Buitenlandsch Nieuws. lukkigen die op den dijk staan en voor het water derwaarts moesten vlugtenbij honderden tellenen te midden van hen ziet men bet vee, dat ze in hun vlugt nog mee hebben ge voerd. De scholen te Alphen, die men in allerijl gereed ge maakt had om menschen en vee te bergenstaan onder wa ter. De kerken konden ook geen toevlugtsoord biedenook zij werden door het water ontoegankelijk gemaakt. De eenige schuilplaats, die den bewoners bleef, was - de dijk. Zij be vinden zich daar nu onder den blooten hemel. Men heeft geen brood of andere levensmiddelen, geen dekking en geen kleeding. Te Appeltern bleven slechts enkele huizen vrij van over strooming, en in die weinige woningen bevindt zich tjians de geheele bevolking en het veeterwijl men daar nog in den grootsten angst verkeert voor nieuwe rampendaar het vloed water uit de Waal reeds de hoogte bereikt heeft van de Maas buitendijks. Alles moet worden aangebragt, zullen de onge- lukkigenna hun leven uit het water gered hebben, het niet door honger en koude verliezen. De school is opgepropt met menschen. Ook Batenburg is geheel overstroomd. Ook de inwoners van die gemeente zijn voor het meerendeel van have en goed beroofd. Slechts weinige huizen bleven vrij van water, en zijn nu de schuilplaats voor de ongelukkige inwoners van het dorp. De nood is mede daar zeer groot en dreigt ten top te stijgen wanneer er geen stilstand of val in het water komt. Mevr. Ristori heeft op de mare van den watersnood den Nederlandschen gezant te St. Petersburgdie de gelegen heid tot ontvangst van giften bij zich had opengesteld, on- middelijk 100 ten behoeve onzer ongelukkige landgenooten doen toekomen. Met leedwezen verneemt mendat onder de vlugtelin gen van eldersdie sedert de overstrooming van den Bomme- lerwaard in verschillende lokalen te 's Hertogenbosch worden verpleegd, zich in de laatste dagen bijzonder veel ziektege vallen hebben voorgedaan. De lijders, die in het ziekenhuis worden verpleegdschijnen voornamelijk onderhevig aan koort sen, waarschijnlijk het gevolg van de koude en ontberingen, die zij, tijdens de ramp plaats had, hebben moeten verduren. Te Keulen was Dingsdag morgen de waterstand gunstig. Te Vreeswijk was het ijs te half negen uur nog vast, maar te half elf uur begon de ijsgang. Te Tiel was het water iets gewassen; - van Ochten tot Heesselt was nog een ijsverstopping, maar hooger op had men sterken val. Te Zalt-Bommel was het water Dingsdag ook wassende en te Gameren het ijs nog vast, maar voor het oogenblik geen was. De gemeenten Alphen en Dreumel staan geheel onder water en de ellende is aldaar onbeschrij felijk. - Het land tusscben Maas en Waal is bijna volgeloo- pen en van Dreumel af tot aan den Teersdijk bij Nijmegen is alles overstroomd. Te Dordrecht was van de Veerplaats tot het Zwijn- drechtsche Veer Maandag namiddag blank water, maar te Zwijndrecht ging men nog over het ijs. Te Gorinchem kwam het ijs Maandag namiddag drie maal in beweging, maar geraakte telkens weer vast. Te Gorinchem was het water wassecde. Te Westervoort is het ijs in den IJssel beneden het veer opgeruimd en het water in de laatste 24 uren 115 duim gevallen. Te Zutphen Deventer, Wijhe en aan het Katerveer was Maandag open water. Het water op de Maas blijft wassende. Te Woudrichem is het ijs opgebrokenmaar beneden de stad en Gorinchem is een geduchte ijsverstopping. De Merwede is Dingsdag morgen losgegaan en men spreekt van een ijsdam bij Hardinxveld. Het water is te Go rinchem 's namiddags in 4 uren 19 duim gewassen. Met zekerheid wordt gemeld dat alle gevaar voor de Over-Betuwe is geweken, daar het ijs, hetwelk zich nog in menigte langs die streek bevond en hier en daar dammen dreigde te vormenDingsdag langzaam en geregeld naar be neden is gedreven. Tot directeur der cellulaire gevangenis te Utrecht is benoemd de heer Deibei, cipier van het huis van arrest te Arnhem en in diens plaats de heer Kuyper, thans in die be trekking te Assen. - Wegens het overlijden van Mgr. van Vree en de onge steldheid van den vicarius-generaal van het bisdom Haarlem is door het kapittel tot tweeden vicarius-generaal benoemd de kanunnik J. Brinkman. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeenten te Alkmaar Ds. J. W. Legrom te Ommeren- te Zaandam Ds. J. Moolhuizen te Emmelenkamp en te Buren Ds. D. J. van der Werp aan den Helder. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden opgevoerd de opera la Trouvère. In de Scheveningsche duinen is een jongeling bedolven gevonden. Wij vernemen dat de verongelukte met nog twee kameraadjes zich vermaakten met graven van gaten in het duinmet dat ongelukkig gevolg evenwel dat de bewuste jon geling onder 12 voet zand bedolven werd. Alle pogingen om hem te redden waren vruchteloos, zijnde men eerst des ande ren daags er in geslaagd het lijk terugtevinden. Een telegram heden Woensdag bij den Hr. Dijkgraaf van Rijnland alhier van Vreeswijk ontvangen berigt, dat in de rivier de Lek het ys van Wijk bij Duurstede af benedenwaarts geheel is opgeruimden hooger op tot Wageningen nog vast zit. - Het gevaar voor den Noorder Lekdijk en hierdoor voor overstrooming van de hier naburige streken kan dus geacht worden grootendeels te zijn opgeheven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag 's namiddags te 5 uur 37°, te 8 uur 39°, te 10 uur en te middernacht 41°. Heden (Dingsdag) 's morgens te 3, te 5 en te 8 uur 41°, te 12 uur 48°, te 2 uur 50° en te 4 uur 48°. Uit Rome wordt berigtdat de Generaal de Goyon Fransche troepen heeft afgezonden om Correzo te bezetten. - De Zouaven zijn naar Monterado teruggetrokken. - Eenige naar Gaëta gezonden Spaansche schepen zijn door den admi raal Persano teruggewezen. 15000 Piemontezen rukken door Umbrië naar het koningrijk Napels op. De reactionnaire be weging in de Abruzzen wordt georganiseerd door den graaf de Trapani en den heer de Merode. De nederlaag der Sardiniërs voor Gaëta is thans wel degelijk bewezen en vooral de vloot moet veel geleden heb ben. Men spreekt van de bijzonderheid dat een batterij van getrokken kanonnen in de vesting het Safdinische fregat Mo- zembano op 3200 Ned. ellen afstand heeft getroffen. Het vuur der Piemontezen brengt groote schade te weeg aan de huizen der ingezetenen, maar is nagenoeg magteloos tegen de versterkte werken. Men heeft berekend, dat er niet minder dan vier maanden noodig zouden zijn om de bresbatterijen en alle loopgraven aanteleggen; men heeft ook berekend dat de belegerden slechts voor hetzelfde tijdsverloop provisiën en levensmiddelen haddenen men is tot de conclusie gekomen dat het uit menschelijkheid beter ware het beleg in een ge strenge blokkade te veranderen. Een voorstel in dien zin wordt te Turin overwogen. Men schrijft, dat onder voorzitterschap van de Gene raal Cialdini een krijgsraad is gehouden, om te overwegen, of het in de gegevene omstandigheden raadzamer is zich ver der te bepalen tot een eenvoudige blokkade van Gaëta ten einde haar ten slotte tot overgave te dwingen, dan wel het bombardement met alle kracht voorttezetten. De gevoelens verdeeld zijnde, heeft de Generaal doelmatig geacht nieuwe instructiën uit Turin te vragen. Tijdingen uit Londen behelzen dat kapitein de Rohan adjudant van Garibaldi, en kolonel Dowling, behoorende tot het Engelsch vrijcorps onder Garibaldi, aldaar zijn aangeko men met depêches voor den Engelschen Minister van Buiten- landsche Zaken. In de troonrede, waarmede Dingsdag het Engelsche Parlement is geopendwordt gezegddat de betrekkingen van Engeland met de vreemde mogendheden van vriendschappe- lijken aard zijnterwijl de hoop wordt uitgedruktdat de gematigdheid der mogendheden een verstoring van den vrede zal beletten. De Italianen zijn meester over hunne eigene be langen en daarin mag men zich niet mengen. Meü hoopt dat de geschillen in de Vereenigde Staten van Amerika voor een bevredigende schikking vatbaar zullen zijn.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2