur teekendeheeft meu daar niet gehoorddat perso nen zijn bevroren. Te Petersburg is het laagste punt op bet middaguur 18° Reaumur geweestten gevolge waarvan bij velen ooren en neus zijn bevroren.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2