Buitenlandsch Nieuws. jes sprak vervolgens den anders bij het eindigen der gods dienstoefening gebruikelijken zegen uit en de gemeentewaar onder er waren die één, en een die zelfs twee uren ver was gekomen, ging uiteen. Woensdag overleed te Leiden in 59jarigen leeftijd een mandie in zijn kring de achting en toegenegenheid van die hij gedurende 28 jaren diende, wegens zijn eerlijkheid, ge trouwheid geduld en zorgvuldigheid mogt verwerven. Was het ook in een ondergeschikte en onaanzienlijke betrekking, de bediende van het Raadhuis, Paulus van Hooidonk, onder vond van de Magistraatspersonen en ambtenarenmet wie hij bijna dagelijks in betrekking stondsteeds groote welwillendheid en zijn ziek- en sterfbed getuigde van de belangstelling, die er heerschte. Zijn bedaardegegrondehoopvolle verwachtin gen op een beter leven aan de andere zijde des grafs, die hem den dood blijmoedig deden tegemoet gaanmaakten een indruk op velendie niet dan heilzame vruchten dragen kan. In zulke gevallen blijkt ten duidelijkste, dat voor den dood geen verschil van rang en stand bestaat en voor een beter leven geen maatschappelijke stand is uitgezonderd. Op dien dag ontsliep ook een ander stadgenootdie even min in de Maatschappij de aandacht van velen trok, maar toch, waar hij stond, door zijn trouw, ijver en het nuttig ge bruik van zijn bekwaamheden geacht en geëerd werd. De heer W. Wolters was bijna een halve eeuw werkzaam in de fabriek van een der oudste en nog bestaande Leidsche firma's, de heeren Jacob en Abraham le Poole,-waarvan meer dan een ge slacht zijn dienst waardeerde. Als Secretaris van het bestuur des Genootschaps M. S. G. werden zijn verdiensten evenzeer erkend en muntte hij uit door een helderen blik in de eischen des tijds en hun noodzakelijken invloed op de bestemming van die inrigting, waaraan hij 50 jaren lang verbonden was.- Gelukkig hijdie de bewustheid steeds omdraagt, in elke be trekking nuttig te kunnen en te moeten zijn. Donderdag avond had in de zaal van het Departements gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de voor stelling plaats van twee tooneelstukjes door de leden der Typographische Vereeniging: Lourens Jansz, Coster ten voor- deele der noodlijdenden door den watersnood, die door een talrijk publiek werd bijgewoond en bij herhaling blijken van goedkeuring ontving. Zijdie de moeijelijke taak met een weldadig doel hadden op zich genomenom de verschillende rollen te vervullen, kweten zich daarvan op een wijze, die de billijke verwachting moest overtreffenen mogen daarbij de zelfvoldoening smaken, ook langs dien weg te hebben bij gedragen tot leniging van den nooddie zoovelen onzer land- genooten teistert. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag 's namiddags te 5, te 8 en te 10 uur 35° en te middernacht 37°. Heden (Vrijdag) 's morgens te 3 uur 35°, te 5 uur 37°, te 8 uur 38°, te 12, te 2 en te 4 uur 42°. De Constitutionnel zegt, dat het Sardinische eskader zekerlijk een geducht vuur van de batterijen, waardoor Gaëta aan den zeekant verdedigd wordt, zal hebben doortestaan, maar dat die vesting evenwelnaar de onderscheiden rapporten der stafofficierenniet langer dan zes dagen tegen het bombarde ment bestand zal zijn. De maatregelen door de Oosten rijksche regering ge nomen tegen Garibaldidie blijft volharden bij zijn voorne men om haar in Hongarije te bestokenworden te Weenen met ongerustheid gadegeslagen. Het is toch te verwachten dat, wan neer een botsing aan de zijde van de Adriatische zee hier van het gevolg mogt zijn, Duitschland niet onzijdig zou blij ven. Dat de Sardinische regering hare beste pogingen in het werk stelt, om Garibaldi vooreerst ten minste van zijn plan nen te doen afzienis reeds herhaaldelijk gemelden dit laat zich in de tegenwoordige omstandigheden ook ligtelijk begrijpen. Uit Turin wordt aan den Times het volgende ge schreven In het begin van Maart of het midden van Februa- rij, zal Garibaldi wel te velde moeten trekken. Hij is te zeer aan zijn eigenuit vrijen wil op zich genomen verplig- tingen gebonden om lang op Caprera te kunnen blijven. De besten zijner kameraden beschouwden de woningen die zij in hun woonplaatsen hebben betrokkenals winterkwartieren waaruit zij bij den eersten zwaluwenzang zullen worden ge roepen. Ik ken er eenigen onder, aan wie de schoonste aan biedingen gedaan zijn alsmede de belofte, dat zij hun onder Garibaldi bezeten officiersrang zouden behoudenwan neer zij bij het leger des Konings in dienst traden en die voor de allerschitterendste beloften doof waren, alleen om zich voor Garibaldi ter beschikking te houden. Het berigt, dat de laatste zich van Caprera heeft ingescheept, zal het teeken zijn tot het hervatten van den strijd en er is geen twijfel aandat de ex-gouverneur van Sicilië zichvóór dat twee maanden verloopen zijn aan het hoofd van een twee maal zoo talrijken troep zal bevinden als diewaarmede hij Napels binnentrok. Maar ditmaal zal hij niet, als ten tijde zijner landing te Marsala, over gebrek aan wapens munitie en geld te klagen hebben. De schatten der Napolitaansche en Siciliaansche arsenalende musketten en zwaardenwelke op de Calabrische velden maar al te gemakkelijk werden buit gemaakt, en de rijke leverantien door Engelsche en Ameri- kaansche wapenfabrieken zijn in het geheele land verdeeld en wie weet of er sints den tijd van Karei V zooveel oor logswerktuigen in Italië zijn geweest als op dit oogenblikWel is waar zullen deze vrijwillige scharen tegen Verona en Man tua even weinig als tegen de wallen van Caprera of van Gaëta kunnen uitrigten, maar de vesting-vierhoek is niet de eenige kwetsbare plaats van Oostenrijken op dit oogenblik is er bijna geen twijfel meer, dat de strijd eerst aan de Adri atische kusten of aan den Donau zal uitbarsten. Maar één persoon in het geheele land kan zich aan deze beweging, wegens zijn positie, niet gevoegelijk aansluiten, en dat is Cavour. Mogten echter Türr, Eber en Bixio met de voor naamste Garibaldianen hun plannen in Dalmatie of op een ander punt der Oostenrijksche monarchie uitvoeren, dan zou den zij van de medewerking van Italië zeker zijn- Victor Emanuel met zijn ministers mogen willen of niet. Het Journal des Débats bevat een brief van //een man die zijn geheele leven vrijheid en orde bemind, in Frankrijk in de kamers en op andere tijden in de regering een groote rol gespeeld heeft, en aan zijn verhevenheid van geest die ondervinding paart, die alleen door de praktijk in de staats zaken wordt verkregen." Deze staatsman schrijft uit Florence van 13 Jan.: //Sedert ik in Italië ben, heb ik niets gezien of gehoord, wat het Journal des Débats de rigting, welke het vertegenwoordigt, moet doen beklagen. Ik meen te kun nen verzekeren, dat van de Alpen af tot Ancona de Italiaan- sche eenheid gelukt is. Alles gaat gemakkelijk en zonder ge- druisch voort. De liberale en gematigde partij is tevreden zij is eensgezind en vol vertrouwenzij gevoelt zich meester van den tegenwoordigen toestand en stemt in dezen zin. Het vertrouwen op den koning is allerwege volkomen en de magt van Cavour is buitengewoon groot; zijn gezondheid is thans echter niet best. De uiterste en woelzieke partij schijnt, tot heden ten minsteniet in staat te zijn om de goede zaak te bederven." Het besluit der regeringom een leening van 25 mil- lioen aantegaanwordt te Weenen zeer gegispt. Men betreurt hetdat de regering genoodzaakt iszoo iets te doenzon der overeenkomstig de bepalingen van het diploma van 20 October zich te verstaan met de volksvertegenwoordiging; men begrijpt echter, dat geen anderen weg voor het ministerie van finantiën openstaat. -Er is te Parijs een gerucht in omloop, volgens hetwelk FrankrijkEngeland en Rusland zich hebben verstaanom de Deensche kwestie langs minnelijken weg te schikken. In het kamp van Chalons zullen in het aanstaande voorjaar geen 200,000 maar 60,000 man bijeenkomen en wel onder opperbevel van den hertog van Magenta. De noo- dige maatregelen worden reeds genomen. Dr. Dove deelt in de Voss. Zeit. de volgende meteoro logische opmerkingen mede: //Uit vroegere onderzoekingen is gebleken, dat buitengewone koude, hoewel over groote stre ken verspreid, toch in zekeren zin plaatselijk is en wel zoo-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2