N°. 283. Dingsdag 29 Januarij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. IIA6B1LA#. bSJG* 7- Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.9B, en franco per post 2.89 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 n. 3 ra.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 ra.; 7 u. 57 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens tc7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'aavonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2--7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. - Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. -De Gemeente'Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, pingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het JRadastervan 94 uur. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dingsdag 29 Januarij geen plaats hebben. Die voor den volgenden cursus hunne kinderen of pu pillen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda geplaatst willen zien, moeten daarvan vóór 1 Mei kennis geven aan het Ministerie van Oorlog. De ouderdom is van 15 tot 18 jaar. Er zijn open plaatsen voor het leger hier te lande: 33 bij de infanterie, 2 bij de cavallerie, 15 bij de artillerie en 3 bij de genie, - bij het Indische leger: onbepaald bij de infanterie, 2 bij de kavallerie, 8 bij de artillerie en 2 bij de genie;-voor de West-Indiën 2 bij de infanterie en 2 bij de artillerie. De Minister van Oorlog heeft bepaalddat in de maand Mei aanstaande te 's Hage een examen zal worden gehouden voor onderofficieren, om in aanmerking te komen als 2de lui tenant bij de infanterie van het Indische leger, ter aanvulling van de openstaande plaatsen. De Middelburgsche Courant schrijft op nieuw, dat de Minister van Oorlog wel vooralsnog zijn ontslag niet heeft ingediendmaar het toch zeker isdat de onderlinge ver houding der leden van het Kabinet van dien aard isdat aan een lang bijeenblijveu niet te denkeu valt. De Commissaris des Kooings in de provincie Zuid-Hol land Jhr. van der Heim van Duivendijke is Vrijdag van Go- rinchem over Utrecht naar 's Hage teruggekeerd. Te Maastricht is het ijs Zaturdag morgen te 10 uur losgegaanmaar het zette zich verder weder vast. In de Nieuwe Merwede neemt bet ijs veel af en men is met. 286 man aan de Baardwijksche overlaat bezigom het ijs aan het stortbed weg te ruimen. Het water is bijna overal wassende; - te Keulen 18 duim, te Lent bij Nijmegen 11 duim, te Arnhem 5 duim en te Vreeswijk slechts 1 duim in de 24 uren; - maar te Arn hem later weder 5 duim in 3 uren Zaturdag morgen. Te Keu len is zeer weinig ijsmaar lager het ijs vastzoodat te Vreeswijk nog zware voertuigen Zaturdag zijn overgegaan. Te Zalt-Bommel is de waterstand niet veranderd. Zon dag evenwel was zij 3 duim gewassen het vloedwa^er 4 duim gevallen. - Z. M. is Zaturdag met gevolg in rijtuigen naar Gameren en Nieuwaal vertrokkenom zich van daar met schietschouwen naar PouderoijenAalst en Nederhemert te be geven. Zondag is Z. M. 's morgens te 6 ure Zalt-Bommel ge passeerd. - De Commissie te Zalt-Bommel heeft eenige bekendheid gegeven aan hetgeen bij haar voor de noodlijdenden van den Bommelerwaard ontvangen en uitgereikt is; - waarbij zij ver zekert, dat aan al de aanvragen der noodlijdende dorpen wordt voldaan en dat, zoo het gevraagde niet voorhanden is, het aanstonds wordt ontboden, terwijl evenwel het Magazijn nog goed voorzien en zooveel levensvoorraad opgedaan isdat ingeval door ijsgang alle communicatie werd afgesnedentoch gedurende 8 dagen in de levensbehoefte van den ganscheii Bommelerwaard kan worden voorzien. Het heeft Z. M. behaagd de fraaije comediezaal in het paleis het Loo met de verlichting en verwarming beschikbaar te stellen tot het geven van een concert door lief hebbers, ten voordeele der noodlijdenpen door den watervloed. Volgens gerucht zou te Rees boven Emmerik een door braak hebben plaats gehad waardoor een gedeelte van Gel derland en van Overijssel onder water kan worden gezetbo venal Doesburg, Zutphen en Deventer's omstreken. Dit gerucht heeft zich niet bevestigd evenwel wordt berigt dat het zeker is, dat men in liet Graafschap in groote zorg verkeert over den toestand van den Bislicherdijk. Te Zutphen hing men Donderdag avond als noodsein een lantaarn aan den toren. Daar het ijs zich bij Ruhrort weder had gezet, was het gevaar voor het oogenblik verminderd. Te Mulheim had zich Don derdag het ijs in beweging gezet met ontzaggelijk geweld, zoodat een 30tal schuiten door den stroom van hare ankers en kettingen werd losgerukt en mudegesleept, die gedeeltelijk op de kribben werden geworpeu of half gezonkeu zijn. Niet ongepast is de vraag, die bij den verschrikkelijken watersnood welke weder een gedeelte van ons vaderland teistert en zooveel jammer en ellende over een groot aantal zijner in woners verspreidtzich bij velen opdringtof die telkens terugkeereride ramp bij de vordering der wetenschap en de hooge vlugtdie meer bijzonder de stoomwerktuigkunde in onze dagen genomen heeft, niet zou kunnen worden geweerd of ten minste grootendeels voorkomen. Zij is gewigtig genoeg, dat bekwame practische mannen er zich mede bezig houden en eens in ernstige overweging nemenof het niet mogelijk zou zijn ijzeren stoomijsbrekers te vervaardigendie met goed gevolg bij sterken ijsgang in de rivieren van beneden af het vastzetten van bet ijs beletteden, door bij voorbeeld een door stoom gedreven zagend of stampend werktuig voor aande ijsbrekers te brengen. Zoo de zaak uitvoerbaar is, z^»(fen niet alleen vele rampen en ellenden worden afgewend, doch boven dien enorme kapitalen gespaard blijvendie nu door het ver nielend element verloren gaan.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1