Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ne- derlandschen Leeuw N. baron Gansneb, genaamd Tengnagell, gepensioneerd Kap. luit. ter Zee bij het sedentaire zeewezen in Indië; C. C. W. Mandt, off. van gezondheid te Samarang; F. J. H. Bayer, bestuurder der fabriek de Volharding te Soe- rabaijaC. F. W. Wiggers van Kerchem Koopman te Ba tavia; Z. C. K. Steinmetz, luit.-kol. der genie bij het Indisch leger; J. M. Kuyp, dir. van het Marine-etablissement te Soe- rabaija; - voorts tot burg. van Maastricht W. H. Pijls, Wet houder dier gemeente. H.D.H, de Hertogin-moeder van Meckelenburg-Schwerin is Maandag in de residentie aangekomen en heeft H.D. intrek genomen bij Z. K. H. Prins Frederik op het kasteel het Huis de Paauw. De Pruissische generaal von Brauchitsch heeft Maandag een bezoek bij Z. K. H. Prins Frederik gebragt, en is ver volgens naar Leiden vertrokken om het merkwaardige in die stad te bezigtigen. Hij heeft tevens H.D.H. de Hertogin van Meckelenburg-Schwerin aan het station te 's Hage bij H.D. doorreis gecomplimenteerd. Maandag morgen is de luit.-generaal de Steurs, vergezeld van zijn adjudant den officier der Marine de Steurs, uit de residentie naar Berlijn vertrokkenten einde namens Z. M. den Koning de gelukwenschingen aantebieden bij de troonsbe klimming van Koning Wilhelm I van Pruissen. Naar men verneemt, wordt de nieuw te benoemen En- gelsche gezant Buchanan eerst tegen Mei a. s. in de residentie verwacht. Door Z. M. is bepaald, dat voor de soldaten of niet ge gradueerde militairenwelke van de korpsen hier te lande bij dat in Indië overgaan, de aan dien overgang verbonden premie voortaan als een gratificatie zal worden beschouwd en alzoo geen beletsel zal opleveren tegen hunne admissie tot het exa men voor den 2en luitenant-rang in Indië; gelijke bepaling is reeds vroeger door H. D. vastgesteld voor onderofficieren en korporaals, die van het leger hier te lande bij dat in Indië overgaan. Het algemeen depot van discipline te 's Hertogenbosch onder kommando van den luit.-kolonel de Bock, zal in de eerste dagen van de maand Mei dezes jaars van daar zich op marsch naar Naarden begeven, alwaar het bestemd is om voortdurend garnizoen te houden. Maandag avond ten ongeveer zes uur, is te 'sHage een onbekend persoondie zich naar het station wilde begeven nabij de barrière aan het Ziekenzoo het schijnt in het wa ter geloopen en zou hijindien de ambtenaren der belastin gen niet te hulp waren gesneld, verdronken zijn. Hij is dan ook door hun hulp en met veel moeite uit het water gehaald doch in geheel bewusteloozen toestand. Intusschen waren er twee geneeskundigen aldaar in de wacht gekomendie na groote inspanning de levensgeesten bij den drenkeling hebben opgewekt. Hij bevond zich evenwel in zoodauigen toestand dat hij zijn reis niet konde voortzetteu en naar het burger gasthuis werd gebragt, om daar verder verpleegd te worden. Te Keulen was het \yater Maandag morgen in 24 uren 55 Nederl. duimen gewassen en dreef er niets dan kantijs. De waterstand 11 voet 4 duim rijnl. Te Emmerik was Maan dag middag het water wassend. Tusschen Buderingen, Wesel en Graaf is het ijs losgegaanmaar te Bislich is het ijs steeds vast. - Te Lent- geschiedt de overtogt met schietschouwen en is de waterstand 3.07 el onder noodpeil; te Arnhem wordt de Rijn nog door voetgangers gepasseerd en was het water Maan dag van 8 tot 1 uur en dus in vijf uren 19 duim gewassen. - Te Vreeswijk is het ijs nog vast en was het water 6 duim gewassen. - Het ijs in de Maas bij Maastricht is Zondag los geraakt en doorgedreven; - het water, dat den vorigen dag 1.10 el was gewassen, viel daarop 1.75 el. - Te Zalt-Bommel was de waterstand Maandag 6.19 el, zijnde 7 duim gewassen. Over het algemeen zijn de rivierberigten niet verontrustend. Z. M. heeft II. Zondag Driel, Hedel, Ammerzoden, Kerkwijk en Bruchem bezocht. Tot redding bij voorkomenden nood zijn weder 27 schietschouwen in gereedheid gebragt en naar verschillende dorpen gezonden. Het heeft Z. M. den Koning behaagd bij besluit van den 23 dezer te benoemen tot ridder grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw den Pruissischen luit.-generaal van Brau chitsch en tot ridder dier orde zijn adjudant, den luit. Jhr. van Scherff. Men verzekert, dat de heer D. G. Muller, secretaris generaal bij het dep. van Marine, op zijn verzoek met den 7 April a. s. eervol uit die betrekking zou worden ontslagen. De majoor Woortman Spandaw, van het 2e reg. ves ting-artillerie te Dordrecht in garnizoen, is in dezen zijnen rang overgeplaatst bij het reg. veldartillerie te Utrecht. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Delft Ds. W. G. E. Koch te Doesburgh. Te Amsterdam is overleden ten gevolge eener kwijnende ziekte Mr. B. L. R. Termaat, vroeger commissaris van poli tie aldaar, laatst subst. off. van Justitie bij de arr.-rechtbank en ridder van den Booden adelaar van Pruissen. Ten bewijze dat de nijverheid in Twenthe gedurende het afgeloopen jaar heeft gebloeid, kan wel strekken, dat de Enschedésche stoomspinnerij 15 pCt. en de te Goor geves tigde Twentsche stoombleekerij 29 pCt. dividend hebben op geleverd. Bijzondere berigten van Banjermassing behelzendat de adsistent-resident van Martapoera op een inspectiereis in de maand October overal rust heerschende vond dat de wegen in goeden staat waren onderhouden en langs de Barito een nieuwe weg werd aangelegd. Kap. Graas was 30 Nov. aan verzwakking tengevolge van bekomen wonden overleden. In de Indiër vindt men een belangrijk overzigt der ver schillende bepalingendie omtrent het beheer van onze over- zeesche bezittingen zijn aangenomen en in toepassing gebragt betreffende de inmenging der vertegenwoordiging in het be heer van koloniale zakenbeschouwd met het oog op vroegere grondwetten en staatsregelingen. Uit dit overzigt blijkt duide lijk dat men bij de verschillende staatsregelingendie vódr en na de inlijving van onze gewesten in het Fransche Kei zerrijk zijn vastgesteldaltijd van het beginsel is uitgegaan om onze koloniën wettiglijk te besturen. De bepaling van de artt. 59 en 60 onzer tegenwoordige grondwet is in ruimer zin gesteld dan die van vorige consti- tutiën. Bij die beide artikelen zijn toen eenige onderwerpen opgenoemddie door de drie takken der wetgevende magt zullen geregeld wordenterwijl de wettelijke regeling van an dere zaken facultatief gesteld is, zoodra de behoefte daaraan blijkt te bestaan. Die ruimere zin is zeer verklaarbaar. Met het jaar 1848toen voor ons de weg van vooruitgang en ontwikkeling ont sloten werd toen ons een eerste plaats verzekerd werd onder de constitutionele staten van den nieuweren tijd, moesten ook op kolo niaal gebied meerder waarborgen gegeven worden voor een rigtig en goed bestuur. En zulk een goed bestuur wordt im mers eerder verkregenwanneer men voor de regeling van de onderwerpen, die daarvoor vatbaar zijn, de hulp inroept der Vertegenwoordiging, dan wanneer men die regeling enkel overlaat aan het uitvoerend gezag. Er bestaat toch meer ge vaar voor dwaling, wanneer een regeling van één man uit gaat, dan wanneer daarover het oordeel van meerderen wordt gevraagd Zaturdag avond omstreeks 9 ure is hier ter stede brand ontstaan in de werkplaats van den koopman in pleisterbeel den A. Fuchs op de oude Varkenmarkt, die door de spoe dige bulp van artilleristen zonder bijstand van brandspuiten is gebluscht en voor ernstige gevolgen behoed. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag 1s namiddags te 5te 8 en te 10 uur 40° en te midder nacht 38°. Heden (Dingsdag) 's morgens te 3 en te 5 uur 38°, te 8 uur 34° en heden namiddag te 5 uur 40°. Generaal Goyon heeft niet toegelaten, dat soldaten vaa het Pauselijk leger de wacht op het Vatikaan betrokken eu verklaard, dat de bescherming van den Paus de taak van bei Fransche leger was. Uit Napels wordt dd. 19 dezer aan het Journal des Débats geschreven, dat het nieuwe ministerie door den heer

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2