N°. 289. Dingsdag 5 Februarij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Vrijdag avond ayn Z. M. de Koning en HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Hendrik van Arnhem naar het Loo vertrokken. Z. M. wordt weldra te Arnhem terugverwacht Bij den burgemeester van Nijmegen is de mededeeling ontvangen, dat Z. M. de Koning voornemens is die stad te bezoeken tot het opnemen der rivierwaterkeerende werken, waar van de dag nader zal worden berigt. Tot derden praeceptor aan het Stedelijk Gymnasium te Groningen is benoemd Dr. H. van Herwerdendocent te Bijswijk. Z. M. is Zondag morgen met den prins van Oranje en prins Hendrik te Utrecht aangekomen en onmiddellijk naar Vreeswijk vertrokkenom dadelijk zich naar Tiel te begeven. De berigten uit het nu overstroomde gedeelte tusschen Maas en Waal zijn treurigwant de ellende is niet minder dan reeds in den Bommelerwaard werd ondervonden. - De Lekte Vrees wijk was Zondag voormiddag weder 74 duim gevallen; het ijs nog vast. Te Keulen was de waterstand Zaturdag morgen 17 Ned. duimen gevallen. - Te Emmerik is het ijs ook opgeruimd en het water vallende, maar bij Griethausen beneden Emmerik moet een dijkbreuk hebben plaats gehad. Te Arnhem was het Zaturdag morgen in 24 uren 7 duim gevallen, maar het ijs was zoowel aldaar als te Malburgen vast. - De gemeenschap tusschen Dieren en Doesborgh blijft gestremd, de wegen van Zutphen naar Deventer en naar Emmerik staan onder water. Te Lent was Zaturdag ook een val van 61 duim, terwijl al daar zoowel al3 te Pannerden blank water was. Te Lobith was Vrijdag morgen het water in 24 uren 1.20 el gevallen. De dijk was onder water en daardoor de gemeenschap tusschen het dorp en de Tolkamer gestremd. Verscheiden huisgezinnen hebben moeten vlugten naar het hoogere gedeelte. Donderdag was aldaar de Bijn losgekomen. Men hoopt op voortdurend stil weder. Aan de overzyde is ook alles onder water door het bezwijken van den keerdijk van den Torenschen molenal de ingezetenen van Milligen Keekum enz. moesten naar Kleef trekken. Zaturdag morgen was te Lobith de overlaat in werking met 83 duim, water vallende en de dijken goed. Boven Nijmegen staat alles onder- het water staat op den Kleefschen Straatweg een el tegen den Hunnenberg, Ub= bergen en Beek staan ook gedeeltelijk onder water. Te Nij megen is de halve stad onder water, - op de Lagemarkt staat het 8 voet hoog, Donderdag nacht was het tot 27 voet op- geloopen, Niettegenstaande de Luthersche Kerk van een dam was voorzien, is het water ter hoogte der zitbanken daarin doorgedrongen. Te Vreeswijk was het water Zaturdag morgen 46 duim gevallen; de overtogi geschiedt met de veerpont en met boo ten. Boven bet dorp bleef het ijs vast. - Te Gorinchem kon men door «ie zwakte van hel ijs niet meer overzetten. De berigten over de gevolgen van de doorbraak bij Leeuwen zijn allertreurigst. 52 personen uit den gegoeden stand worden vermist en hebben vermoedelijk den* dood in de golven gevonden en die het leven gered hebben verkeeren in grooten nood. - Latere berigten behelzendat vau een dak nog 29 personen zijn gered en in het geheel 36 personen vermoedelijk zijn omgekomen20 huizen verwoest en 7 sche pen gezonken. De toestand van de overige Waaldijken blijft verontrus tend en ook voor den Maasdijk begint men te vreezen- terwijl de Teersdijkdie een groot gedeelte van het Kijk van Nijmegen tegen overstrooming moet vrijwaren, Zondag mid dag op het punt stond vau te bezwijken. Het water uit de Waal, dat zich nu bij de laatste doorbraak in het land van Maas en Waal werpt, brengt nu de dijken in gevaar, die te gen het. water uit de Maas moeten bestand zijn. Het vloedwa ter dreigde zich bij Alphen tegenover Lith in de Maas te stortenen om een doorbraak aldaar te voorkomenhad men de noodkeering tusschen Alphen en Dreumel weggenomen waardoor een breuk in den dijk was veroorzaakt. Men had berigten van verzinkingen in de dijken te Ochten te Deest en te Draten. De berigteu van den Bijn en de Lek zijn gunstiger; - te Keulen, te Lent en te Vreeswijk is het water, 35, 48 en 63 duim gevallenzoodat Zondag morgen de waterstand te Vreeswijk 2.30 el onder noodpeil was. Het verkeer met Duitschland langs den Biju-spoorweg is weder hersteld met de corresponderende treinen van 7 uur 25 min. en 12 uur 35 min. van Amsterdam en 7 uur en 12 uur 15 min, van Botterdam. Onder de ingezetenen van de A Iblasserwaard begint vrees te heerschen voor overstrooming en neemt men voorzorg, om een en ander te bergen. Van Bleskensgraaf kwam Vrijdag avond te Dordrecht een landbouwer aanom stalling voor zijn vee te verzoeken. Men vreest voor een doorbraak te^Ltfé1 nen beneden Lent. De rivier de Lek gaat met een vliegende» stroom langs Alblasserdam, terwijl het water gaande weg wast, LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zee Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatiing. Afzonderlijke Memmers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u, 58 m.; 6 n, 8 m.; 9 n. 18 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u, 47 m.; 7 u, 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7 u, 65 m,, 'emiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., avonds te 8 u. 10 m. Ooet-lndisohe Lendpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 37 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en Donderdag te 11 nar. - Commissie van Fabrieage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie ia open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente* Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en bet Kadaster van 9—4 uur. i O.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1