Buitenlandsch Nieuws. Naar wij vernemen zal er op 's Konings last aan al de ledenuitgemaakt hebbende de eerewachtenbij gelegenheid van 's vorsten intogt op Zaturdag jl., een photographie wor den uitgereikt, 's Konings beeldtenis voorstellende, en wel begeleid door een brief van dankbetuiging. De heer J. de Booijborstelmaker te 's Hertogenbosch wiens benoeming tot ridder der orde van de Eikenkroon gemeld is, is Vrijdag tén gevolge van typhus overleden. Men schrijft zijn ziekte toe aan inspanning bij de liefdadige verzorging der ongelukkigen door den watervloed in het Waaggebouw aldaar. Het provinciaal gerechtshof van Noord-Holland heeft ter benoeming van een raadsheer in plaats van Mr. P. Elias, tot lid van den Hoogen Raad benoemdop de aanbevelings lijst geplaatst: 1°. Mr. W. Goedkoop, griffier bij het hof; 2°. Mr. J. F. T. van Valkenburg, lid der gedep. Staten van Noord-Holland. 3°. Mr. W. T. Dijkerssubst. griffier bij het Hof; 4°. Mr. A. de Vries, rechter in de arr. rechtbank te Amsterdam; 5°. Mr. F. G. R. H. van Lilaar, subst. griffier bij het Hof en 6°. Mr. M. S. T. de Moraaz Imans rechter bij de arr. rechtbank te Haarlem. De waterstand te Zalt-Bommel wa3 Zaturdag 1.13 Ned. el gevallen- tot Zuilichem en opwaarts tot Keulen heeft men open water, maar tot Dalem zit het ijs nog vast. Die ijsdam kan èvenwel niet veel kwaad meer doen, daar het water er goed doorstroomt en het gevaar voor den Tielerwaard en den Alblassqrwaard gelukkig voorbij is. Te Nijmegen is de gierbrug weder gelegdzoodat de overvaart geregeld geschiedt. Er is vrees, dat de dijkbreuk te Leeuwen niet meer zal te herstellen zijn, maar de Waal aldaar zijn loop zal houden en zich in de Maas ontlasten. Aan een rapport van den ingenieur Waldorp uit Go- rinchem van den 7 dezer, wordt het volgende ontleend vHeden morgen ten 8 uur waren wij stoomklaar. Te Go- rinchem den inspecteur en eenige beambten van den water staat aan boord genomen hebbende, kwamen wij voor de ontzettende ijsmassa, die van den Maasmond bovenwaarts de Waal opzat, en begonnen terstond den aanval. Het ijs was tot aan den bodem zoo dik opeengescboven, dat wij al dade lijk met de boot vastzaten. Door welgepaste manoeuvres ge raakten wij weder los en stoomden er op in, steeds ijsklom pen als kleine eilanden afstootende. De dikte van het ijs, zoo als het daar opeengeschoven zat, was niet te bepalen, maar aan de omkantelende bonken konden wij tot vier el schatten. Wij hebben gewerkt tot dat de steenkolen op waren en zij ten 4J- uur hier teruggekomen om steenkolen in te nemen en onze schoepen alsmede een verbogen wielstang in orde te brengen, ten einde morgen ochtend het werk te kunnen her' vatten. Van den ijsdam hebben wij 850 ellen afgebroken over de volle breedte van het vaarwater, hetwelk te Loevestein ruim 100 el breed is. De dam liet veel water door, gelijk wij aan den steeds sterker wordenden stroom konden be merken." Gedurig worden te Nijmegen nog personen van de over stroomde streken ter verpleging overgevoerd. Treffend zijn hunne verhalen over den doorgestanen kommer. Op het Stad huis is een groote hoeveelheid kleederen en worden gedurig eetwaren aangevoerd. Onder anderen heeft de uitgever der no velle van Ds. ter Haar reeds schoenen, petten, sokken, hem den en noodige kleedingstukken (met behulp van liefdadige inrigtingen vervaardigd) der commissie ter hand gesteld. Men is Donderdag morgen aangevangen met den nuttigen maatre gel de vele kinderen onderwijs te doen verschaffenwaartoe het gebouw van het R. C. armbestuur op^de Houtmarkt is aangewezen. Het Protestantsch ziekenhuis is aangeboden voor eenige te wachten bevallingen. Men is genoodzaakt geweest twee ongelukkigen in de inrigting voor krankzinnigen te ver plegen waarvan de een van schrik bij de doorbraakde an dere van vreugde over onverwachte redding, het verstand ver loren had." Als een bewijs welk een ontzettende massa water zich op de overstroomde landen in het land tusschen Maas en Waal bevindt, wordt medegedeeld, dat Woensdag bij een ge dane peiling een half uur landwaarts in van de doorbraak bij Leeuwen is bevonden dat aldaar 30 voet water stond. In het zelfde schrijven wordt gezegd, dat het dorp Alphen nagenoeg geheel vernietigd is en herbouwd zal moeten worden. Voortdurend blijven de berigten wegens den waterstand der rivieren gunstig en schijnt de vrees voor nieuwe onheilen geweken. De stoombootdiensten op den Rijn en de Waal zijn weder hervat en de gelegenheid om zich te overtuigen van de verwoestingen, die de watervloed heeft aangerigt en van ellende, waarin nog zoo velen onzer landgenooten verkeeren is nu voor hendie daarin belang stellengeopend. Onbe grijpelijk is de uitgestrektheid van de schadedie geleden wordt en wanneer we luisteren naar het verhaal onzer stad- stadgenootendie de gevolgen van de vreeselijke doorbraak te Leeuwen voor een deel hebben aanschouwd, dan staan we verbaasd over de kracht,' die de stortvloed van ijsschollen te weeg bragt en ongelooflijk komt ons voor de vlugtige schets, die zij daarvan geven en van den toestand der ongelukkigen die er door werden geteisterd. LI. Donderdag vonden nog eenige personen, die in vaartuigen het overstroomde gedeelte tusschen Maas en Waal bezochtenom voorwerpen optevis- schen die men nog mogt vindentusschen het ijs bij Leeuwen een stuk dak van een weggedreven huiswaarop een kind van 8jaren, wiens ouders in den vloed waren gebleven, - en dat weesje was nog in leven en gezond, ofschoon het in 7 dagen geen voedsel had genoten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag 's namiddags te 5 uur 45°, te 8 uur 43°, te 10 uur 39°. Zondag te middernacht, te 3 en te 5 uur 39°, te 8 uur 36°, te 12 nur 42°, te 2 uur 41°, te 5, te 8, en te 10 uur 38°, en te middernacht 37°. Heden (Maandag) 's morgens te 3 uur 32°, te 5 uur 30°, te 8 uur 28°, te 12 uur 36°, te 2 uur 36° en te 4 uur 32°. Uit Napels wordt berigt, dat een Spaansche stoomboot, die met depêches voor Koning Frans Gaëta wilde binnenloo- pendoor de Sardiniërs genomen isalsmede vier pauselijke vaartuigendie levensmiddelen voor de vesting aan boord hadden. Uit Gaëta wordt berigt, dat een afgezant van den graaf van Chambord aldaar is aangekomen en bij een batterij aan een soldaat in grijzen kapotjas verzochtom een officier, te sprekendaar hij depêches had voor Koning Frans. Die sol daat was de Koning zelf, die hem mededeelde, dat hij dage lijks met de Koningin bij de soldaten in de cantine kwam, omdat hij beducht was voor verraad. Keizer Napoleon schreef 5 Febr. aan prinses Mathilde: //Ik haast mij om u medetedeelen dat'ik in den loop van den voormiddag reeds drie depêches heb ontvangen, waaruit het mij blijktdat het geschut van Cavelli tegen Gaëta een verschrikkelijke uitwerking heeft gehad. De prins de Carignan die zich aldaar bevind, heeft het noodige ten dienste der ge kwetsten naar de vesting gezonden en aan Koning Frans ge schreven dat die maar zeif de voorwaarden der capitulatie moest regelen, Gaëta verkeert dns in een vrij critieken toe stand." Alvorens Berlijn te verlaten ontving de generaal de Lamarmora de orde van den Rooden Adelaar met brillanten. Naardien de Koning van Sardinië de hoogere orde van den Zwarten Adelaar niet bezit, kon deze zijnen gezant niet ver leend worden. Ofschoon de zending des generaals geen bij zonder staatkundig doel had, zal zijn bezoek toch een meer verzoenenden geest in de betrekkingen tusschen de beide Re geringen gebragt hebben. Meer dan vroeger is het te voorzien, dat graaf Cavour, na de vóór het einde van Februarij te ver wachten afkondiging van het eenig Italiëde nu en dan voorspelde diplomatieke crisis vermijden zal, terwijl het reed» nu als zeker schijnt aan te nemen, dat geen der Regeringen, welke dienaangaande een tijd lang konden aarzelen, zich tegen de erkenning van het nieuwe Koningrijk verzetten zal. Voor de bijzondere zending naar Turijntot kennisgeving der troonsbeklimming des Koningswordt de luitenant-generaal von Bonin genoemd. Nagenoeg gelijktijdig met de onderscheiding, den Sardini- schen gezant bewezen, heeft de Koning den Groothertog van Toskane de Orde van den Zwarten Adelaar verleend, terwijl

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2