Advertentiën. Christelijke Belangen» Spreker: De Heer T. SI. LOGMAN van denGeilliislrcerden Almanak VEREENIGING voor het jaar 1861. Liborio Romaua gevormd is. Behalve uit dezen zelf en den heer Imbriani, die beide zeer populair zijn, bestaat het uit de heereu la Terza (finantiën), wien men een commissie heeft ter zijde gesteld,- Mancini (eeredienst); Avossa (justitie), een beroemd advocaat en zeer welsprekend, en eindelijk ook uit den oud-minister van policie, Spaventa, dien men behouden heeft op aanbeveling van den heer Poëriowijl hij de draden in handen zou hebben van de reactionnaire zamenzwering. Hij heeft echter vele vijanden zoo onder de policiebeambteu als onder de nationale gardeen reeds heeft zich een depu tatie bij den heer Nigra vervoegd om zijn ontslag te be werken. De zamenzwering, door den heer Vespa ontdekt, schijnt vele vertakkingen te hebben. Twee patricische Napolitaansche familiën, die van den Prins Montemiletto en den hertog van Monterudini, zijn er in betrokken en moeten onderscheiden andere leden der Napolitaansche aristocratie hebben trachten te winnen. De politie heeft ook onderscheidene Bourbonsche officieren iu hechtenis genomen en gedeeltelijk naar Genua opgezondenbovendien is beslag gelegd op de inkomsten van 37 bisschoppen, die hunne diocesen verlaten hebben en van zamenzwering beschuldigd worden. De reactie in de Abruzzcn ontvangt in de jongste twee weken den bijstand van talrijke troepen soldaten en roovers, die van uit het Pauselijk grond gebied Napels binnendringen. De generaal de Sonnaz staat aan het hoofd der troepen en der afdeelingen nationale garde, die hen bekampen. Van Gaëta wordt gemeld, dat Frans II in zijn tegenstand wordt gestijfd door Spanje, welks gezant, de heer Bermudeznacht en dag zijn diensten wijdt aan de zaak van den jongen Vorst. De Prins van Carignan heeft de be legeringswerken voor Gaëta bezocht en zijn bijzondere tevre denheid daarover betuigd. Hij was vooral getroffen door de volkomene eenheiddie in het uit zoo verschillende bestand- dcelen zamengestelde Italiaanscbe leger heerscht. Men verhaalt, dat in Lombardije duizenden afdrukken eener proclamatie verspreid zijnwaarin de organisatie van een sterk vrouwelijk vrijcorps wordt aangekondigddat bestemd is, om aan een aanval op Eome, Venetie en Hongarije deel- tenemen. Het bevel zou gevoerd worden door de Gravin Ma- thilde Andreotti uit Turin, die eenige jareu geleden haai' echtgenoot naar de Krim volgde en daar wegens haren moed bekend was. Het reeds vroeger medegedeelde berigt, dat de Prins von Metternich aan den heer Thouvenel had te kennen ge geven dat de Ooslenrijksche regering eiken aanval van Ga ribaldi op Oostenrijksch grondgebied zou beschouwen als een casus belli met Sardinië, wordt bevestigd. Men voegt er bij, dat. de Oostenrijkschc regering zich bij deze gelegenheid ver bonden heeft om Lombardije te eerbiedigen. Voorts heeft de heer Thouvenel doen opmerkendat zoo een gebeurtenis als die, waarover de Prins von Metternich sprak, mogt plaats grijpen en de Ooslenrijksche regering alsdan gebruik maakte van contingenten van het Duitsche bondsleger, Frankrijk dit zou beschouwen als een schending van het stelsel van non interventie. Men wil wetendat Prinses Mathildein haren wrok tegen haren broeder, Prins Napoleonde vreugde niet ver bergt wegens het proces, van den heer Jerome Bonaparte Pat terson. De heer Berryer, gelijk men weet de advocaat van den eischcr, moet in het bezit zijn van een'brief van Prin ses Mathilde, zeer ernstige feiten ten laste van haren vader en broeder bevattende. Personen, die de eerste vrouw van Prins Jerome gekend hebbenverklarendat zij in hare jeugd zeer bevallig en ran een zeer zachtaardig karak ter was. De Charivari behelst de eerste karikatuurplaat van poli tieke betcekenis, welke na den 2 December 1851 in Frankrijk is verschenen. Zij stelt een kind in de luren voor, waarbij een deftigemet zwaard en beukelaar gewapende dame staat die Frankrijk heet, het kind met belangstelling beschouwt en de min toevoegt: #1861 begint te spreken, maar nog tame lijk onverstaanbaar, dunkt mij," waarop de min antwoordt: wacht maar een poosje, het zal spoedig duidelijker spreken." De vestingen der Zuidelijke staten van Amerika leveren alle mogelyke voordeelen tot een goede verdediging op. Er zijn langs de kust der slaven houdende staten 29 vestingen met ruim 3000 vuurmonden. Inzonderheid is Louisana goed voorzien van sterke forten en welgevulde arsenalen. Ondergeteekende verzoekt B ieder, die meent iets van hem W te vorderen te hebbende nota daarvan voor 1 Maart dezes jaarsin te zenden, en waarschuwt iedereen gelden noch goederen ten zijnen behoeve op crediet te geven, tenzij men met een rek. couriboekje of een door hem of zijn Echtgenoot getee- kend briefjeof voor de Firma ook met een bewijs van zijn Meesterknecht C. ZEYST kome, zullende zonder dat de schuld door hem niet meer worden erkend. VV. C. CHIMAEE VAN OUDENDORP. Leiden, 26 Januarij 1861. voor VERGADERING op Donderdag den 31s'en Januarij 1861des avonds ten «even ure, in de ZAAL, Noordeinde. van Amsterdam. J. COUVÉE Az., Secretaris WNF" Toegang vrijhoewel alleen de Leden van de plaatsen in het midden der Zaal kunnen gebruik maken tegen afgifte van hun Couvocalie-billet. INHOUD Mr. w. van de poll, Aan 1861.-Johan nes Graaf van den Bosch. - r. keijser, fz., Spinnend Klaartje. - h. m. c. van oostkr- zee, Iets over de Stormen. - d. f. van- heust, Troost in ziekte. Uit de Oostersche legenden van friedrich rückert. - g. keller, 's Gravenhage. - f. keijser fz., Oog en hart. - Emma's eerste debut. (Frag ment uit j. j. crkmer's Arme Samuël). - b. s. witkamp, Drinkgebruiken. - d. f. van heust, Gelijkheid. - Het Mikros- koop. - A. van der Hoop, J>'. - De mijnen van Fahlun. Uittreksel uit een zomerin bet Noorden door gekard keller. - d. f. van heust, De vader en zijn kind. - De gevol gen eener geestoproeping. - De Kruidna gelboom. - h. m. c. van oosterzee, Val lende sterren en iuchtsteenen. - Christelijke Feestdagen. - l. van den broek, Bij de onthulling van Tollens' standbeeld. - De Apen. - j. van harderwijk, rz., De Hollandsche meisjes. (Toast). - Het Bier. - Mr. w. van de poll, Hamburg. - De hydraulische pers of waterpers. - Dr, k. c. h. römer, In den nawinter. In DuitschlandFrankrjjk, ^Engeland en Belgie zag men sedert vele jaren Geïllustreerde Volks-Almanakken verschijnen waarvan de inhouddank zjj de gravuresspoediger toegang erlangde tot het publiek dan de onafgebroken tekst van andere populaire Werken of de dure Pracht-Jaarboekjes. De Uitgever heeft die leemte in onze Litteratuur willen herstellen en de GEÏLLUSTREERDE ALMANAK beantwoordt geheel aan dat oogmerk. Hij houdt het midden tusschen Pracht-Jaarboekjes en Volksboeken; zijn inhoud, deels romantisch en dichterlijk, deels practisch, geeft te genieten en te leeren. Ofschoon vele bijdragen ongeteekend zijn, dragen zoowel het Proza als de Poëzy het ken merk, dat Vaderlandsche Schrijvers van naam dit Jaarboekje ondersteunen. De moeijelijke taak van Redacteur rustte evenwel op den Heer VAN DE POLL, die getoond heeft allezins die taak te begrijpen en den Almanak tot een waardigen Concurrent van de Buitenlandsche Ge- illustreerde Kalenders heeft gemaakt. De keuze der stukken is uiterst gelukkig en hij verdient den lof, die hem en den Uitgever van alle TijdschriftenDagbladen en wat meer zegt van het publiek in ruime mate ten deel viel.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3