Buitenlandsch Nieuws. Men spreekt van een geruchtvolgens 't welk er onder handelingen zouden zijn aangekuoopt tusschen het Pruissische kabinet en Badendie niets minder ten doel zouden hebben dan den afstand van dat Groothertogdom aan Pruissen. Volgeus een officiële statistieke opgave bedroeg de op laag der Berlijner dagbladen gedurende de eerste maand dezes jaars voor de Volkszeitung 26.200, voor de Vossische Zei- tung 13,000, voor de National Zeitung< 3000de Kreuzzei- tung 7600, de Anzeiger 7800, de Spener Zeitung 5500, de Preussische Zeitung 2000, de Kladderadatsch 36,000 exem plaren. van hel jaar 1855. Een gekuischte stijl, een aangename voordragtlevendige schetsen ran de lotgevallen en ervaringen op die reis naar den Mont-Blanc - een indrukwekkende wijze van voorstelling van toestanden en ontmoetingen in het aan natuur- tooneelen zoo rijke en gewigtige oord- niet minder de echt reli- gieuse tint, dié het verhaal kenmerkte, - alles gaf stof tot een edel genot, dat men wel gewenscht had nog wat langer te mogen smaken. - Maar de voordragt van eenige dicht stukken door onderscheidene rederijkers wisselde die lezing af en schonk een ander soort van genot, dat verhoogd werd door de uitvoering van muziek en zang, waarbij onze Leid- sche zangeres Mejufvr. Ie Lièvre en de Vereeniging van Mu sici nieuwe proeven gaven van hunne uitstekende talenten en klassieke smaak in toon- en zangkunst. - De voorstelling werd besloten met de uitvoering van het Declamatorium Egmond van Goëthe, Muziek van Beethoven. De declamator W. T. Werst vervulde de moeijelijke taak met de meest mogelijke juistheid en gaf stof tot bewondering van zijn talent, dat niet alledaagsch mag heeten. In het vuur der voordragt vergat hij de kalmte nietdie den man kenmerktegeheel vervuld met het gewigt zijner taak. - De lieve zangeres stond hem waar diglijk ter zijde en welverdiend is de lof en hooggepast waren de toejuichingen, die het orchest ten deel vielen, waarop Lei den terecht roem mag dragen. Zóó leenden zich toon- en zangkunst, opgeluisterd door de gaven van uiterlijke welsprekendheid en de proevën van ge- kuischte taal en stijl- tot voorziening in den nood van ramp spoedige landgenooten. Een edel en Christelijk doel, dat be vorderd is door middelen, die we wel wenschten, dat meer al gemeen werden aangewend tot veredeling van smaak en tot opwekking van die gevoelensdie er toe leiden moetenom den mensch en zijn voortreffelijke gaven te ontwikkelenop dat ze tot nut van anderen worden aangewend, zoodat niet het misbruik het heilryk gebruik keeren of belemmeren. Heden had de plegtige overdraging van het Rectoraat dezer Hoogeschool in het Academiegebouw plaats door den Hoogleeraar Mr. J. de Wal aan zijn opvolger, den Hoog leeraar Dr. A. Kuenenmet het houden cener plegtige rede voering: de origine ntunerü Rectoris Magnijici eiusque creandi rationediversie temporibus locisgue diversa. Daarna werd aan den heer J. A. Kramer, Jr. Jur. Cand. aan de Leidsche Hoo geschool de zilveren medailleen aan de heeren R. de Marees van Swinderen Jur. Cand. aan de Groniugsche HoogeschoolJ. Bolhuis van Zeeburgh, student in de Letteren en M. Snellen, student in de philosophie aan de Leidsche Hoogeschoolge tuigschriften uitgereikt voor de beantwoording van uitgeschre ven prijsvragen. - Tot Secretaris van den Academischen Se naat is benoemd de Hoogleeraar H. J. Halbertsma. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag 's namiddags te 5 uur 48°, te 8 uur 42°, te 10 uur 86° en te middernacht 35°. Heden (Vrijdag) 's morgens te 3 en te 5 uur 33°, te 8 uur 34°, te 12 uur 45°, te 2 uur 48° en te 4 uur 45°. Het doel der reis van den prins de Carignan naar het Piemonteesche kamp voor Gaëta betrof een nieuw belegerings plan van Generaal Cialdini, ten doel hebbende, om de vesting geheel intesluiten en eenige nieuwe batterijen zoo te plaatsen dat de stad zelve geheel in braud kan worden geschoten, ter wijl men de verdedigingswerken voorloopig in rust zou laten,- Men zegt, dat de Koningin van Napels door het springen van een bom aan de hand was gewond. Van de Koningin van Napels zijn Donderdag 31 Jan. weder brieven voor hare ouders ontvangen, welke door tus- schenkomst vau de Russische gezantschappen verzonden zijn. De Koningin schecef, dat zij tegenwoordig met haren echtge noot de zee-kazematteu had betrokken, terwijl zij hare ouders dringend verzocht, dat deze zich over haar niet ongerust zou den makendaar haar toestand in de gegeven omstandigheden niet beter kon worden verlangd. Zij verhaalt daarin ook, dat zij door een bom, die in bet vroeger bewoonde paleis was gedrongen; eenige glasscherven in het gezigt had bekomen. Dezer dagen werd uit Italië geschreven dat er een on- dcraardsche telegraaf tusschcn Rome en Gaéta bestand, waar door men voortdurend berigten nopens 't beleg van Gaëta uit Rome ontvangt, niettegenstaande die vesting van alle ge meenschap is afgesloten. Een particuliere brief bevestigt een en ander ten volleen voegt er bijdat de Sardinische Re gering door een detachement der genie ijverige nasporingen heeft doen instellen om dat middel van gemeenschap te ont dekken. Alle pogingen zijn tot op het oogenblik vruchteloos geweest en velen onderstellen dat hier veeleer aan verraad moet worden gedachtdaar de Napelsche deserteurs bepaald ontkennen, dat een zoodanige telegraaf bestaat. De heer de Kersaurie, neef en erfgenaam van den heer de la Tour d'Auvergne, den eersten grenadier van Frankrijk, heeft aan Garibaldi den degen van zijn oom ten geschenke aangeboden. Garibaldi heeft het geschenk aangenomen onder bepaling, dat het na zijn dood aan de familie zal terugkee- renopdat een nieuw Fransch plebiscit er over beschikke te» gunste van den waardigste. Garibaldi is nu voor goed teruggekomen van zijn besluit om in Maart uit te trekken ofschoon hij meer dan ooit over tuigd is van de noodzakelijkheid, om nog eens voor de Ita- liaansche zaak te velde te moeten trekken. Het comité der vereeniging tot oprigting van een gedenkteeken voor Dr, Maarten Luther te Worms heeft zijn vierde jaarverslag openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat reeds twee beelden van dit grootsche monument, Luther en Wiclef voorstellende, door den beroemden Rietschei zijn voltooid en aan de kunstgieterij te Lauchhammer in Pruissisch Saksen af geleverd. De drie andere voorloopers der Hervorming, die aan de hoeken van het voetstuk moeten aangebragt worden zullen nog dit jaar voltooijing erlangen. Tot bestrijding der kosten worden 200,000 11. gevorderd., terwijl 151,000 ff. voor handen zijn. Het comité hoopt, dat dit deficit grootendeels door bijdragen uit Engeland zal gedekt worden, alwaar zich, onder bescherming van de Koningin en den Prins Gemaal, een commissie tot bevordering der zaak gevormd heeft, aan wier hoofd de aartsbisschop van Canterbury en verscheiden audere hoogst invloedrijke personen staan, Ook hoopt men een gedeelte der nog ontbrekende middelen te verkrijgen door den verkoop van afbeeldingen van het gedenkteekenwaarvan nog 40,000 exemplaren bij F. A. Brockhaus te Leipzig voor handen zijn. In Baden en Hessen werden daarvan reeds 10,000 exemplaren verkocht. In Kassei is sedert eenige dagen algemeen eeu gerucht in omloop betreffende een ophanden zijnde ministeriële crisis, tengevolge waarvan de Ministers van Buitenl. Zaken Justitie en tinantiëu hun ontslag zouden hebben verzocht. Aanleiding hiertoe moet gegeven hebbendat zij den Keurvorst hebben aangeradenter zake van het herstel der voormalige Constitu tie, geenerlei co icessie te vcrleenen en aan de vroegere be slissing des bondsdags te blijven vasthouden. Zonder de meer liberale denkwijze van het tegenwoordig Oostenrijksche Mi nisterie, zou de Keurvorst niet geaarzeld hebben dien raad te volgenbetgeen hem echter bij den tegenwoordige» staat van zaken in Duitschland niet raadzaam toeschijnt. In zijn rede tegen het amendement van Vincke heeft de heer vou SehleinitzPruissisch Minister van Buitenlandsche Zakenverklaarddat de Regering niet de geringste reden had, om jegens Italië ongunstig gestemd te zijn. Zonder het nationale denkbeeld te laag te schattenkan de Regering daaraan toch ook geen zoo hoog gewigt toekennen. Ofschoon de Regering het beginsel van non-interventie niet altijd ver bindend acht, isvzij in Italië niet actief tnsschenbeide geko men, Het verwijt, dat zijn politiek daarheen was gerigt, wijst

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2