N°. 282. Maandag 28 Januarij. A°. 1861. Het beheer der Kerkeiyke fondsen van de Neder» dnitsche Hervormde Gemeente te Geiden. LEIDSCH DAGBLAD. Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 36 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Jiommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 bl. Naai Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Postbus!igtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 65 m.,'smiddags te l2 u.,'s namiddags te 3 u. 46 m., '«avonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 26 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 27 unr. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8—9{ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vaD 92 unr; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. Het Verslag van hetgeen door vijf gemeenteleden verrigt is, ter zake de verwikkelingen tusschen den Kerkeraad en de Ge meente-Commissie, getuigt van de naauwgezetheidwaarmede zij de vrijwillig opgenomen taak hebben vervuld, om te over wegen uwat in dezen met het belang der Gemeente overeen komt en wat en hoe zou behooren geregeld te wordenhet geen in dat belang noodig is." Het standpunt, waarop zij zich hebben geplaatst, getuigt, van een juist inzigt in den aard van het geschil en van het veelzijdig belang, dat met een goede regeling in verband staat. Zij hebben de zaak aan het regte einde gevat, wanneer zij aan de eene zijde, zich in betrek king stellende tot de Gemeente-Commissie, zich niet beroepen «op eenig mandaat der gemeente, om dien te verontschuldi gen," terwijl zij aan de andere zijde zich zorgvuldig hebben onthouden «van een oordeel over de handelingenhetzij van den Kerkeraad, hetzij van de Gemeente-Commissie." Hare taak bepaalde zich strikt «dat door middel van een nieuwe re geling aan dit en dergelijke geschillen voor goed een einde maakt." Zij beproefden het ontwerpen van een nieuw regle ment, overeenkomstig de behoefte des tijds en in het belang der gemeente. Dat ontwerp onderwerpen zij aan het oordeel der gemeenteop eeu hoogst bescheidene wijzezonder eenige pretentie op onfeilbaarheid en geven ieder gemeentelid de ge legenheidom tot den 15 Februarij aanstaande hunne aan merkingen inteleverendie reeds op groote welwillende ont vangst kannen rekenen. - Onverholen en wars van alle vlei taal verklaren wijdat die vijf gemeenteleden zich uitstekend van hunne taak hebben gekweten en het voorzeker aan hun uiet zal zijn te wijtenwanneer het beheer der kerkelijke tondsen van de Nederduitsche Hervormde Gemeente te Leiden niet goed geregeld zal worden. - Het ontwerp is behoudens een paar bedenkingen naar ons oordeel onberispelijk en strekt tot. voorbeeld, hoe in dit opzigt de zelfstandigheid der Gemeente kan worden gehandhaafd. Immers door de vijf gemeenteleden is met de aanbieding van het ontwerp den bestaandenen al te diep ingewortelden twijfel opgelostom uitvoering te kunnen ge ven aan art. 23 van het Algemeen Reglement voor de Neder- landsche Hervormde Kerk, waarbij de zelfstandigheid der ge meente op een ander niet minder gewigtig punt, - het recht tot benoeming der leden van den Kerkeraad - is gehandhaafd. Het zoo moeijelijk problems ten aanzien van de stembe voegdheid der gemeenteleden is opgelost en de vijf gemeente leden hebben op een doeltreffende wijze geregeld of de rege ling mogelijk gemaakt van hetgeen hoogere en lagere kerk besturen ondoenlijk toescheen. - De bedenkingen die bij ons zijn opgerezenbetreffen 1°. de verkiesbaarheid der kerkeraads- leden 'tot leden der gemeentecouimissie en van het collegie van notabelen en 2*. de regeling van het beheer der kerke lijke begraafplaatsen. Wat het eerste punt betreft, zou men uit art. 20 moeten opmaken, dat notabelen alleen tevens leden des kerkeraads kunnen zijn en ook dit komt ons uiet raadzaam voorte meer omdat er in den brief des kerkeraads van 31 Augustus 1860 zooveel waarde eu belang daaraan wordt ge hecht dat bij reeds dadelyk durft vertrouwen«dat bij het beheer een gepaste medewerkiug of vertegenwoordiging van den Kerkeraad zal worden aangenomen." Als men niet te gelijk mag zijn lid der gemeente-commissie en notabel, moet die uitsluiting ook gelden voor de leden van den kerkeraad. Een geschil kan niet onpartijdig beslecht wordenwanneer een der partijen vertegenwoordigd is in den rei der scheids mannen. - Het 2punt zal door aanvulling van het ontwerp het gebrek herstellen dat er in bestaat. - Overigens kan mag en moet ieder gemeentelid zijn goedkeuring aan het ontwor pen reglement schenken en er toe medewerken, dat de zelf standigheid der gemeente of het recht der gemeenteleden niet zij en blijve een ijdele klank maar in werkelijkheid bestaat. Langs welken weg? Ziedaar het punt, dat in het verslag der vijf gemeenteleden, niet grondig en ook niet juist is beschouwd. Dat willen we beproevenomdat we naast het woord van Paulus dat tot motto van het verslag dient: «laat ons najagen het geen tot den vrede en tot stichting onder elkander dient ook het opschrift van het Synodaal zegel willen plaatsen «laat alles eerljjk en met orde geschieden." Wij hebben het ontworpen reglement geheel op zich zelf beschouwdbuiten verband met den bestaanden feitelhj wettelijken toestand van dit beheer, 't Is uoodig/uit vé(N» band in het oog te honden, om de mogelijk heid «ér .«irwe». <rnJ;'r'v t* i h' i'O"'.- -

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1