Buitenlandsch Nieuws. zien naar Tagal, om zich in het bezit van hun eigendom te stellen. Bij de gewestelijke autoriteit vonden zij geen hulpmaar werden zij gesommeerd het land te verlaten. Toen zij hieraan wei gerden te voldoengaf de residentde heer Keuchenius, bevel hen met geweld te verdrijven en een der beide contractanten den heer v. d. B., werd een strop om den hals geworpenzijn handen op den rug gebonden, en zoo werd hij te voet de 15 palen naar de hoofdplaats gebragt. De heer M., die zich tegen de politie verzettewerd na een hevige worsteling overmand eu evenals zyn compagnon geboeid en weggevoerd. Met belangstelling zien wij nadere berigten omtrent deze zaak te gemoet. Het Bataviaasch Handelsblad meldt het volgende uit Tagal: //Hier i3 thans van het bestuur een nieuw misdrijf inge voerd gewordennamelijk het niet afnemen van den hoed voor een vlaggestok. Die stok staat voor des residents wo ning en iedere Chineesdie bij het voorbijgaan .verzuimt dien stok met ontblooten hoofde te begroeten, wordt met 8 dagen gevangenis of 20 rottingslagen gestraft. Eerstgemelde straf werd nog onlangs toegepast op een Chineschen scheepsgezag- voerder, die met de nieuwe uitvinding geheel onbekend was, en wiens vaartuig, hoewel reeds uitgeklaard zijnde, daardoor 8 dagen langer aangehouden werd. De meeste hier woonach tige Chinezen hebben de gewoonte aangenomen blootshoofds te gaanuit vrees van het eerbewijs aan den stok te zullen vergetenof welligt andere nieuw opgerigte stokkenwier heiligheid even streng mogt worden gehandhaafd, niet te zul len opmerken. Er bestaat, naar men zegt, veel geneigdheid bij het bestuur om het bedoelde misdrijf ook onder de Euro peanen van toepassing te verklaren. "Wij willen gaarne van u wetenmijnheer de Redacteur, of men zich in ernst zou kunnen verbeeldendat het gezag van het gouvernement door zoodanige verzinsels in het oog der Chinezen zelve verhoogd worden zal; en of het niet hoog tijd wordt, dat een Chinesche Willem Teil aan de uitvinding van den Tagalischen Gesier een einde kome maken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag 's namiddags te 5 en te 8 uur 34°, te 10 uur 33° en te middernacht 32*. Heden (Woensdag) 's morgens te 3 uur 30°, te 5 uur 26°, te 8 uur 28°, te 12 uur 36°, te 2 uur 38° en te 4 uur 36°. Men verneemt, dat de aanneming van het amendement Vincke in de Bruissische Tweede Kamer in geheel Italië een zeer gunstigen indruk gemaakt heeft. Te Milaan zou men heb ben voorgesteld, om den heer von Yincke als een bewijs van dankbaarheid der Italianen een medaille te overhandigen. Twee dagbladen hebben tot dit doel reeds een inteekening geopend. Louis Gaillait bevindt zich thans te Komewaar hij het portret van den Paus vervaardigt. De verschillende depeches over Rome en Turin ontvan gen, bevestigen alle de belangrijke schade door het bombar dement en het springen van een of meer kruidmagazijnen in de vesting te Gaëta veroorzaakt. Wanneer de daardoor ont stane bres zoowel aan de landzijde als nu aan de zeezijde ware geweest, zouden de Piemontezen er ongetwijfeld gebruik van hebben gemaakt om een storm te wagen. Intusschen blijkt, dat een aantal manschappen en hoofdofficierenwaaron der drie generaalsin de vesting gedood of zwaar gekwetst is en dat vooral de stad veel geleden heeft. Bij het wegrui men der puinhoopendat zeker gedurende de wapenschorsing heeft plaats gehad, is een gedeelte der lijken, waaronder dat van den generaal Traverso, teruggevonden en daaraan een eerlijke begrafenis geschonken. Twee slagtoffers werden nog levend opgegraven. Uit alles blijkt, dat de belegerden nog steeds van een onwrikbaren moed bezield zijn. Naar men thans met zekerheid verneemtheeft de ge neraal Garibaldi zich, ten opzigte zijner voorgenomen reis naar Londen, naar de wenschen der Engelsche regering ge voegd en die reis voor onbepaalden tijd uitgesteld, terwijl de heer Richardson, lid van den .Gemeenteraad der City, zijn voorstel tot het verleenen van het eereburgerrecht aan dien generaal heeft ingetrokken. In Engeland openbaart zich de onwil der liberale partij over het ter zijde stellen door de regering van de reformbill, met kracht. De liberale partij wil een algemeene agitatie te gen het kabinet in het leven roepende reformkwestie kan voor lord Russel weder ernstig worden. Te Preston is Donderdag 11. de katoenfabriek van den heer Hawkins afgebrandwaardoor schade ten beloope van 20 a 30,000 is teweeggebragt. De legitimisten en klerikalen in de Fransche Wetge vende Vergadering zullenovereenkomstig uit Rome hun ge zonden bevelenbij de discussien over het adres van ant woord, de opname der volgende zinsnede voorstellen: //Het Wetgevend Ligchaam dankt den Keizer voor de zorg en den bijstand, welke hij verklaart aan de veiligheid en de souve- reiniteit van den Heiligen Vader te hebben verleend." De regering zal echter dit amendement bestrijden. Te Parijs zijn berigten uit Polen ontvangenbehel zende, dat te Warschau om staatkundige redenen een aantal arrestatien hebben plaats gehad. Een spoortrein van Parijs naar Straatsburg is bij Le- ronville gederailleerd ten gevolge waarvan 7 rijtuigen van een hoogte van 7 meters zijn nedergestort en een aantal reizigers gekwetst. Drie beambten hadden zware kneuzingen bekomen ten gevolge waarvan een is overleden. Het ongeval is ontstaan door het losgaan van een der rails op een punt, waar juist de trein door een helling meerder snelheid verkrijgt. Maandag werden te Parijs gelijktijdig, doch op verschil lende plaatsenin het openbaar verkochteen oud paard van zuiver Engelsch ras en een kleine miniatuurschilderij van Hall ter grootte van een kinderhand. Het paard had 1.500.000 francs aan prijzen bij de wedrennen gewonnen en werd ver kocht voor 25 francs. De miniatuurschilderij welke aan den schilder met 12| francs werd betaaldbragt niet minder dan 7000 francs op. Te Nevers hebben verscheidene modistes, die zich on ledig hadden gehouden met het vervaardigen van japonnen van groene tarlatanernstige ongesteldheden bekomenzoodat men voor vergiftiging vreesdebij onderzoek is geblekendat de groene verwstof, die voor het kleuren der stof was gebe zigd, vergiftige deelen bevatte. Dames, past op de groene tarlatan Uit Ensereulin Henegouwenwordt het volgende voor val gemeld: Een zeventigjarige vrouw begaf zich 's avonds over den Rijsselschen weg naar Ensereultoen een harer kennissen haar inhaalde en vroeg hoe het kwam, dat zij zich nog zoo laat op weg bevond. #Ik kom uit Rijsselant woordde zij/rwaar twee mijner dochters in een betrekking zijn geplaatst, en hoewel het slecht weer is, beklaag ik mij toch niet over mijn reis, want ik breng 200 fr. mede, die mijn dochters mij gegeven hebben." Hiermede eindigde het gesprek en zij gingen een kwartier lang naast elkander voort. Toen zij een kromming van deü weg genaderd warenwilde de man in plaats van rechtuit te gaanzijn togtgenoote over halen een dwarsweg inteslaan waardoor zijnaar zijn bewe ren spoediger te huis zouden zijn. Ten einde in het donker niet alleen verder te gaangaf de oude vrouw aan zijn ver langen gehoor; maar toen zij op zeker punt gekomen waren, sprak de man: //Geef mij nu uwe 200 fr. of ik werp u in die puten terwijl hij dit zeidewees hij naar een met planken overdekten put, zooals men er meer in de omstreken van sommige dorpen vindt. De ontstelde vrouw werpt zich op de knieën voor den booswichten na aanhoudend smeeken geeft zij hem hare 200 fr. over, terwijl zij hem bidt haar als gunst het leven te laten en hem belooft de zaak niet bij het gerecht te zullen aangeven. Maar hij, aan de oprechtheid ha rer woorden geen geloof sladndebukte zich om de planken die de put bedekten weg te schuiven. Op dat oogenblik kreeg de oude vrouw, die wegens hare hooge jaren geen heil in de vlugt zag om een vreesselijken dood te ontkomen als het ware een plotselinge ingeving: zij greep den ellendeling aan en stortte hem zeiven in den put. neder. Vervolgens ging zij haar aanklagt doen bij het gerechtdat zich dadelijk naar de plaats begaf en het lijk uit den put liet halen de 200 francs werden bij den doode gevonden. Te Weenen stond onlangs voor de rechtbank een 18-jarig

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2