Buitenlandsch Nieuws. die te weeg gebragt zal worden door de verspreiding onder het groote publiek van die organenwelke strekken tot tegen gif van al het partijdige, van al het hatelijke, van al het hartstogtelijkewaarmede het land dagelijks wordt overstroomd en dat eindelijk de verbastering van het Hollandsch karakter tot resultaat moet hebben. Twee jaren geleden is in cijfers aangetoond, dat een ver mindering het gevolg zou hebben, dat de geheele magt der drukpers zon overgaan in de handen van enkele dagbladen. Door afschaffing van de belasting, daarentegen, zou voor de kleine dagbladen, bij energie en activiteit, de kans schoon •taan om zich op te heffen. De Regering, die daartoe mede werkt zou voor de toekomst van het Vaderland een weldadi- gen maatregel hebben tot stand gebragt. Bij den Leidschen Gemeenteraad is weder ingekomen een adres van eenige handelaars in boter, daarbij verzoekende, dat een plaatselijke ijk op de botervaten wordt ingevoerd. De Gemeenteraad heeft met 14 tegen 4 stemmen besloten zich te wenden tot Z. E. den Minister van Binnenl. Zaken om wij ziging of ontbinding der overeenkomst van 1853 betreffende het bouwen van een Stedelijk Ziekenhuis en met 11 tegen 7 stemmen om het kapitaal der Stads Bank van Leening met 20000 te verminderen en die som te beleggen in inschrij vingen op het Grootboek der Nationale Schuld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag 's namiddags te 5 uur 35", te 8 ure 34°, te 10 uur 33° en te middernacht 32°. Heden (Donderdag) 's morgens te 3 uur 30°, te 5 uur 29°, te 8 uur 31°, te 12 uur 35°, te 2 en te 4 uur 36®. De tijding der overgaaf van Gaëta aan de Sardiniers wordt thans binnen kort te gemoet gezien. De Moniteur de VArmee doet opmerkendat het verschijnen van de Sardini- sche vloot voor de vesting reeds op zich zelf van groote be- teekenis moet zijnomdat de aanvoer van levensmiddelen en oorlogsbehoeften daardoor wordt onmogelijk gemaakt. Genoemd blad bevat tevens eenige bijzonderheden nopens den toestand der vesting. Gedurende de laatste 20 dagen is een aanzien lijke hoeveelheid levensmiddelen binnen Gaëta gebragtde gekwetsten en zieken zijn voor het grootste gedeelte verwij derd, zoodat slechts krachtvolle mannen waren achtergeble ven. Den 12den had de Koning, in gezelschap van de Ko ningin, een revue over zijn troepen gehouden; hij gaf den soldaten te kennen, dat de strijd heviger dan ooit te voren zou worden hervat, dat hij niemand wilde dwingen hem te dienen en dat hij al degenen die wegens familie- of andere redenen de vesting mogten willen verlaten, dringend aan maande te vertrekken. Men verzekerde, dat 150 man en drie officieren dat aanbod hadden aangenomen en vertrokken wa ren. De troepen, welke vrijwillig in de vesting zijn achterge bleven beloopen 8600 man. De vesting wordt door meer dan 400 stukken geschut verdedigd. De Monte-Secco, welke een zoo belangrijke rol gespeeld heeft bij de belegering van 1806 bestaat niet meer; men heeft hem met den grond gelijk ge maakt, een werk dat dertig jaren tijds heeft gevorderd. De - Monte-Secco was een heuvel, welke op 500 ellen afstads van de vesting verrees en haar bestreek. Tijdens Masséna hadden de Franschen zich van deze positie meester gemaakt en door hun wel gerigt vuur de overgave van Gaëta bewerkt. De aan val van de zeezijde zal niet zulke ernstige gevolgen hebben als men algemeen gelooft, omdat die aanval slechts mogelijk is van den kant der reede, alwaar de zee gewoonlijk zeer on stuimig is, hetgeen de juiste rigting der schoten belet. Van den anderen kant zullen de Sardinische batterijen haar vuur openen met ongeveer 150 stukken en daar deze zeer Jgoed be diend worden, gelooft men, dat de vesting het niet lang meer zal kunnen houdenvooral nu elke gemeenschap aan de zee zijde is afgesneden. Alvorens het vuur te hervatten, heeft de generaal Cialdini namens zijne regering, den 20sten des ochtends van Koning Frans II de overgave van Gaëta geëischt, onder aanbieding dat hij twee fregatten ter beschikking des Konings zou stel len om hem te voeren naar het door hem aantewijzen oord. Hij bood tevens zes maanden soldy aan de militairen der be zetting en toekenning van hun graad aan de officieren, die bij het Sardinische leger zouden worden ingelijfd. Het ant woord van Koning Frans is niet met juistheid bekend, doch vermits het bombardement den 21sten is hervat, kan het niet anders dan weigerend zijn geweest. De admiraal Persano heeft bevel ontvangenom Gaëta van de zeezijde intesluiten, als ware de blokkade erkend. Men schrijft, dat de verdediging en de aanval van Gaëta geschieden met ammunitie, die uit de Fransche arse nalen aan den Koning van Sardinië zoowel als aan die van Napels is geleverd. Men meent, dat de generaal Turr in zijn zending bij Garibaldi geslaagd is, om hem vooreerst van zijD plannen op Venetië te doen afzien. Men spreekt van een nieuwe brief van Garibaldi, waarin hij verklaart zich eerst dan te kunnen onttrekken aan de ver- pligting om Italië te bevrijden, als het Italiaansche parlement hem van zijn gegeven woord ontslaat. Uit Londen schrijft men, dat de Amerikaansche berigten aldaar met gespannen verwachting worden tegemoet gezien en men gelooft, dat er niets dan een uitbreiding der scheuring en dientengevolge een burgeroorlog ophanden isdie misschien door een opstand der slaven zou kunnen worden bekort. Hoe ongunstig een slavenopstand zou werken op de fabrieken die zonder Amerikaansche katoen zouden moeten stilstaan laat zich wel begrijpen. Keizerin Eugenie is sedert haar bezoek te Windsor waar zij zeer koel moet ontvangen zijnin onmin met Ko ningin Victoria. De buitenlandsche gezanten bij het Britsche hof hebben omtrent dat bezoek opmerkelijke bijzonderheden aan hunne hoven medegedeeld. Ook Keizer Napoleon is nog over die ontvangst zeer misnoegd. Een buitengewoon geval van polygamie is dezer dagen voor het gerechtshof te Dublin behandeld. Een danseresKate Collinsdie gedurende eenigen tijd het publiek van Ierlands hoofdstad in verrukking bragt door hare gracieuse dansen is plotseling verdwenen, om zich aan de vervolgingen der jus titie te onttrekken. Zij werd beschuldigd met vijf mannen te gelijk gehuwd te zijnvan ieder hunner kreeg zij wekelijks een zekere som, om in hare behoeften, die vrij aanzienlijk waren, te voorzien. De zaak kwam uit, toen toevallig drie der echtgenooten elkander in hare woning ontmoeteden. De firma te Londen, van welke is gemeld, dat zij in moeijelijkheden verkeerde, is die van Francis Ede Sowand en C°., handelende op den Levant; het passief moet tusschen de 4 en 500,000 bedragen. Men hoopt, dat er middelen zul len worden gevonden om aan de verpligtingen te voldoen. In het Journal des Deöals leest men heden het volgen de: "De predikant Monod deelt ons een brief mede, welke treurige bijzonderheden behelst omtrent de overstroomingen in Nederland. Wij zijn het met den schrijver van dien brief geheel eens, dat, waar zooveel ellende wordt geleden, geen verschil bestaat van natieof Christelijke gezindheid, en wij twijfelen dan ook niet, of een beroep onder ons gedaan op de liefdadigheid ten behoeve van 20,000 personen, die op de meest verschrikkelijke wijze in het midden van den winter van alles beroofd zijn, zal gehoor vinden. Uit Wiesbaden wordt het overlijden gemeld van Dr. Zaïs, eigenaar van het hotel de vier jaargetijden. OFFICIEEL SriECWI. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat het 2de Suppletoir der plaatselijke directe belastingals mede het Suppletoir Kohier der plaatselijke belasting op de honden voor deze Gemeente, beiden voor het jaar 1860 door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, bij besluit van den 16den Jauuarij jl., G. S. n°. 44, goedgekeurd en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter hand gesteld zijn, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgerlijke stand te Leiden van den 17en tot en met den 23en Januarij 1861. Bevallen: W. M. van der Reijden, geb. Eede, D. twee lingen. - P, Keijzer, geb. Groenendijk, Z. - D. L. Stikkelo- rum, geb. Oostveen, Z. - M. van Weerlee,geb. Cigglaar, D.*

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2