Buitenlandsch Nieuws. De zaak van Lavinia Johannetta Harton Ryves is in duim. In den nacht van Maandag op Dingsdag is het wa ter te Westervoort aanmerkelijk gewassen, waardoor de pas sage over het ijs is gestaakt. Op den IJssel schijnt overigens het ijs vast en zeer verzwakt. - Te Maastricht is het water in 24 uren 15 duim gevallen en de rivier zonder ijs. De lin- ker-Maasdijken van Grave tot 's Hertogenbosch zijn in goe den staat. - Men verwachtdat met het eerste hoogwatergetij de geheele ijsvlakte te Botterdam zal gaan drijven. Hoezeer het zeldzaam sterk dooiweder allergunstigst op den staat der rivieren zal werken, ziet men toch den afloop met bekommering te gemoet en is men te Kinderdijk niet gerust voor een inundatie van den Alblasserwaarddie ruim 50 dor pen telt. Te Voorschoten hebben zich de ingezetenen van onder scheidene godsdienstige gezindheden, behoudens enkele uit zonderingen, vereenigdom uit vrijwillige geldelijke bijdragen aan den gewezen Hoofdonderwijzer C. de Jong, die onlangs op pensioen is gesteld, een blijk van hoogachting en erkentelijk heid te geven 't welkbestaande uit een smaakvol bewerkten zilveren tafelbel en een zilveren vuurkomfoor uit de aldaar ge vestigde fabriek van den heer J. M. van KempenZaturdag 11. hem werd aangeboden door een daartoe benoemde Com missie bestaande uit de heeren J. W. Pauw, F. H. van Iter- son en D. Meijer, die bij monde van een hunner bij die ge legenheid met een treffende toespraak de gevoelens uitdrukte, welke Voorschoten's ingezetenen bezielen en wel de getuigenis geven van hooge waardering van 's mans bewezene diensten tot opleiding en vorming van het jeugdig geslacht. Zondag 11. is de proponent J. van Gilse in zijn leeraar- ambt bij de Doopsgezinde Gemeente te Zaandam Westzijde plegtig bevestigd door Prof. Hoekstra van Amsterdam, met een predikatie naar aanleiding der woorden van I Cor. IV 1-4. In de avondgodsdienstoefening trad de nieuwe leeraar op en ving zijn dienstwerk aan met een leerrede uit II Cor. III: 17, 18 en IV: 1. Ds. C. Roobol te Leiden heeft bedankt voor het beroep naar de Christelijke Afgescheidene Gemeente te Broek op Langedijk en Ds. H. Op 't Holt te Katwijk aan Zee voor dat naar Alkmaar. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gemeente te Hulzen in Bentheim Ds. W. H. van den Bosch te Hasselt; en te Alen in Drenthe Ds. A. J. Abels te Zevenhuizen in Groningen. Onder het opschrift: goede trouw bij citaten lezen we in de Indiër een zeer belangrijke toelichting over een aanha ling uit een werk van Dr. van Hoëvell, waarin hij, de on wankelbare bestrijder, van het cultuurstelsel in tegenspraak wordt voorgesteld met zijn vroeger geopenbaard oordeel en dus in de oogen van hen, die de redevoering van den Mi nister, deze woorden behelzende, hoorden en lazen, weinig vertrouwen verdiende. - Die toelichting nu behelst de over neming uit hetzelfde werk van een zeer beteekenisvol correc tief, dat onmiddelijk op de aangehaalde zinsneden volgde en niet ten onrechte laat de redactie van de Indiër zich daar op volgende wijze uit //Wij vragen of het denkbaar is, dat de heer Rochussen bij het stellen zijner redevoering of liever zijner brochure, zoo als die rede is genoemd, de beteekenisvolle zinsnede die wij hier afschrijven, niet gelezen zou hebben? Was het mo gelijk dat het toeval hem deed ophouden juist aan den eer sten regel van de merkwaardige pagina, waarin de heer van Hoëvell onbewimpeld een krachtige afkeuring uitspreekt over het kuituurstelsel gelijk het onder zijn oogen werkte? En wan neer men die mogelijkheid moet opgevenwelken naam ver dient dan wel de door den afgetreden minister gebezigde tak- tiek? Wij zullen dit den lezer overlaten, maar enkel wijzen op het ongerijmde van het denkbeeld om eenen man te be schuldigen van inkonsekwentiewiens voorname verdienste in zijn konsekwente houding bestaat en aan die houding juist het hooge standpunt, wat men hem hier te lande en in Indië toe kent, verschuldigd is. Het is een onhandigheid, datgene aan- téfafllen wat voor geen aanval vatbaar is en zijn tanden te knersen op staal en ijzer dat krachtigen tegenstand biedt." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Ding's- dag 's namiddags te 5 uur 40°, te 8 uur 34°, te 10 uur en te middernacht 33°. Heden (Woensdag) 's morgens te 3, 5 en te 8 uur 32°, te 12 uur 40° en te 4 uur 37°. Uit Gaëta wordt gemelddat het garnizoen een ver schrikkelijk vuur op de Piemontesche batterijen had geopend waarop weldra het eskader een bombardement van de zeezijde begon. Gedurende dien dag werdeu door de vesting niet min der dan 11000 kanonschoten gelost en van de Piemontesche zijde even zooveel. De Piemontesche batterijen werden voor de helft vernield en het eskader toonde weinig moed. In de vesting telde men een 12tal dooden en 50 gekwetsten. De geestdrift der Bourbonsche soldaten was ongeloofelijkzij dansten bij de muziek te midden van het bombardement. De Koningen vertoonde zich op een der batterijen aan de zeezijde. In strijd met die berigten is een tijding uit Napels van Maandag, behelzende dat Zondag morgen een parlementair van het fort naar de Italiaansche vloot zich had begeven waarop een adviesjagt naar het fort gestoomd en het vuur gestaakt is. Deserteurs zeggendat er in de vesting van over gaaf wordt gesproken. Het geschut van Cavalli heeft goede diensten gedaan. Intusschen schijnt hetdat de Piemontesche fregatten en kanonneerbooten er niet in geslaagd zijn, om de vesting genoegzaam nabij te komen, daar het vuur uit de forten aan de schepen te veel schade toebrengt. De stad Milaan heeft het eereburgerschap den heeren de Cayour, Garibaldi, Farini en Ricasoli aangeboden. Uit Turin schrijft men dat de Markies Pepoli op een diner gezegd heeft: ik heb de schitterendste betrekking van de hand gewezen en geef boven die allen de voorkeur aan eendie mij weldra zal worden aangebodenaan die van commissaris-generaal van Koning Victor Emanuel te Rome. Te Liverpool is een brief uit Odessa ontvangen, waarin, onder dagteekening van 5 dezer, het volgende wordt gemeld Zoo even werd hier uit Oremberg berigt, dat een krijgsmagt van 15,000 Turcomannen met 8 stukken geschut uit het ge bied van Kokand was opgerukt. Na een korten marsch stuitte zij op de Russische voorposten tusschen de forten Kasbeg en Vimaja, alwaar de kolonel Kopakowsky met een regement ka- vallerie, twee regementen infanterie en een compagnie sapeurs geposteerd was. De Turcomannnen werden totaal uiteen ge slagen, met achterlating van 1800 man aan dooden en ge kwetsten, benevens een groot aantal gevangenen, terwijl te vens al hun geschut met al hunne ammunitie in handen dei- Russen vielen. Deze overwinning, voegt de correspondent er bijis hoogst belangrijkals men in aanmerking neemt dat nu, dwars door het gebied van Kokand, de weg naar Afgha nistan rechtstreeks voor de Russen geopend is, door welke omstandigheid de Russen dus nu Perzie ter zijde kunnen laten liggen engeheel en al volgens de steeds gevolgde plannen van Peter den Groote en Catharina II, zich direct een weg tot in het hart van Indië kunnen openen. De oudste lieden te Petersburg herinneren zich geeu winter zoo koud als den tegenwoordigen. In Belgie is de sneeuw overal van de velden verdwenen en beviudt zich het tarwe- en roggezaaisel in goeden staat. Het stelsel van telegrafische gemeenschap tusschen de verschillende districten is thans te Londen in volle werking. De maatschappij heeft thans reeds meer dan 50 stations in de verschillende wijken der hoofdstad en voorsteden en een nieuw centraal station geopend. Binnen kort zullen op die wijze alle gedeelten van Londen in rechtstreeksche telegrafi sche gemeenschap zijn met het geheele telegraafnet van Eu ropa. Het verdient opmerking, dat de maatschappij hoofdza kelijk vrouwelijke telegrafisten bezigt, waarvan zij reeds 150 in dienst heeft en waarover zij tot nu toe alle reden van te vredenheid heeft. Verscheidene aanzienlijke firma's, die vele transactiën per telegraaf sluitenhebben hare kantoren met het centraalstation der maatschappij in telegrafische gemeen schap doen brengenzoodat hare handelsdepêches rechtstreeks van het kantoor naar de plaats van bestemming worden ge zonden.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2