Buitenlandsch Nieuws. te*wijl zij te Schoonhoven een halve el is gevallen. De Bege ring heeft den ingenieur van den Waterstaat Waldorp belast, om met een stoomboot te beproeven het ijs in de rigting van de Lek te brekenten gevolge waarvan die ingenieur Vrijdag namiddag een ijsdam ontmoette bij IJsselmondedien hij Za- turdag met alle krachtsinspanning is doorgekomen. De heer Batenburg van Rotterdam is ook ter hulp aan boord. Men verneemt dat er bij H. M. de Koningin-moeder een aanvrage is ingekomenom in den stal van het buiten verblijf te Soestdijkeen concert ten voordeele der noodlijdenden ten gevolge der overstroomingen te mogen geven. H. M. heeft dat verzoek ingewilligd, onder die wijziging, dat de groote zaal van het lustslot tot dat einde beschikbaar wordtgesteld en dat H. M. voor verwarming en verlichting zorg dragen zal. Wij vestigen de aandacht op de tooneelvoorstellingdie a. s. Woensdag door de Typographiscbe vereeniging: door JSendragt 7 saam verhouden, ten voordeele der noodlijdenden door de overstroomingente 's Hage zal worden gegeven. Er zullen daarbij drie blijspelen ten tooneele worden gebragt en een gelegenheidsstukje voorgedragen. Daar dit tooneelgezel- schap slechts zeer zelden in het openbaar optreedt, (alleen dan wanneer bet de uitoefening van weldadigheid geldt), ver dient deze poging de meeste ondersteuning. Men ttfijfelt niet of het publiek zal een genoegelijkèn avond doorbrengen en tevens het menschlievend oogmerk bevorderen. Naar wij vernemen isin plaats van wijlen den heer Mahieu, onlangs overleden., benoemd tot chef van het tele graafkantoor te Leeuwarden, de heer van Asperen, thans in gelijke betrekking te Wormerveer. Tot chef van het telegraaf kantoor te Wormerveer is benoemd de heer Gastelaars te Lemmer en op laatstgenoemde plaats is aangesteld de heerD. Albers Wz., nu te Amsterdam werkzaam. De vader van het Evangelisch Luthérsch Weeshuis te Zaandam is in hechtenis genomen en naar Haarlem overge- bragt, beschuldigd vau herbaalde geweldadige aanranding der eerbaarheid. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag 's namiddags te 5 uur 37°, te 8 uur 35®, te 10 uur 33®, en te middernacht 35". Zondag 's morgens te 3, 5, en 8 uur 86®, 's middags te 12 en te 2 uur 44°, te 5te 8 en te 10 uur 40®, te middernacht 39°. Heden (Maandag) 's morgens te 3 uur 38®, te 5 uur 39®, te 8 uur 37°, te 12 en te 2 uur 39° en te 4 uur 88°. Nopens het reeds medegedeelde berigt, dat het klooster Casamari, in den Kerkelijken Staat, door een kolonne Sar- dinische troepen aangevallen en in den asch gelegd iszegt de Opinione van Turin, dat dit is geschied, nadat de officieren en soldaten van het Pauselijke en van het Napelsche leger en de struikrooverswelke er onder het bevel van den bisschop van Sora vereenigd warende vlugt hadden genomen. Het blad deelt verder een aldaar gevonden brief mede, waaruit naar zijn oordeel blijkt, dat Some het broeinest van al de reactionaire woelingen is. Evenwel werden de monniken en de abdij niet gedeerd. De uitslag der verkiezingen in Italië is thans genoeg zaam bekend om te kunnen verzekeren dat de zegepraal der Regering volkomener is dan men had durven hopen. Te Genua en te Milaan, waar men de uiterste partij te vreezen had, hebben de gematigden de overhand verkregen. De heeren Sineo en Brofferio zijn niet, de heer Bertani is te Milaan met een kleine meerderheid gekozen. De parlementaire oppo sitie heeft hare vertegenwoordigers, de heeren Ratazzi, Depre- tis, Monticelli, enz. zien verkiezen. Dit werd trouwens ver wacht en levert geen gevaar op voor het Kabinet, daar men het, zooals reeds meer is gemeld, omtrent de groote ques- tiën van den dag, met name omtrent de houding tegenover Oostenrijk, vrij wel eens is. In de Marken en Umbrië zijn de verkiezingen geheel in ministeriëlen zin uitgevallen. Te Napels zijn 13 van de 27 gekozen leden door den baron Poërio aanbevolen en dus re geringsgezind9 behooren tot de Mazzinisten en 5 zijn twij felachtig. Over het algemeen heeft er vrijheid en kalmte bij het verkiezingswerk geh^erscht. Men berigt dat de Keizer van Frankrijk een zijner adju danten, den heer de Castelneau, naar Gaëta heeft gezonden. Drie Franschendie de citadel van Messina trachtten te bereiken, zijn op Sicilië gevangen genomen. Aanvankelijk was gemeld, dat die personen, die gezegd worden te zijn de heeren Noé, de St. Pierre en de St. Martin, waren doodgeschoten. Men verzekert thans, dat zij naar Frankrijk zullen worden teruggezondenna op hun eerewoord te hebben verklaartdat zij in geen zes maanden in dienst van Frans II zullen overgaan. De Times en een ministerieel dagblad van Londen, het Daily Ntiosverzekeren dat het Fransche gouvernement, aan de van Engelands zijde geuite wenschen en ingebragte ver- toogen gehoor gevende, besloten heeft de differentiële rechten waardoor de Frausche handelsscheepvaart thans tegen de me dedinging van buitenlandsche vlaggen beschermd wordt, afte- schaffenen het beginsel van handelsvrijheid ook op de scheep- vaartwetgeving toetepassen. Het verblijdt ons te vernemen zegt de Timesdat de tijd is gekomenwaarop de Keizer van Frankrijk oordeelt het beginsel van handelsvrijheid ook te kunnen toepassen op dat gedeelte van Frankrijks volksbedrij vigheid waarin het beschermende stelsel tot nog toe het hardnekkigst is vastgehouden. Naar men verneemt, zullen er in de Fransche scheepvaartwetten groote veranderingen wor den gemaakt. Zoo zal de Britsche vlag tot deelneming aan Frankrijks kusthandel en kolonialen handel worden toegela ten. Het protectionistische gedeelte van onze reeders verlangt dat andere natiën door maatregelen van weerwraak genoodzaakt worden om onze handelsstaatkunde met wederkeerige vrijge vigheid te beantwoorden; de meer gematigde reeders hier te lande wenschen, dat het gouvernement zulks door overreding trachte te bewerkenen andere staten door aanhoudende en dringende, maar vriendschappelijke vertoogen tot inzigt van de ware beginselen der staathuishoudkunde trachte te bren gen. Het laatste is de wegdien ons gouvernement bewan deld, en onder medewerking van het schrandere oordeel van Keizer Napoleon zullen' alzoö, gelooven wij, gewigtige wijzi gingen in de Fransche scheepvaartwetgeving worden gebragt. Deze zullen niet enkel voor de belangen der Engélscben be vorderlik zijn maar ook voor die der Franschen zelve. Im mers het monopolie is de vloek, welke op Frankrijks han- delsscheepvasrt en zeehandel ligt en hun vooruitgang belet. Ricciotti Garibaldi, jongste zoon van den beroemden Italiaanschen bevrijder, heeft een deputatie der werklieden van Leigh en Co. ontvangenom hem een adres overtereiken tot lof zijns vaders, die niet zeer lang geleden de gast was van den heer Evan Leigh. De jonge Garibaldidie 14 jaren oud is en zijn opvoeding aan de school te Birkenhead genietbe antwoordde de toespraak der deputatie in zuiver Engelsch en op zeer inhemende wijze. Aan de naar het vasteland reizende Engelsche land- en zee-officieren is te kennen gegeven, dat het hun niet vergund is als vrijwilligers bij de reguliere krijgsmagt of de hulptroe pen eener vreemde Mogendheid of van iemand anders dienst te doen, zoolang zij in het bezit van een Engelsch officiers patent zijn, De heer Saxby» hoofdonderwijzer der zee-officieren en ingenieurs der marine bij de stoomreserveheeft naar Sun derland en andere oostelijke havens een waarschuwing voor zeelieden gezondenin welke hijop gronden van theorie en ondervinding, tegen zekere dagen in de eerste maanden des jaars waarschuwtop welken den zeeman bijzondere gevaren van hooge winden en ruw weder dreigen. Wat Februarij aangaat, waarschuwt hij inzonderheid tegen den 25 en 26 dier maand, als vooral aan zekere invloeden onderhevig. In weerwil der minder strenge koude was de sterfte te Londen in de laatste week nog zeer aanzienlijknaardien het cijfer der sterfgevallen 1783 bedroeg, derhalve wel 140 bene den dat in de laatst vorige v maar echter nog 453 boven het gemiddelde in dezelfde week der 10 voorafgegane jaren. Onder de gestorvenen waren er 9, die den meer dan 90jarigen leeftijd bereikten, waarbij 1 van 96 en 1 van 97 jaren. Treurig is het vermeld te zien, dat niet minder dan 16 kinderentenge volge van onachtzaamheid, in het bed stikten. Het getal der in de vorige week aldaar geborenen was 1278, namelijk 1034 jongens en 944 meisjes, zijnde 229 meer dan in dezelfde week der tien vorige jaren. ..„y i i, t

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2