Buitenlandsch Nieuws. De arroudissements-rechtbank te Middelburg heeft deu ambtenaar van den burgerlijken 9tand te Vlissingen veroordeeld in een geldboete van 3 wegens het uitkrabben en over schrijven zonder goedkeuring in een acte van den burgerlij ken stand. Te Zwolle is Donderdag avond tusschen half zeven en zeven uur door onderscheiden menschen een luchtverschijnsel waargenomen namelijk: een bol van vuurroode kleur en on geveer 3 Ned. el diameter, die zich bewoog in de rigting van het noorden naar het zuiden. Zaturdag 11. werd de lezing van den heer J. J. Gremer, in de Stads-Gehoorzaal ten behoeve van een fonds voor be hoeftige krankzinnigen gehouden', door een zeer talrijk ge hoor bijgewoond. De voordragt van dien geliefden Betuwsche novellenschrijver verwierf uitbundigen en welverdienden lof. Men verneemtdat Dingsdag 5 Febr. Dr. M. P. Lindo in de openbare vergadering der Leidsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij voor fraaije kunsten en wetenschap pen als spreker zal optreden. Door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië is o. a. benoemd tot 2en comm. op het bureau van de Gouw van Su matra's Westkust P. Koppeschaar en tot contr. 2e klasse bij het binnenl. bestuur aldaar J. C. F. Yigelius. Volgens de Bataviasche couranten is Z. E. de Gouver neur-Generaal den 6 December van Batavia naar de Molucco's vertrokkenterwijl men nog niets had vernomen omtrent den afloop van het te Cheribon ingesteld onderzoek uaar de ver woesting van suikerriet. De opbouw van leer- en slaapzalen voor het Gymnasium Willem III is aangenomen voor 151000. Vermoedelijk door de onvoorzichtigheid van een inlander is te Fort van der Capellen op Sumatra's Westkust brand ont staan die een schade van 60000 heeft aangerigt. De Thermometer van Fahrenheit tenkende alhier Zatur dag 's namiddags te 5 ure 43°, 's avonds te JLO'uur en te mid dernacht 36°. Zondag te 3 en te 5 uur 38°, te 8 uur en des middag9 te 12 uur 45°, te 2 ure 42°, te 5 uur 39° en te 10 uur 35°. Heden des middernachtste 3 en te 5 uur 35°, te 8, te 12 en te 2 uur 45° en te 4 uur 40°. Hoewel eenige depêches reeds gemeld hebbendat het vuur tegen Gaëta van de land- en zeezijde is geopend, is dienaangaande nog geen officiële mededeeling bij de Fransche regering ontvangen. Een zendinggelijk aan die van den Prins de Carignan te Napels, is opgedragen aan den jongen Prins Humbertden oudsten zoon van Koning Victor Emanuel. Een depêche heeft reeds gemelddat de vermoedelijke troonopvolger, vergezeld van zijn broeder, den Hertog d'Aoste, in de hoofdstad van Toskane is aangekomen. Volgens brieven uit Turin zou Garibaldi, op verzoek van Koning Victor Emanuel, zich binnen kort derwaarts begeven. Een ordonnans-officier van Keizer Napoleon vertrekt binnen eenige dagen met een vertrouwelijke zending naar sRome, om den H, Stoel aanteraden in zijn eigenbelang zich van alle hulp aan Koning Frans of aan de opstandelingen der Abruzzen te onthoudendaar de Fransche regering anders voor de gevolgen niet kan instaan. De priesters in Ierland zijn in het geheim bezig een nieuwe brigade voor deu Paus te vormen. Een Engelsch dagblad herinnert, dat volgens de oude Hongaarsche wetten een mandie overtuigd werd twee vrou wen te hebben, eenvoudig veroordeeld werd, om met beiden onder een en hetzelfde dak te leven't geen de uitwerking- had dat het misdrijf van bigamie slechts uiterst zeldzaam voorkwam, daar de straf als buitengewoon zwaar werd beschouwd. Maandag had in een gedeelte van het gebouw der Ko ninklijke genie te Chattam, ten gevolge van onvoorzigtigheid in het bewerken van vuurpijlen een hevige ontploffing plaats, waardoor onderscheiden officieren en manschappen die zich ongeveer dertig in getal, op dat oogenblik daar bevon den zwaarder of ligter gekwetst werdenterwijl het dak ten deele vernield is. De uitbarsting was zoo hevig, dat een ser geant en twee sappeurs meer dan twintig voeten ver werden weggeslingerd. Men voedt hoop, dat zelfs de zwaarstge- kwetsten der slagtoffers van dit ongeluk er het leven zullen afbrengen. Keizerin Eugeuie is met de prinsessen Mathilde en Clo- tilde en prins Napoleon tegenwoordig geweest bij de installa tie van pater Lacordaire als lid der Fransche Academie te Parijs. Zij werd door den heer Guizot, dragende het groot kruis van het Legioen van Eer, ontvangen en naar de tri bune geleid. De pater, gekleed in de witte monnikspij der Domiuikauenheeft recht doen wedervaren aan de vrijzin nige en vaderlijke gevoelens, die den Paus bezielen en in zijn aanneming als lid het zinnebeeld gevonden der vrijheid, welke door de godsdienst aangenomen en bevestigd wordt. De heer Guizot, een protestant, heeft in zijn antwoord breedvoerig gesproken over den toestaud van de kerk en het pausdom en over de ondankbaarheid, die den edelaardigen en zachtmoedi- gen kerkvoogd ten deel valtdie de hoop, bij zijn onderda nen opgewektzeker zou hebben verwezenlijktwanneer op rechtheid van bedoeling alleen toereikend was, om menschen te regeren. - Keizerin Eugenie moet bij het heengaan gezegd hebben, dat zij één illusie en één vooroordeel achterliet. Bijna de geheele redevoering van pater Lacordaire, of althans hare belangrijkste gedeeltenwaren gewijd aan de vergelijking van de Europesche met de Amerikaansche democratie. En de slotsom der paralel is geheel in het voordeel der Amerikaansche de mocratie. Amerika heeft het godsdienstig geloof behouden en de burgerlijke en staatkundige vrijheid zijn er de aanvulling der godsdienstige vrijheid en geloofsovertuiging. Bij de democraten in Europazegt de heer Lacordaireis de godsdienst slechts een hors d'oeuvre, een hinderpaal. De Europesche democraten zijn atheïsten, anti-godsdiea9tig ge zinden verbanners van elke godsdienstige overtuigingen het is daarom, dat zij de vrijheid niet kunnen grondvesten en dat zij alleen de anarohie ontkomen om terug te vallen on der het despotismus. De triomf der zitting is door den heer Guizot behaald. Het was een merkwaardig schouwspel en rijk aan leering, deu Oud-Minister uit den Raad van Lodewijk Philips, den ban neling van 1848, te zien vooruit treden om, versierd met het grootkruis van het Legioen van Eer de hand te reiken aan de Keizerin en haar naar de voor haar ge reserveerde plaats te zien geleiden. Die raagtige sterndie in de staatkundige vergaderingen heeft weerklonkenheeft zich nog eenmaal in den boezem van Frankrijk doen hooren en de redenaar heeft een dier onbenevelde zegepralen terug gevonden waardoor het gemoed van den man van genie steeds zoo gevoelig blijft. Hij ook, hij heeft het wigt der jaren ondervonden, maar zijn geest is nog even helder gebleven; welligt heeft die geest nog gewonnen aan kracht en waardigheid. Tegenover de kracht, de gloeijende welsprekendheid van zijn mededinger heeft hij een doorgaande warmte gesteldeen talent dat zich zelf meester blijft, een welsprekendheid die zich weet te matigen. Men be greep alles wat hij niet kon zeggen en zijne toehoorders waven doordrongen van hetgeen hij verzweeg. Hij ookhij heeft gesproken van de democratie en hij sprak er van als een man, die haar beurtelings heeft verdedigd en bestreden, De fout der democraten isvolgens den heer Guizotdat zij het tegen elkander opwegen der magteu niet aannemen,- dat zij niet begrijpen hoe de gelijkheid niet steeds de vrijheid in het leven roept en dat de democratie steeds de nederlaag heeft geleden, omdat zij uitsluitend en.radikaal is geweest nooit den weg openliet voor eenige transactie en steeds alles of niets heeft willen zijn. Zij heeft alles verloren, omdat zij geen concession heeft weten te doen. De heer Guizot heeftwel is waar zijdelingsde Italiaan- sche revolutie veroordeeld, juist omdat zij wil breken met alles wat eenmaal bestond en hij heeft woorden van sympa thie gesproken ten aanzien van den Priester-Koning, wiens edelmoedige pogingen niet erkend en beloond zijn geworden. De Memorial de la Loire wil uit een goede bron we ten dat de geheele Fransche armee welligt gewapend zal worden met revolvers met zes loopen. De infanterie zou dat

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2